BRATISLAVA. Podali hromadné výpovede, v stovkách odišli z nemocníc, aby sa nakoniec museli vrátiť. Zatiaľ len k rokovaciemu stolu s riaditeľmi nemocníc, avšak už teraz je vysoko pravdepodobné, že viac ako to, čo im už Smer prisúdil v novele zákona, ktorým im upravil platy, nedosiahnu. Niektoré nemusia získať ani to. Jedna z nemocníc už oznámila, že neprijme späť všetky sestry, ktoré podali výpovede.
Boj sestier za vyššie platy nikdy nedosiahol taký rozsah a nezablokoval tak zdravotníctvo, ako sa v podobnej situácii podarilo lekárom na konci roku 2011.
„Sestry môžu na individuálnej báze rokovať s riaditeľmi nemocníc, ale len v zmysle platných predpisov a kolektívnych zmlúv,“ vyhlásil v nedeľu premiér Robert Fico zo Smeru.
Sestry ho poslúchli a oddnes rokujú s riaditeľmi nemocníc. Prečo ustúpili, zostáva nejasné.
Šéfka sesterskej komory Iveta Lazorová ani šéfka sesterských odborov Monika Kavecká v pondelok nedvíhali telefón ani neodpovedali na esemesky.

Odborníci: Je to prehra a ústup
„Je to prehra,“ hodnotí zdravotnícky analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute ústup zástupkýň sestier od nátlaku na vládu k rokovaniam s riaditeľmi nemocníc, v ktorých ich kolegyne podali výpovede.
„Teraz ide len o to, s akou veľkou hanbou sa vrátia do nemocníc,“ hovorí o snahe sestier rokovať potom, čo Fico odmietol memorandum, ktorým žiadali vyššie platy.
„Nie je to prehra. Je to reálne zhodnotenie možnosti,“ oponuje šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý bol jedným z kľúčových organizátorov hromadných výpovedí lekárov v roku 2011. Podobne ako Szalay však priznáva, že akcia sestrám najmä pre nízky počet výpovedí nevyšla.
Zdravotnícky analytik Dušan Zachar z INEKO dokonca schvaľuje, že Fico odmietol sestrám zvyšovať platy aj na základe odpracovaných rokov s valorizáciou každé tri roky. „Kvitujem, že sa neprijalo memorandum protestujúcich sestier, nakoľko by ešte väčšmi zhoršilo finančnú stabilitu sektora, keďže by zvýšené platy neboli kryté zdrojmi."

Päť dôvodov, prečo to sestrám nevyšlo
Prehru sestier v boji za ich vyššie platy podľa odborníkov spôsobilo niekoľko faktorov. Medzi najdôležitejšími sú:
1. Zlá taktika
Prvým dôvodom, prečo snaha sestier zlyhala, je skutočnosť, že pred akciou nemali v rukách dosť výpovedí.
„My sme výpovede najskôr vyzbierali, zistili sme, koľko ich máme, aká je ich štruktúra, a až keď sa vyhodnotilo, že je to bezpečné a jednoznačné, až vtedy sme ich podávali,“ hovorí o rôznom postupe lekárov a sestier Visolajský.
Organizátori hromadných výpovedí lekárov z roku 2011 majú podľa neho skúsenosť, že "vo výpovednej lehote výpovede len ubúdajú“. Pravidlo sa potvrdilo aj u sestier.
Hoci v prvých týždňoch počet sestier, ktoré podávali výpovede ešte stúpal, do konca výpovednej lehoty klesol na menej ako polovicu, z približne 1400 na vyše 600.