SME

Lekári a sestry radia učiteľom: So štrajkujúcimi hovorte

Najťažšie je vydržať tlaky okolia, tvrdia ľudia, ktorí stavovské štrajky už organizovali.

Sestry sú roky nespokojné s ich platovým ohodnotením. Je to dôvod, pre ktorý stovky z nich podali výpovede a nakoniec z nemocníc odišli.Sestry sú roky nespokojné s ich platovým ohodnotením. Je to dôvod, pre ktorý stovky z nich podali výpovede a nakoniec z nemocníc odišli. (Zdroj: Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA. Štrajkujúci učitelia riskujú viac, ako keď v minulosti štrajkovali lekári, pretože sú ľahšie nahraditeľní. Naopak majú výhodu v tom, že ich veľká časť spoločnosti nepovažuje za "nenažraých". 

Zhodujú sa na tom niektorí organizátori minulých štrajkov, oslovení denníkom Sme. Napriek tomu má stále veľa Slovákov podľa nich problém prejaviť solidaritu s iným odvetvím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V zahraničí som videla spoločný štrajk sestier s energetikmi a toto v našej spoločnosti stále chýba,“ povedala Mária Lévyová, ktorá do roku 2013 pôsobila ako prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

SkryťVypnúť reklamu

V lete 2012 organizovala Lévyová protesty sestier, ktoré prišli pred parlament, alebo pracovali v čiernom na znak solidarity so svojimi kolegyňami na námestiach.

Rozporuplné načasovanie

Učitelia urobili chybu v tom, že si štrajk načasovali až po tom, ako bol schválený rozpočet a rozdali sa sociálne balíčky. Mohli by však aspoň dosiahnuť zmluvu, ktorá by im garantovala v budúcnosti splnenie ich požiadaviek, tvrdí Lévyová.

„Ťažko očakávať, že im niekto teraz dá 400 miliónov, aby mali na vyššie platy a reformu školstva. Mali by mať ale v rukách niečo, čo môžu s čistým štítom po voľbách vytiahnuť a trvať na tom,“ povedala Lévyová.

Prečítajte si tiež: Demonštrácia sa skončila, ostrý štrajk učiteľov pokračuje (minúta po minúte) Čítajte 

Načasovanie štrajku pred voľbami je legitímne, pretože politici najviac počúvajú pred voľbami, tvrdí naopak predseda Lekárskeho odborové združenia Peter Visolajský, ktorý sa v minulosti podieľal na viacerých protestných akciách lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvé dva roky po voľbách sú vždy zabité a sebavedomie politikov ilustruje vyjadrenie pána Pašku „vyhraj voľby, môžeš všetko“ a posledné dva roky sú najlepšie na to, aby politici počúvali,“ povedal Visolajský.

Dodal, že protest na konci volebného obdobia je v poriadku aj preto, že je to čas, kedy sa vláda zodpovedá občanom za plnenie svojich sľubov.

„Načasovanie na štrajk nie je nikdy ideálne, vždy sa nájde niekto, kto povie, že si to zle načasovali. Po voľbách je to zle načasované lebo vláda nemá čas riešiť tieto veci, v strede volieb sa obyčajne rokuje a potom posledný rok je vždy pred voľbami,“ povedal prezident lekárskej komory Marian Kollár.

Podpora verejnosti

Keď v roku 2012 výskumníci zo Slovenskej akadémie vied spolu  Metodicko-pedagogickým centrom robili prieskum, ako Slováci vnímajú požiadavky učiteľov, vyšlo im, že 12 percent ľudí myslí, že učitelia zarábajú nad finančné možnosti Slovenskej republiky a 45,2 percent ľudí považuje mzdové ohodnotenie učiteľov za primerané.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Draxlera môže štrajk politicky odrovnať Čítajte 

Približne tretina opýtaných, presnejšie 33,9 percent vnímala ich platové ohodnotenie ako nedostatočné.

Dnes by už tieto čísla asi boli iné, podpora učiteľov zo strany verejnosti nie je síce jednoznačná, ale je silnejšia ako bola kedysi, tvrdí Branislav Pupala pedagóg a pracovník Ústavu výskumu sociálnej komunikácie na Slovenskej akadémii vied, ktorý sa na prieskume podieľal. Učiteľom sa po rokoch podarilo vzkriesiť záujem o túto oblasť.

„Ľudia sa stali citlivejší na problémy štrajkujúcich učiteľov. Tiež ich oslovuje mladšia generácia učiteľov, ktorá je pre verejnosť dôveryhodnejšia ako typická učiteľka z čias socializmu,“ povedal Pupala.

Na čo si dať pozor

Najdôležitejším aspektom pri organizovaní protestu je nie len niečo požadovať, ale je nutné zároveň aj ponúkať riešenia, tvrdí Visolajský. Preto by učitelia podľa neho mali riešiť okrem platov aj systémové zmeny.  

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň by učitelia mali vyhľadávať rokovací stôl, pretože ulica prináša len rýchle nadšenie a krátkodobé riešenia, tvrdí Lévyová.

Okrem toho sa predstavitelia sestier a lekárov zhodujú, že najťažšou časťou protestu je vydržať a organizátori by preto s učiteľmi mali byť neustále v kontakte.

„Najväčšia práca pre mňa pri výpovediach lekárov bolo tie výpovede udržať. Každý deň som dostal množstvo telefonátov, a zakaždým keď mi zazvonil mobil som sa bál, či mi niekto neoznámi, že to sťahuje,“ povedal Visolajský.

Učitelia už vyhrali

Nie je možné povedať, či sa štrajk za pár dní rozpadne alebo nie, ale učitelia sú úspešní už v tejto chvíli, lebo verejnosť o ich probléme diskutuje, tvrdí Kollár. Dodal, že pre žiadnu vládu nie je hanba, ak protestujúcim ustúpi v záujme zlepšenia spoločnosti. ak sa so štrajkujúcimi nakoniec dohodne. V záujme jej i verejnosti mala by hľadať a nájsť kompromis a je jedno či je pred voĺbami alebo po nich. Víťazmi budú obaja, povedal šéf lekárskych odborov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ktokoľvek teraz zostaví vládu, tak sa bude musieť vzdelávaniu venovať ďaleko viac, ako doteraz. Vedomie, že keď sa učitelia naštvú, tak sa vedia za svoje postaviť, bude už musieť každý akceptovať,“ povedal Pupala.  

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 058
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 700
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 197
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 189
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 033
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 930
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


2
Mestský úrad Čadca.

Rebríček najväčších neplatičov okresu Čadca.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Sportnet

Futbalisti Tottenhamu sa tešia z výhry po finálovom zápase Európskej ligy Tottenham Hotspur - Manchester United.

Futbalisti Tottenhamu zdolali vo finále Európskej ligy Manchester United.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica.

V súboji o tretie miesto vyrovnali stav série Nové Zámky.


TASR
Alexandros Kyziridis sa raduje z gólu.

V najvyššej slovenskej súťaži odohral 25 zápasov a strelil 15 gólov, čo je v histórii klubu najviac v jednej prvoligovej sezóne.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu