SME

Chobotnica v zdravotníctve je cieľavedome nastavená

Sestry si mali najskôr spočítať, koľko majú k dispozícii hromadných výpovedí a až potom ich oficiálne podať, tvrdí pre SME šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Zlý stav zdravotníctva nie je náhoda. Je to cieľavedome nastavené a roky budované, aby to takto fungovalo. Niekomu to prináša 
obrovské milióny, tvrdí Peter Visolajský. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu 31. januára odišlo zo slovenských nemocníc vyše 500 sestier. Nie je to podľa vás zlyhanie celej ich akcie, keďže hrozbou hromadných výpovedí nedosiahli ústupky od vlády Roberta Fica (Smer), a preto museli z nemocníc odísť?

„Nemyslím si, že je to zlyhanie akcie.“

Prečo sa však podľa vás lekárom s vládou Ivety Radičovej (SDKÚ) podarilo dohodnúť na splnení aspoň časti ich požiadaviek pred ich masívnym odchodom z nemocníc, ale sestrám sa to s Ficom nepodarilo? Je problém v tom, že sestry mali iného partnera na vyjednávanie, alebo v tom, že výpovede podalo v porovnaní s lekármi menej sestier?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ani nám sa nepodarilo dohodnúť pred odchodom z nemocníc. Je to skôr v druhej príčine. Počet sestier, ktoré dali výpoveď, je celoslovensky pomerne malý na to, aby bolo jednoznačné, že nemocnice to bez nich nezvládnu. Nízky počet výpovedí je aj dôkazom, aký obrovský je tlak na sestry. Momentálne je obmedzený chod len dvoch nemocníc. Na niektorých ich oddeleniach aj kriticky. Druhá vec, ktorá bola našou výhodou v porovnaní so sestrami, je, že lekár je naozaj nenahraditeľný. Sestru posunom kompetencií dokážu nemocnice nahradiť. Myslím si, že nie adekvátne, ale na to, aby ako-tak fungovali, je to jednoduchšie ako u lekárov. Rozdiel medzi nami a sestrami vidím aj v tom, že my sme výpovede najskôr vyzbierali, zistili sme, koľko ich máme, aká je ich štruktúra, a až keď sa vyhodnotilo, že je to bezpečné a jednoznačné, až vtedy sme ich podávali. Nové výpovede sestier v ďalších nemocniciach možno prídu neskoro. Našou skúsenosťou je, že vo výpovednej lehote výpovede len ubúdajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na sestry existujú dva názory. Jeden hovorí, že sestra je len akási pomocníčka lekára a v nemocnici sa bez nej dá zaobísť. Opačný názor je, že ak je sestra skúsená a má dlhoročnú prax, dokáže lekára v mnohých veciach zastúpiť. Ktorý z týchto názorov je podľa vás bližšie k pravde?

„Nemám veľmi rád tieto debaty, ktoré veľmi často začínajú sestry. Pre mňa je sestra partnerom v liečbe. Každý máme svoje postavenie i rolu pri pacientovi, ktorú treba rešpektovať. Starostlivosť o pacienta bez sestry nie je adekvátna. Liečiť pacienta v nemocnici bez sestry sa nedá. Má nezastupiteľnú úlohu. Samozrejme, pri vážnych veciach musí byť hierarchia a treba ju rešpektovať. Nehovorím, že lekár je ten, ktorý rozkazuje, ale sú ľudia, ktorí majú zodpovednosť za život pacienta a od toho sa odvíja hierarchia.“

Prečítajte si tiež: Chobotnica v slovenskom zdravotníctve ctí rodinu a veľké peniaze Čítajte 

V protestných akciách za posledných desať rokov nedržali vždy lekári a sestry spolu. Mám na mysli napríklad rok 2011, keď sestry a lekári bojovali za vyššie platy osobitne, kým v roku 2006 spolu. Ako sa spätne pozeráte na vývoj vzťahov lekárov a sestier počas protestných akcií?

