BRATISLAVA. Iba štyri mesiace bol bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin po sérii sporných rozhodnutí potrestaný stratou vlastného senátu.
Od budúceho roka má nový senát, v ktorom bude opäť aj predsedom. Predsedníčka súdu Daniela Švecová tak rozhodla v čase, kedy zároveň Harabina na základe troch disciplinárnych prešľapov navrhuje odvolať z funkcie sudcu.
V novom rozvrhu práce na rok 2016 je Harabin zaradený do senátu so sudcami Martinom Piovartsym a Pavlom Farkašom. Všetci traja sú predsedami senátu, takže sa môžu v jeho vedení striedať.
Nový rozvrh práce vypracovala predsedníčka na základe návrhov predsedov všetkých kolégií a po následnom prerokovaní v jednotlivých kolégiách, priblížil pre TASR hovorca súdu Boris Urbančík.
"V ďalšom štádiu došlo k prerokovaniu návrhu celého rozvrhu práce sudcovskou radou NS, ktorá nemala k nemu pripomienky," doplnil Urbančík.

Kto je za koho
Sudca Piovartsy patrí k Harabinovým prívržencom. V roku 2014 bol v skupine sudcov, ktorí Harabina otvorene podporovali v kandidatúre na post predsedu súdu. Farkaš je naopak signatárom iniciatívy Za otvorenú justíciu, ktorá združuje odporcov Harabina. Pri rozhodovaní v senáte môže Harabin s Piovartsym pohodlne Farkaša prehlasovať.
Harabinov starý senát fungoval v zložení s Gabrielou Šimonovou a Viliamom Dohňanským. Predsedníčka súdu ho rozpustila v auguste. Zároveň trestnoprávne kolégium rozhodlo o odvolaní Harabina z postu svojho predsedu. Dôvodom boli viaceré rozhodnutia, ktorými harabinovci napríklad vyhlásili policajnú inšpekciu za nezákonný orgán a prepúšťali policajtov odsúdených pre korupciu.
V ďalšej kauze prepustili z výkonu trestu muža odsúdeného za sexuálne násilie. Dôvodom bolo, že ho vinným uznal sudca Milan Varga, ktorého v Česku predtým odsúdili za jazdu pod vplyvom alkoholu. Tým mal podľa Harabina automaticky prísť o funkciu sudcu, keďže to v takom prípade prikazuje zákon.
V čase, kedy Vargu v Česku odsúdili, však na Slovensku jazda pod vplyvom alkoholu ešte nebola trestným činom. Zmeny v senátoch Švecová zdôvodňovala snahou o skvalitnenie práce súdu a aj „zlepšenie situácie v medziľudských vzťahoch“.

Konflikty na súde
Od septembra musel Harabin na základe Švecovej rozhodnutia nastúpiť do senátu jeho najväčších odporcov Juraja Klimenta, Milana Karabína a Petra Szaba. Nesúhlasil s tým ani predseda senátu Kliment. V ostrom vyhlásení pripúšťal dokonca možnosť fyzického konfliktu. Karabin dostal ešte v auguste infarkt a zomrel.
V Klimentovom senáte Harabinovi neprideľovali takmer žiadnu prácu. Medzi právoplatnými rozhodnutiami, ktoré Najvyšší súd zverejňuje, nie je ani jedno, v ktorom by Harabin vystupoval ako člen senátu.
Od septembra doteraz rozhodoval Harabin spolu v desiatich kauzách. Všetky ešte dobiehali z času, kedy bol vo svojom pôvodnom senáte so Šimonovou a Dohňanským. Po odchode z postu predsedu kolégia prišiel Harabin o 165 eurový príplatok. Musel sa tiež presťahovať do skromnejšej kancelárie.
Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková vo štvrtok oznámila, že podá ďalší disciplinárny návrh na Harabina. Dôvodom sú jeho výroky na adresu Švecovej. Harabin o nej povedal, že je „svojim spôsobom chudera“ a môže skončiť na psychiatrii.
Členka Rady Elena Berthotyová, ktorá dala podnet na discipinárny návrh, si myslí, že Harabin viacerými výrokmi ohrozil dôveryhodnosť justície. „Som presvedčená, že sudca sa môže vyjadrovať dokonca aj kriticky na adresu iných ústavných činiteľov, ale tá kritika musí byť vecná a nesmie byť vulgárna, agresívna, nesmie presahovať hranice slušnosti,“ povedala podľa TASR Berthotyová.
Stanovisko Štefana Harabina
Je to dôsledok preverovania politickej "závislosti" sudcov od exekutívy na Slovensku medzinárodnými organizáciami, najmä OSN, ktoré majú v anglickom jazyku rozsudky o opitom sudcovi a o politickej inšpekcii, ako aj politické návrhy na stíhanie sudov Harabina, Dohňanského a Šimonovú za právny názor.
Atribúty právneho štátu sú hlboko narušené. Švecová podriadila Najvyšší súd ministrovi vnútra, ktorý jej prostredníctvom určuje rozvrh práce a likviduje názorovo nepohodlné senáty a šikanuje sudcov. Je to najväčšia deformácia základov sudcovskej nezávislosti od roku 1989.
Sudca Najvyššieho súdu Dohňanský, ktorý sa nepodvolil a nedal zastrašiť ministrom vnútra, je za to šikanovaný predvolávaním na simulované policajné výsluchy. Vyšetrovateľ mu odmieta uviesť, v akej veci a k skutku je vypočúvaný a v akom je procesnom postavení. Obrátil sa na generálneho prokurátora Čižnára, aby to prešetril. V zákonnej lehote ani len neodpovedal. Je prekvapivé, že ministrom vnútra je podpredseda SMERu a pána Čižnára za generálneho prokurátora zvolil v parlamente SMER. V reáli to je policajný a totalitný štát. Čo asi robí politická inšpekcia Kaliňáka pri výsluchoch radových občanov, podnikateľov, poškodených, alebo aj policajtov, keď si dovolí totálnu nezákonnosť u 35-ročného trestného sudcu.
Pýtam sa pána Čižnára, či chce naďalej vystupovať ako politický prokurátor? Dokedy mieni tolerovať a kryť transparentne páchanú trestnú činnosť pani Švecovej, ktorá už od septembra 2015 zjavne zasahuje do nezávislosti, nielen Najvyššieho, ale aj disciplinárneho súdu?

Beata
Balogová
