BRATISLAVA. Platy zdravotníkov od nového roka štát upraví ako chce ministerstvo zdravotníctva a hromadné výpovede sestier na tom nič nezmenia. Zdravotníckym analytikom dáva za pravdu aj utorňajší vývoj v parlamente.
Poslanci Smeru prelomili veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý vrátil Národnej rade novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. S úpravami miezd, ktoré prináša, nesúhlasia najmä sestry, z ktorých vyše tisíc podalo výpovede.
Smer prelomil veto prezidenta
Prezident vrátil novelu parlamentu v pondelok a hneď na druhý deň ju Smer 78 hlasmi opäť schválil.
Rozhodnutie niekoľko hodín predtým ohlásil predseda Smeru a premiér Robert Fico.
„Keďže platy sestier a zdravotných pracovníkov musia byť zvýšené, návrhy prezidenta budú v Národnej rade odmietnuté a zákon schválený v pôvodnom znení, čo umožní pokračovať v procese zvyšovania platov,“ povedal.
„Táto vláda chce tvrdošijne prijať zákon, ktorý zdravotníci nechcú,“ hovorí Iveta Lazorová, šéfka komory sestier.
Od 1. januára sa tak upraví základná mzda zdravotníkov v štátnych a súkromných nemocniciach, ktorá tvorí až 80 percent ich celkovej mzdy. Vypočíta sa na základe koeficientu naviazaného na priemernú mzdu. V treťom štvrťroku 2015 bola podľa Štatistického úradu 861 eur. Sestry podľa novely dostanú ako základ 0,81 z toho.
Plat sa podľa novely Smeru zvýši najmä sestrám a zdravotníkom v okresných a regionálnych nemocniciach. Niektorí si môžu prilepšiť až o 200 eur.
Sestrám v univerzitných a fakultných nemocniciach sa plat nezvýši vôbec. Ministerstvo zdravotníctva im platy už zvyšovalo na základe zákona z roku 2012, ktorý o rok neskôr na popud vtedajšieho šéfa Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu Ústavný súd stopol. Dragula je dnes Ficovým poradcom.
Priemerný plat sestier v univerzitných a fakultných nemocniciach je okolo tisíc eur v hrubom, v regionálnych a súkromných je to podľa odhadov o niekoľko sto eur menej.
Okrem sestier sa má mzda upravovať napríklad aj farmaceutom, zdravotníckym laborantom či sanitárom. Z približne 60-tisíc slovenských zdravotníkov sa zákon dotkne zhruba 38 tisícov. Mzdy sa podľa novely neupravia sestrám v ambulanciách či v sociálnych zariadeniach.
Platy sa nezmenia ani lekárom. Mzdy im už vo viacerých etapách upravovali na základe memoranda podpísaného s vládou Ivety Radičovej z decembra 2011.
Najmä sestrám sa nepáči, že novela neupravuje ich mzdu podľa odpracovaných rokov, nedvíha im platy každé tri roky a neplatí pre všetkých zdravotníkov.
Štát by na to podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka zo Smeru potreboval 200 miliónov eur, kým od ministerstva financií má sľúbených na budúci rok 55 miliónov.

Analytik: Sestry výpovede nakoniec stiahnu
Do utorka podalo výpovede podľa ich komory 1386 sestier. Ministerstvo zdravotníctva však tvrdí, že 223 ich už stiahlo. Citeľnou stratou pre protestujúce je najmä popradská nemocnica, kde podalo výpoveď 130 sestier ale za pár týždňov ich všetky stiahli.
K hromadným výpovediam sa nepridali sestry v najväčšej Univerzitnej nemocnici v Bratislave, ktorá patrila medzi kľúčové napríklad pri podobnej akcii lekárov na jeseň roku 2011.
Výpoveď vtedy podalo z asi 6000 nemocničných lekárov až vyše 2000, kým pri takmer 19 tisícoch sestier v nemocniciach je približne tisíc výpovedí nepomerne menší podiel.
„Nátlaková akcia sestier je zatiaľ rozpačitá,“ reaguje na ich akciu hromadných výpovedí Dušan Zachar, analytik INEKO.
„Výpovede nakoniec stiahnu,“ predpokladá aj Tomáš Szalay z Health Policy Institute. Podľa neho aj preto, že oprávnené požiadavky, napríklad aby im preplácali nadčasy, zredukovali len na mzdovú reguláciu. Na rozdiel od lekárov tiež majú menšiu šancu ísť pracovať inde.
Sestry však plánujú v podávaní výpovedí pokračovať a veria, že dotlačia vládu, aby novelu opäť zmenila. „My sa budeme snažiť, aby sa tlak stupňoval, ale je to na jednotlivých sestrách. Veríme, že pochopia, že je to jedinečná šanca niečo zmeniť. Ďalšia už dlhé roky nemusí prísť,“ vraví šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.
„Žiaľ, dlhoročná prax ukazuje, že kompetentní sú ochotní riešiť problémy len pod tlakom,“ hovorí aj Peter Visolajský, šéf lekárskych odborov, ktoré sestry podporujú.

Beata
Balogová