„Jediné obdobie, keď sme sa tak trochu rozišli, bol rok 2011. Vtedy sestry samy povedali, že idú inou cestou. Veľa sestier z toho obviňuje vtedajšie vedenie sesterskej komory. My sme v roku 2011, keď sme pripravovali výpovede lekárov, volali sestry, aby sme do toho išli spolu. Myslím si, že bývalé vedenie komory sestier bolo vtedajším vedením ministerstva zdravotníctva zneužité. Aj zákon, ktorý vtedy sestry dosiahli, bol zbraňou proti lekárom v tom, že s nami sa nedá dohodnúť a naopak, že máme sestry ochotné rokovať, ktoré zostali pri pacientovi.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť, že sestry sa v roku 2011 dohodli s ministerstvom zdravotníctva a nešli do protestu s vami, ste nevnímali ako ich kolaboráciu s vtedajšou vládou?

„To už nechám na každého dojem. Faktom je, že vyjadrenie Márie Lévyovej (bývalá šéfka komory sestier, pozn. red.), keď odchádzala z rokovania od Ivana Uhliarika (KDH, minister zdravotníctva v Radičovej vláde, pozn. red.), že sestre je jedno, v akej nemocnici bude pracovať, či v akciovke, alebo v štátnej, vtedy veľmi nepomohlo našim vzájomným vzťahom. Bol to nôž do chrbta.

Myslíte si, že bolo správne, že Slovenská lekárska komora na čele s jej vtedajším šéfom Milanom Dragulom v roku 2012 dala zákon, ktorý zvyšoval sestrám platy, na Generálnu prokuratúru, ktorá ho posunula na Ústavný súd a ten ho potom stopol?

„Zákon sme podporili, ale určite nebol právne vydarený, lebo riešil platy všetkých sestier, aj ambulantných, čo by už z môjho osobného pohľadu zákon nemal riešiť. Lebo to nie je potreba štátu. Ale keď už takýto zákon existoval, ja by som to osobne riešil skôr tlakom na zdravotné poisťovne, aby ho zohľadnili a zvýšili platby pre ambulancie súkromných lekárov, aby sestre pridali, nie jeho stopnutím.“

Prečítajte si tiež: Slovo roka 2015 v zdravotníctve: chobotnica Čítajte 

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) tvrdí, že po odchode sestier je v žilinskej aj v prešovskej nemocnici zabezpečená zdravotná starostlivosť. Je to podľa vás pravda?

„Keď z nemocnice odíde 175 alebo 300 sestier, určite sa to odrazí na zdravotnej starostlivosti. Bolo by najhroznejšie, keby prax ukázala, že Čislák sa mýli a, nedajbože, by na to niekto doplatil životom.“

Ako sa podľa vás bude ďalej vyvíjať situácia v prešovskej a žilinskej nemocnici? Lebo na rozdiel od Radičovej vlády sa nateraz nijaké memorandum nechystá. Ako dlho môžu tieto nemocnice fungovať v takomto režime?

„Určite sa nedá dlho takto to ťahať. Otázkou je, nakoľko sa ukáže nefunkčnosť systému, keďže minister a riaditelia nemocníc majú záujem, aby sa neukázala. Nemyslím si, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená tak, ako hovorí minister. Domnievam sa, že ministerstvo a nemocnice čakajú na posledný deň, dokedy musia nezamestnané sestry ísť na úrady práce, kde by im malo byť ponúknuté, že sa majú vrátiť do nemocníc, lebo inak nedostanú podporu.“

Sestry dosť sebavedomo hovoria, že ony sa neboja, že by boli nezamestnané, lebo že majú veľa ponúk a môžu ísť kamkoľvek. Myslíte si, že je také jednoduché odísť do zahraničia?

„Nemusia ísť ani do zahraničia. Väčšina z nich si nájde prácu inde. Väčšinou sú to šikovné ženy, ktoré vedia pracovať aj v inom sektore. Nájsť prácu pre ne nebude problém, aj keď možno za nižší plat, ale bude to lepší život. Nebudú mať nočné, budú mať voľné víkendy. Skôr sa bojím toho, že keď objavia ten lepší život, už sa nebudú chcieť vrátiť do nemocníc, ani keď im už vláda niečo ponúkne.“

Myslíte si, že zdravotníctvo sa bez týchto sestier zaobíde?

„Ak by to tak bolo, tak by hneď mal odstúpiť riaditeľ prešovskej a žilinskej nemocnice, pretože mali v jednej nemocnici zbytočne zamestnaných 175 a v druhej 300 sestier. Tie sestry sú tam však potrebné. Tieto nemocnice to takto môžu lepiť niekoľko dní, ale nie mesiac.“

Prečítajte si tiež: V chobotnici Smeru má svoje ohnivko aj Most-Híd Čítajte 

Vo všeobecnosti sa hovorí, že na Slovensku je málo lekárov a sestier, a preto sa nedodržiavajú personálne normatívy. Súhlasíte?

„Čím je menšia nemocnica, tým je to horšie. Aj služby lekárov sa doteraz v malých nemocniciach kamuflujú. V niektorých súkromných alebo malých nemocniciach slúži lekár aj tri dni nepretržite a na papier sa napíše, že slúžil len jeden deň. Normatívy sa kamuflujú. Vieme, že v niektorých nemocniciach sú dva rozpisy lekárskych služieb. Jeden je oficiálny v zmysle zákona a druhý je neoficiálny, podľa ktorého sa reálne slúži. Podobne je to aj so sestrami. Sestier je málo a je to položka, na ktorej riaditeľ môže šetriť a šetrí pri personálnych normatívoch. Druhá vec je, že ministerstvo za exministerky Zuzany Zvolenskej (Smer) zvyšovalo personálne normatívy. Zvýšilo počet pacientov na lekára, sestru či sanitára. Napriek tomu sa normatívy stále nedodržiavajú.“

Aký máte názor na spojenie sestier a učiteľov v boji za vyššie platy? Dáva im to podľa vás väčšiu silu alebo je to len marketingový ťah, aby sa dlhšie udržali v médiách?

Prečítajte si tiež: Masér zo Spiša výrazne zarobil za šéfovania Foraia v štátnej poisťovni Čítajte 

„Snaha spojiť tieto aktivity bola už aj predtým. Aj samotná štrajková pohotovosť učiteľov bola na začiatku spojená s výpoveďami sestier. Myslím si, že ich čiastočne spájajú aj problémy v ich rezortoch. Problémy v zdravotníctve a školstve nevznikli za posledné štyri roky a nie sú len výsledkom Ficovej vlády. Ale súčasná vláda si tieto protesty - a práve teraz - tak trochu zaslúži za všetky kauzy v posledných rokoch.“

Myslíte si, že do volieb majú sestry a učitelia šancu sa dohodnúť s vládou Roberta Fica?

„Myslím, že áno. Vyjadrenie, že do volieb vláda už nemôže nič urobiť, beriem ako výhovorku. To najzákladnejšie, čo by premiér mohol urobiť, je aspoň niektoré veci upratať. Dať aspoň prísľuby, že naštartujeme nejaké zmeny a bude sa to riešiť.“

Ako čítate Ficovo vyjadrenie, že nechce byť nezodpovedný a zaväzovať ďalšiu vládu?

„Pripadá mi to ako nezmyselný argument, lebo všetky zákony fungujú naprieč volebnými obdobiami.“

Stáli ste pri odhalení viacerých káuz, napríklad pri bielení zdravotnej dokumentácie v nitrianskej nemocnici či pri nákupe stolov pre poltonových pacientov. Čo sa podľa vás stalo, že za posledné dva roky akoby sa v zdravotníctve pretrhlo vrece s kauzami a škandálmi?

„My vidíme, že tak, ako posledné štyri roky, zdravotníctvo funguje už dlho.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C457W na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu