SME

Lipšic: Fico sa blíži k spôsobu fungovania Mečiara, rovnako aj skončí

Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal Daniel Lipšič z hnutia OĽaNO-NOVA.

Daniel Lipšic.Daniel Lipšic. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo.)

Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal Daniel Lipšic z hnutia OĽaNO-NOVA. Z vašich otázok sme z časových dôvodov vybrali približne dvadsať, na ktoré odpovedal.

Igor Matovič prisľúbenú účasť na online rozhovore na poslednú chvíľu zrušil z dôvodu tlačovej konferencie, počas ktorej chce reagovať na obvinenia Roberta Fica. Preto sa pokúsime dohodnúť rozhovor s Igorom Matovičom v náhradnom termíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Online rozhovor čitateľov SME.sk s Danielom Lipšicom

Čo Vás viedlo k spojeniu s Igorom Matovičom?

Jednak roztrieštenosť pravice a stedopravých strán, kde síce skoro všetci hovoria o potrebe spájania, ale málokto to aj robí.

SkryťVypnúť reklamu

A po druhé, možno má Igor Matovič svojský štýl, ale je jedným z mála predsedov politických strán, ktorí nevisia na šnúrke z nohavíc žiadnemu oligarchovi ani finančnej skupine.

Ako vnímate posledné obvinenia Roberta Fica práve voči Igorovi Matovičovi?

OĽANO-NOVA a SaS sú jediné relevantné strany, ktoré vylúčili spoluprácu s Robertom Ficom. Čím budú tieto strany vo voľbách silnejšie, tým je menšia šanca, že Robert Fico zostaví vládu.

Robert Fico je nervózny, pretože mu začali klesať preferencie a urobí všetko preto, aby sa udržal pri moci. Tým sa blíži k spôsobu, akým fungoval Vladimír Mečiar, ktorý tiež neváhal zneužiť akékoľvek bezpečnostné zložky krajiny na svoj politický účel. Myslím si, že Robert Fico aj skončí ako Vladimír Mečiar.

Len si spomeňme ako sa snažil zneužiť policajné informácie o samovraždách spôsobených nebankovými subjektami v prezidentskej kampani proti Andrejovi Kiskovi. Keď mu tečie do topánok tak koná skratovo. 

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že sa koaličná vláda po marci 2016 bude rodiť ťažko?

Som presvedčený, že čím budeme silnejší, tým bude väčšia šanca vzniku stredopravej vlády. V parlamente máme jednu kolegyňu, ktorá sa kedysi profesijne venovala vešteniu, ale to nie je moja disciplína.

V každom prípade si ale myslím, že je reálna šanca pri klesajúcich preferenciách Smeru, odstaviť o mesiac Smer od vlády. Závisí to od volebnej účasti aj od toho, či sa ľudia vo voľbách rozhodnú pre podporu strán, pre ktorých je pokračovanie vlády Smeru neprijateľné.

Aké máme záruky, že po voľbách sa pravica dohodne na vláde a že bude schopná spoločne vládnuť a realizovať pravicovú politiku?

Najväčšou zárukou je verejný tlak. Stredopravé strany už raz sklamali ľudí v roku 2011, keď padla naša vlastná vláda. Túto chybu už nesmieme zopakovať. Ale pokúsiť sa o stredopravú vládu je našou povinnosťou voči ľuďom na Slovensku. Ak si Most alebo Sieť myslia, že ako prívesok Smeru vo vláde zmenia Slovensko, tak je to predstava, ktorá nemá žiadne racionálne opodstatnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Buď je to len zbožné želanie, alebo ešte niečo horšie, o čom verejne nechcem špekulovať.

Platí stále váš prísľub, že ak nezískate vo voľbách aspoň 7%, obaja s pánom Matovičom zložíte poslanecký mandát bez ohľadu na váš osobný výsledok v preferenčných hlasoch?

Môj prísľub platí. Pre mňa dané slovo veľa znamená. Podľa mňa je pre muža plniť to čo povie najdôležitejšie, inak môže rozprávať čo chce. 

Ak sú justícia a polícia či SIS tak veľmi popretkávané nitkami Smeru, bude vôbec možná zmena, aj v hypotetickom prípade, že pravica vyhrá voľby? Vedeli by ste uviesť príklad z iných krajín, kde sa podarilo vytvoriť fungujúci systém z takto skorumpovaného prostredia?

Kľúčový problém našej polície a justície sú osoby, ktoré sú v kľúčových funkciách. Preto dlhodobo tvrdím, že bez výraznej personálnej zmeny v justícii sa Slovensko nepohne ďalej. Jeden z našich návrhov do diskusie je priama voľba sudcov a prokurátorov na obmedzené volebné obdobie alebo priama voľba členov súdnej rady. Nemuselo by ísť o ďalšie voľby, stačilo by ich spojiť napríklad s tými prezidentskými. V tomto pozorne počúvam aj názory iných strán, ale zdá sa mi, že len návrhy štýlu „urobme transparentnejšie výberové konania," nič zásadné neriešia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka krajiny, kde došlo k výraznej zmene, a to je aj nádej pre Slovensko, spomeniem Rumunsko. Nový rumunský prezident vymenil vedenie antikorupčného úradu, ktorý má vyšetrovacie aj prokurátorské právomoci a za posledný rok bol obvinený socialistický premiér, ktorý musel odstúpiť, rovnako aj viacerí ministri poslanci a sudcovia.

Na Slovensku by sa situácia výrazne pohla vtedy, keby sa simultánne vymenili štyria kľúčoví ľudia: generálny prokurátor, špeciálny prokurátor, prezident policajného zboru a šéf  Národnej kriminálnej agentúry.

Ak by na týchto štyroch pozíciach boli nezávislí, odvážni ľudia, tak by veľké ryby veľmi rýchlo skončili vo väzení. Aj preto bola v roku 2010 začiatkom konca Radičovej vlády voľba generálneho prokurátora. Vtedy mala polícia voľné ruky a keby sa podarilo zvoliť slušného generálneho prokurátora, ktorý nebude blokovať závažné trestné stíhania, tak by sa Slovensko stalo inou krajinou. V čase voľby boli mnohé biele goliere, mnohí oligarchovia zalezení v Karibiku alebo v Thajsku, pretože sa báli, že ich už nebude mať kto chrániť. Keď na generálnej prokuratúre zostalo pôvodné vedenie, tak sa vrátili domov.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac "káuz" počas vlády Smeru vyplávalo na povrch v rezorte zdravotníctva. To čelí neustálemu zadlžovaniu nemocníc, nespokojnosti zdravotníkov s platovými podmienkami, prítomnosťou korupcie, nedostatočnou modernizáciou a najmä netransparentnými obstarávaniami. Existujú vôbec nejaké konštruktívne riešenia, akými sa dá naša situácia v zdravotníctve zmeniť? (Pavol Murin)

Myslím si, že náš volebný program pre oblasť zdravotníctva je jeden z najlepších. Je veľmi komplexný, prediskutovaný s odbornou verejnosťou a má v nej veľkú podporu. Na jeseň organizovali HN-ky veľkú konferenciu lekárov a zdravotníkov, na ktorej následne niekoľko sto odborníkov volilo najlepšieho ministra zdravotníctva. Suverénne vyhral Tibor Hlavatý, ktorý je šéf nášho zdravotníckeho tímu. Preto má niekedy trošku prekvapuje, a je to skôr mediálna bublina, aké skvelé programy majú iné strany a že my odhaľujeme len kauzy, aj pri zdravotníctve je zrejmé, že je to len marketingová stratégia, pretože OĽANO-NOVA má v oblasti zdravotníctva najlepší program.

SkryťVypnúť reklamu

A to nehovorím ja, ale odborná verejnosť. Na našej kandidátke sú viacerí známi a čestní lekári a zdravotné sestry. Ako príklad uvediem lekára Alana Suchánka, ktorý odhalil kauzu piešťanského CT. To bola jediná kauza tejto vlády, ktorá vyhnala ľudí do ulíc a on ju odhalil napriek tomu, že si bol vedomý, že ho môžu šikanovať a postihnúť. Myslím si, že vo voľbách by sa ľudia mali rozhodovať podľa skutkov jednotlivých kandidátov. Herecké predstavenia v posledných televíznych diskusiách sú možno zaujímavé, ale veľa o odvahe a charaktere nepovedia. 

Aký máte plán pre mladé slovenské rodiny žijúce v zahraničí? Podporíte možnosť dvojitého občianstva? (Marian Cebula, Dublin)

Viackrát sme už navrhovali, aby naši občania, ktorí reálne v zahraničí žijú a pracujú mohli mať dvojité štátne občianstvo. Tento návrh chceme presadzovať aj po budúcich voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako bude dôležité uľahčiť hlasovanie našich občanov v zahraničí, aby sa mohli vo väčšej miere podieľať na rozhodovaní o osude krajiny, kam sa, verím, že mnohí v nejakom okamihu vrátia.

Akým spôsobom navrhujete riešiť fakt, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú najnižší podiel platov na HDP, hoci naša produktivita je už vyššia ako 80 percent priemeru únie? (Ján Košč)

V ekonomickej oblasti sa na Slovensku deje viacero nespravodlivostí, popíšem jednu z nich, ktorú opakovane opísal aj vo svojom projekte „Nemecký štandard“ náš ekonomický expert Marcel Klimek.

Monopoly a oligopoly na Slovensku zamestnávajú len tri percentá ľudí v súkromnom sektore, ich obrat je však približne 20% a ich zisk v súkromnom sektore je 50%. Pritom podnikanie v monopole zvládne každý, na to nepotrebujete žiadny zvláštny talent. Preto navrhujeme výrazne zvýšiť daň pre monopoly a oligopoly až na 50% a znížiť daň bežným podnikateľom, ktorí fungujú v konkurenčnom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu

Marcel Klimek ďalej navrhuje vytvorenie špeciálnych ekonomických zón, ktoré by mohli oživiť najmä zaostalejšie slovenské regióny. Jedným z konkrétnych návrhov je, aby si mohli zamestnávatelia v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou dvojnásobne odpísať náklady na zamestnanca. Tým chceme motivovať k zamestnávaniu práve v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.

Pre všetkých koho ekonomické reformy zaujímajú odporúčam program „Nemecký štandard“, ktorý je pravdepodobne najucelenejším návrhom ekonomickej reformy od čias, kedy bola na Slovensku zavedená rovná daň.

Jeden zo závažných nedostatkov nášho školstva je to, že nevieme objektívne posúdiť kvalitu učiteľa. Máte na to recept? Alebo máte predstavu, ako sa k tomu receptu dopracovať?

Keď sa pred asi 12 rokmi zaviedlo normatívne financovania na žiaka tak som to považoval za krok správnym smerom. Faktom ale je, že normatívne financovania na žiaka neumožňuje diferencovane financovať lepšie a horšie školy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú rôzne formy testovania na základných a stredných školách a myslím si, žeby mali byť finančne zvýhodnené školy, ktoré urobia so svojimi žiakmi najväčší pokrok. Teda nielen tie, ktoré majú len najlepšie výsledky, pretože je to prestížna škola v hlavnom meste a má nadaných žiakov, ale dôležitejší by mal byť pokrok, ktorý dosiahnu od 1. po 9. ročník na základnej škole alebo potom na strednej škole.

Ako sa vyjadrujú politici k bezvízovému styku Ukrajiny voči EÚ?

Každá krajina, ktorá susedí s EÚ môže získať tzv. cestovnú mapu, ktorá vedie k bezvízovému styku. Myslím si, že by EÚ mala bezvízový styk s Ukrajinou vážne zvažovať. Pri súčasnej migračnej kríze, kde je na jednej strane potrebné zamedziť nelegálnej ekonomickej migrácii si zároveň musíme uvedomiť, že Slovensko nemá koncepciu legálnej migrácie. Pri tom, vzhľadom na demokratický vývoj na Slovensku, budeme potrebovať aj legálnych migrantov. Tých si však môžeme vybrať a mali by to byť vzdelaní ľudia, ktorí pochádzajú z kultúrne nám blízkych krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z takýchto krajín je Ukrajina.

Ako sa vymedzujú politici k prijatiu Turecka za člena EÚ.

Osobne si myslím, že Turecku by nemalo byť členom EÚ. Mali by sme mať záujem na dobrých vzťahoch s Tureckom. Turecko je v regióne Blízkeho východu jedna z kľúčových regionálnych mocností, ale predsa patrí k inej civilizácii a len štyri percentá jeho územia sa nachádzajú v Európe.

Neviem si ani reálne predstaviť vstup Turecka do EÚ, keďže niektoré krajiny napríklad ako Francúzsko, podmieňujú rozšírenie EÚ referendom. Je zrejmé, že takéto referendum nemá v blízkej dobre šancu prejsť. Preto by sme Turkov nemali ani zavádzať, mali by sme k nim byť úprimní a ponúknuť im privilegované partnerstvo.

Snaha zavádzať Turecko, že je reálne, aby sa stali členmi EÚ totiž tam môže priniesť sklamanie z nenaplneného očakávania a posilnenie radikálnych skupín. 

SkryťVypnúť reklamu

Môže byť podľa vás poľská žaloba proti SR o ústavnej ochrane vody úspešná? Ako ste za daný zákon s pánom Matovičom hlasovali? Juraj Gilan

Myslím si, že žaloba nebude úspešná, pretože ide do veľkej miery o vnútroštátnu záležitosť. Ak si dobre pamätám, tak som sa v parlamentne zdržal hlasovania, pretože si nemyslím, že všetko čo je dobré a pekné musíme dať do ústavy.

Ústava je pre mňa základný zákon štátu, kde by mali byť tie najdôležitejšie ľudské práva a potom základy deľby moci. Mnohé ďalšie práva a veci aj dôležité sú vecou zákonov.

Aký je váš postoj voči vzťahu a väzbami medzi štátom a cirkvou?

Už niekoľko rokov presadzujem návrh, aby sme prešli na tzv. asignačný model financovania cirkvi. To znamená, žeby každý veriaci mohol asignovať určitú čiastku svojej dane pre svoju cirkev, a ten kto nie je členom žiadnej cirkvi, by ju asignoval na nejaký sekulárny účel, ako napríklad na obnovu hradov alebo kultúrnych pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že by tento systém urobil cirkvi slobodnejšie.

Podporili by ste homosexuálne manželstvá s právom osvojiť si dieťa?

Nie. Pre mňa je neprijateľné urobiť dieťa predmetom sociálneho experimentu. Nevieme síce ako dopadne výchova, ale veď skúsime a o 20 rokov budeme mať nejaké výsledky.

Ako chcete pomôcť slovenských firmám presadiť sa na zahraničných trhoch?

Najmä znížením byrokracie, daní a odvodov. Vždy, keď cestujem po Slovensku, tak sa stretávam aj s predstaviteľmi podnikateľov. Aj včera som bol na takomto stretnutí v Martine.

To akým spôsob štátne inštitúcie šikanujú slušných podnikateľov je až zarážajúce. To sa týka inšpekcie bezpečnosti práce, hygieny a životného prostredia.

To, čo firmy v Nemecku alebo Taliansku nemusia mať splnené, naši úradníci vyžadujú. Tým sa stávame oveľa menej konkurencie schopní voči firmám fungujúcim v zahraničí. Preto by sme urobili audit všetkých smerníc a príkazov v tejto oblasti a ponechali by sme len tie, ktoré sú nevyhnutné a ktoré sú v EÚ aj záväzné.

SkryťVypnúť reklamu

Pripadá vám normálne, že k výjazdu záchranky v rómskej osade musí zároveň asistovať aj polícia? Aký je váš názor na riešenie rómskej otázky na Slovensku? (Andrej)

Riešenie rómskej otázky musí mať viacero dimenzií. Keď som bol ministrom vnútra tak sme sa rozhodli posilniť v lokalitách s vyššou kriminalitou pohotovostné motorizované jednotky. Vtedy som bol kritizovaný, že chcem riešiť rómsky problém represívne. Ale ja som bol minister vnútra, ja som riešil problém kriminality, nie rómsky problém. Bolo mi jedno, kde je vyššia kriminalita, či je to vo väčších mestách alebo segregovaných osadách.

Problém segregovaných komunít spočíva aj v tom, že systém, kedy dostávajú dospelí a zdraví ľudia od štátu sociálne dávky za nič, je forma sociálnej korupcie. Dávame na rôzne programy v sociálnej oblasti okolo dvoch miliárd eur. Pritom Slovensko nevyzerá ako Švajčiarsko a je tu veľa práce pri čistení povodí, lesov, obcí a miest, čiže iba treba finančné plnenie zo štátu podmieniť prácou.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme nemôžu to vykonávať obce, v ktorých sú títo obyvatelia voličmi a starosta nie je motivovaný, aby pracovali. Tam si myslím, že jedno z riešení je po vzore Holandska, zaviesť systém, aby do verejných obstarávaní na nekvalifikované práce mohli ísť iba firmy, ktoré zamestnávajú dvadsať až tridsať percent dlhodobo nezamestnaných.

Verejný sektor obstaráva približne za miliardu eur nekvalifikované práce ročne a týmto by mohli dlhodobo nezamestnaní získať pracovné návyky.

Tento návrh je v našom programe "Zmluva pre Slovensko" a v Holandsku sa mimoriadne osvedčil.

V akom štádiu je aktuálne kauza Kompa, objavili sa nejaké nové skutočnosti a aký je váš názor na túto kauzu? (Stanislava Z.)

Je to jedna z mnohých káuz, kedy sa preukázalo, že bol dopredu nachystaný tender, ktorý je výrazne predražený. Čo je tragédiou tohto štátu je to, že polícia nepreveruje samotný tender a kto stojí za ním, ale osobu, ktorá naň upozornila.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne Veroniku Remišovú. Zajtra má predvolanie na výsluch na základe trestného oznámenia Vodohospodárskej výstavby a idem tam s ňou ako jej právny zástupca.

Myslím si, že ľuďom, ktorí majú odvahu poukázať na nespravodlivosť musíme pomáhať a to aj konkrétne, nielen tak, že „držíme vám palce a priebežne nás informujte.“ 

Ďakujeme za vaše otázky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu