SME

Zdravotníctvo sa týka všetkých, odhlasoval Smer o pol tretej ráno a zaznela hymna (minúta po minúte)

Na mimoriadnej schôdzi sa strhol spor o balkón parlamentu.

Do parlamentu prišli aj zástupcovia učiteľov a sestier.Do parlamentu prišli aj zástupcovia učiteľov a sestier. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta )

BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza venovaná problematike školstva a zdravotníctva sa po takmer 16 hodinách skončila.

Závermi rokovania, ktoré iniciovalo 35 opozičných poslancov, sú dve uznesenia, ktoré navrhli poslanci vládneho Smeru. Opozičné návrhy neprešli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Takto vyzerala potyčka na parlamentom balkóne Čítajte 

Kvalitné vzdelanie je základný pilier 

Národná rada namiesto opozičného návrhu prijala návrh poslanca Ľubomíra Petráka (Smer). Pri školstve parlament konštatuje, že kvalitné vzdelávanie je jedným zo základných pilierov každého vyspelého štátu a že riešenie problémov v školstve nahromadených za obdobie samostatnosti Slovenska vyžaduje pokračovanie v začatých systémových zmenách v školstve naprieč celým politickým spektrom.

SkryťVypnúť reklamu

Parlament tiež konštatuje, že konsolidácia verejných financií v tomto volebnom období vytvorila systémové predpoklady pre dlhodobo udržateľné financovanie školstva a vedy na Slovensku.

Plénum ďalej vyzýva všetky politické strany kandidujúce vo voľbách, aby deklarovali záväzok prijať po parlamentných voľbách Národný vzdelávací program na roky 2016 až 2024, ktorý bude vychádzať zo správy o stave školstva.

Strany majú zároveň garantovať efektívny, spravodlivý a transparentný systém financovania školstva, prijať zákony o financovaní regionálneho školstva, vysokého školstva a vedy a výskumu v súlade s metodikou a odporúčaniami OECD.

Prečítajte si tiež: Bezplatné zdravotníctvo Smeru je v troskách Čítajte 

Zdravotníctvo sa týka všetkých

Pri téme zdravotníctva parlament v uznesení konštatuje, že v súčasnej situácii je dôležité, aby sa dôvera pacientov k zdravotníckym pracovníkom posilňovala a ozdravenie slovenského zdravotníctva pokračovalo.

SkryťVypnúť reklamu

"Zdravotníctvo sa týka skutočne všetkých bez ohľadu na stranícku príslušnosť, na zmýšľanie a vnútorné vyznávanie hodnôt. Je to špecifický rezort a treba rátať s tým, že niektoré benefity sa zúročia až po dlhšom čase," píše sa v uznesení.

Parlament tiež žiada vládu, aby v záujme pacientov aj zdravotníckych pracovníkov pokračovala v prísne nastavených podmienkach: DRG systému a dodržiavania schváleného harmonogramu, eHealth-u, nových pravidiel pri nakupovaní zdravotníckej techniky, vykonávania auditov nemocníc, každoročného prideľovania potrebných kapitálových výdavkov nemocniciam na ich rekonštrukcie a pokračovala vo zvyšovaní benefitov pre pacientov či zachovaní sociálne únosnej liekovej politiky.

Rokovanie sme sledovali minútu po minúte:

SkryťVypnúť reklamu

2:30 Martin Poliačik (SaS) povedal, že po mesiaci štrajku učiteľov je toto uznesenie veľkým sklamaním, v ňom nie je žiadny záväzok. "Vôbec nevieme, čo v tých novelách bude napísané. To, že prijmeme novelu, nehovorí nič,“ hovorí Poliačik.  

2:26 Opozičné uznesenie ku situácii v školstve parlament neschválil. 78 poslancov však schválilo k situácii uznesenie, ktoré navrhol Smer.  Rovnako dopadlo aj opozičné uznesenie k zdravotníctvu. Poslanci opäť schválili uznesenie, ktoré predniesol vládny poslanec Richard Raši. Prítomných bolo 128 poslancov.

Program 61. schôdza skončil presne o pol tretej ráno hymnou.

2:17 V rozprave vystúpili všetci prihlásení poslanci, rozpravu končí spravodajca Vladimír Baláž (Smer). Hnevá ho, že poslanci hádzali "hnoj" na zdravotníctvo, nie je podľa neho na tom tak zle. "Je to ťažká téma a naozaj o nej treba veľa rozprávať, ale nie s takým balastom. Ja by som sa chcel poďakovať sestrám, ktoré zostali pri pacientoch," skončil Baláž. Peter Pellegrini vyhlásil 5-minútovú prestávku, po ktorej má prísť hlasovanie.

SkryťVypnúť reklamu

2:04 V pléne vystúpili všetci dopredu prihlásení poslanci, ústne sa prihlásil iba poslanec Jozef Mihál. Ten začal s príspevkom. Zisk z predaja akcii sa na Slovensku po novom nedaní, ani o tom neviete, prihovára sa poslancom Smeru Mihál.

1:41 Už takmer 15 hodín diskutujú poslanci Národnej rady SR v rámci mimoriadnej schôdze pléna, ktorú k téme problémov v školstve a zdravotníctve iniciovalo 35 opozičných členov snemovne. Tému školstva uzavrelo plénum ešte pred polnocou,
k zdravotníctvu sú písomne prihlásení traja rečníci. Po ich vystúpení bude možnosť prihlásiť sa ústne.

Za rečníckym pultom vystupujú prevažne opoziční poslanci. Členovia vládneho Smeru-SD v rokovacej sále inštalovali papierové podobizne lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča v tričku s textom: Matovič kryje Matoviča. Inštaláciu doplnili igelitovým vrecom plným papiera, na ktorom je nápis "účtovníctvo Igora Matoviča". Niektorí poslanci OĽaNO-NOVA reagovali tým, že si na nejaký čas obliekli tričká s textom Fico kryje zlodejov, ktoré často nosieva práve Matovič

SkryťVypnúť reklamu

1:26  Pavol Zajac z KDH už ako niekoľký poslanec opozície v poradí ďakuje sestrám za ich statočnosť s akou dali v nemocniciach výpovede.

0.41 Na zdravotníctvo u nás ide 7,5 percenta DPH, 30 percent z tejto sumy ide na neidentifikovateľné platby, hovorí v parlamente Ľudo Kaník.

0:20 Parlament má podľa návrhu Richarda Rašiho konštatovať, že v súčasnej situácii je dôležité, aby sa dôvera pacientov k zdravotníckym pracovníkom posilňovala a ozdravenie slovenského zdravotníctva pokračovalo. 
"Zdravotníctvo sa týka skutočne všetkých bez ohľadu na stranícku príslušnosť, na zmýšľanie a vnútorné vyznávanie hodnôt. Je to špecifický rezort a treba rátať s tým, že niektoré benefity sa zúročia až po dlhšom čase," píše sa v návrhu uznesenia. NR SR má tiež požiadať vládu SR, aby v záujme pacientov aj zdravotníckych pracovníkov pokračovala v prísne nastavených podmienkach: DRG systému a dodržiavania schváleného harmonogramu, eHealth-u, nových pravidiel pri nakupovaní zdravotníckej techniky, vykonávania auditov nemocníc, každoročného prideľovania potrebných kapitálových výdavkov nemocniciam na ich rekonštrukcie a pokračovala vo zvyšovaní benefitov pre pacientov či zachovaní sociálne únosnej liekovej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

0:10 V parlamente sú papierové figuríny Igora Matoviča, Alojz Hlina si ich pred svojim vystúpením popresúval. Sľúbil, že ich poslancom Smeru opäť vráti na ich pôvodné miesto vedľa rečníckeho pultu.

23:50 V pléne parlamentu aktuálne vystupuje Viliam Novotný. "Vláda sestry brutálnym spôsobom odignorovala sestry," povedal poslanec, ktorý je dvojka na kandidátke strany Šanca.

Faktických poznámok po jednotlivých vystúpeniach výrazne ubudlo, poslanci strany Smer už o situácii v zdravotníctve nediskutujú.

23:15  V parlamente vystupuje Miroslav Beblavý zo strany Sieť. Pristavuje sa pri kauze Kostka.

22:52 Zdravotnícka časť mimoriadneho pléna by sa mala podľa opozície skončiť uznesením, v ktorom sa konštatuje, že v súčasnej zložitej situácii je potrebné prihliadať predovšetkým na ochranu práv pacientov a na zabezpečenie plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti. 

SkryťVypnúť reklamu

"Vzhľadom na záujmy pacientov a ochranu ich práv je nevyhnutné nielen rokovať o oprávnených požiadavkách zdravotných sestier, ale aj prijať strategické opatrenia zamerané na stabilizáciu ich profesijného a sociálneho postavenia. Spoločenský a morálny význam zdravotných sestier musí byť ohodnotený aj spravodlivou mzdou a dôstojnými pracovnými podmienkami vo všetkých typoch zdravotníckych zariadení," znie návrh uznesenia.

Pred centrálou strany Smer vo štvrtok demonštrovali ľudia s toaletným papierom

Prečítajte si tiež: Pred centrálou Smeru sa zišla stovka ľudí, prídu aj o týždeň Čítajte 

22:29 V pléne sedí momentálne približne 30 zo 150 členov snemovne. Do diskusie k zdravotníctvu sa písomne prihlásilo 13 poslancov, po ich vystúpeniach bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne. Aktuálne rozpráva poslanec Smeru Richard Raši. "Ak nemáme korektné a nezávislým orgánom posúdené informácie, nemali by sme vynášať predčasné súdy," hovorí o kauzách svojej vlády Raši.

SkryťVypnúť reklamu

"Vy chcete porovnávať  jednu lekáreň mojej manželky s kauzami ako teta Anka a Kostka," hovorí Ivan Uhliarik z KDH.

21:49 Minister Viliam Čislák hovoril takmer pol hodinu. Čislákovi (nom. Smeru-SD) je ľúto, že pre svoj rezort, a teda aj pre sestry, nevybojoval viac peňazí. Povedal to v parlamente počas diskusie k situácii v zdravotníctve. "Každý minister chce pre svoj rezort viac, ale viem, aké sú mantinely. Ale my sa nebavíme o nule. Hovoríme o 55 miliónoch eur, ktoré zákon garantuje," povedal Čislák. Dodal, že súčasná vláda dala priemerne na mzdy sestier okolo 199 eur.

"Za minulej vlády za 1,5 roka sa zvýšil plat sestier o päť eur," poznamenal Čislák. Naďalej trvá na tom, že v súvislosti s výpoveďami sestier nie je ohrozená zdravotná starostlivosť. "Na Slovensku máme toľko zdravotníckych zariadení a tak blízko seba, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov aj zdravotníkov je absolútne
bezpečné," vyhlásil. Vyzval opozíciu, aby nestrašila a nešírila poplašné správy.

SkryťVypnúť reklamu

"Vy sa nehanbíte," reagoval na jeho vystúpenie Pavol Zajac z KDH. Sestry v Prešove podľa neho musia najskôr obrazne povedané odprosiť a až potom sa vedia rozprávať o možnom opätovnom nástupe do zamestnania.

""Vy maľujete svet podľa Smeru. Vy hovoríte o tom, že vediete permanentný dialóg so sestrami. So sestrami vo výpovediach nerokujete od septembra o oprávnených požiadavkách. Hovoríte, že situácia v zdravotníctve sa zlepšuje, kde, v ktorých nemocniciach, o čom rozprávate? Chodíte vôbec do nemocníc, rozprávate sa s pacientmi? Hovoríte o transparentnosti, už ste prešetrili 'tetu Anku'? Už ste odvolali šéfa Všeobecnej zdravotnej pre kauzu 'masér'?" odkázal poslanec Viliam Novotný aktuálne zo strany Šanca.

SkryťVypnúť reklamu

21:21 "S plnou vážnosťou si uvedomujem vážnosť rezortu zdravotníctva," začal svoje vystúpenie minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer).

"Reči o ohrozovaní zdravia občanov sú poplašné správy," povedal minister Čislák. Zdravotné sestry v sále hlasno vyjadrujú nespokojnosť. Na Slovensku je podľa ministra neustále zabezpečená adekvátna starostlivosť.

21:11 "Mali by sme sa prestať hrať na to, že sa pred voľbami na Slovensku zastavil čas. Pacient musí byť liečený za každých okolností," povedal v pléne Ivan Uhliarik z KDH.

"Za posledné štyri roky ste urobili v zdravotníctve mnoho chýby a mali ste obrovskú šancu urobiť mnoho zlepšení," povedal Uhliarik.

Vyzval ministra zdravotníctva, aby sa vyjadril, pretože podľa neho môže byť zdravie pacientov stále ohrozené.

SkryťVypnúť reklamu

20:56 Martin Poliačik zopakoval svoj názor, že Smer nevie čo so školstvom robiť. Predseda parlamentu následne ukončil rokovanie o bode programu týkajúceho sa školstva a otvoril bod týkajúci sa hromadných výpovedí zdravotných sestier.

Debatu otvoril Ivan Uhliarik z KDH. Navrhovatelia podľa neho žiadajú, aby minister podal komplexnú správu týkajúcu sa rokovania so sestrami vo výpovediach a jeho návrhy na riešenie situácie v zdravotníctve.

20:34 Ako posledný v rozprave vystupuje poslanec za SaS Martin Poliačik. "Kolegovia zo Smeru nemajú tušenie, čo bude so školstvom po voľbách," povedal poslanec.

"Smeráci to chcú spláchnuť, chcú to mať rýchlo za sebou. Ja dúfam, že príde k zmene vlády a do vlády prídu konštruktívni ľudia," povedal Miroslav Kadúc.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pred centrálou Smeru sa zišla stovka ľudí, prídu aj o týždeň Čítajte 

20:27 "Ukončite tento cirkus," vyzval poslancom opozície Dušan Jarjabek za Smer. Jeho kolega Miroslav Číž sa v emocionálnom príspevku sa na opozíciu rovnako hneval. "To, čo tu robíte je hanebnosť a pokúšate sa hájiť niečo čo je nelegitímne. Čo sú toto za spôsoby," hneval sa Číž.

"Jediné čo učitelia chcú, je úcta," povedal zase nezávislí poslanec Miroslav Kadúc.

19:49 Smer v parlamente predstavil uznesenie, ktoré by mali poslanci prijať. Opozícia ho kritizuje, že je veľmi všeobecné. Peter Pellegrini sa opozície pýtal, či pripravila vlastné.

Poslanec Igor Hraško teda predstavil vlastné uznesenie. Juraj Blanár ho považuje za politicky korektný.

19:27 "Táto schôdza nepomôže, pretože do určitej miery dehonestujeme aj to, čo bolo urobené. Súhlasím s pánom Froncom, nešpiňme na to naše školtstvo, nie je také zlé," zakončil svoje vystúpenie poslanec Smeru Juraj Blanár.

SkryťVypnúť reklamu

19:03 Oľga Nachtmanová sa vracia do obdobia vlád Mikuláša Dzurindu. "Máme to isté urobiť? NIečo sľúbiť a potom to nedodržať? Toto podľa mňa zodpovedná vláda neurobí," pripomína Nachtmanová. A Smer podľa nej aj umožnil mladým učiteľom, aby počas prázdnin nemuseli na úrad práce.

"Dnes v roku 2015 sa vyhovárate na rok 2002?" reagoval Kaník. "Ste obyčajný klamár a podvodník. Sú to príklady, aby som ukázala, že vám sa voliť nedá. Prepáčte, my sme našli oveľa horšiu situáciu," odpovedá mu Nachtmanová.

18:50 "Smer funguje systémom ukradni, kde sa dá, školstvo nie je výnimkou, nič nie je sväté. Je najvyšší čas, aby sa to zmenilo," hovorí v parlamente poslanec Ľudovít Kaník. Dúfa, že v nasledujúcom volebnom období sa tomuto rezortu dostane toľko pozornosti, koľko si zaslúži.

SkryťVypnúť reklamu

18:40 Igora Hraška (Oľano) pri rečníckom pulte vystriedal Ľudovít Kaník. Na Hraškove vystúpenie nikto z poslancom nereagoval.

18:36 Vládna strana podľa poslanca Igora Hraška z Oľano podporuje rozkrádanie namiesto toho, aby podporila víziu do budúcnosti. "Menej vzdelaní ľudia sa lepšie ovládajú a toto im vyhovuje," povedal Hraško. Vláde podľa neho nevyhovujú ľudia, ktorí dokážu premýšľať vlastným rozumom.

"Musí sa tu prestať korumopovať a potom budeme mať peniaze," dodal.

18:05 V pléne parlamentu vystupuje Magdaléna Vášáryová. "Bola som veľmi hrdá, že som videla štrajkovať mnoho učiteliek. Musíme sa však prestať sťažovať a začať debatovať," povedala Vášáryová, ktorá je zároveň predsedníčkou spolku Živena.

SkryťVypnúť reklamu

17:31 Svoje vystúpenie začal Martin Fronc z KDH. "Bolo by lepšie, aby sme dosiahli nejaké riešenie vo výbore. Bolo 17 ministrov a je zrejmé, že každý, kto ide na post ministra školtva ide do problémov," povedal Fronc, sám exminister školtva.

17:30  „Slovensko dnes na parlamentnom balkóne mohlo vidieť, ako vám záleží na učiteľoch a sestričkách. Ani premiér Mečiar neťahal na úrade vlády dokumenty, ktoré majú svedčiť o nejakých trestných činoch,“ povedal poslanec Daniel Lipšic, Oľano-Nova.

„Po štyroch rokoch Smeru, ste dva roky vládli vy. Koľkokrát ste zvýšili minimálnu mzdu, koľko ste zvyšovali platy učiteľov, keď ste boli dva roky vo vláde,“ pýtala sa Jana Vaľová (Smer).

17:20 "V tejto krajine sa nežije tak zle, len to musíme doladiť," zakončila svoje vystúpenie Jana Vaľová zo Smeru.

17:13 V školstve treba vytvoriť také podmienky, aby mladí ľudia nemuseli v desaťtisícoch odchádzať do lepších škôl do zahraničia a za lepšími životnými podmienkami. V diskusii o situácii v školstve to dnes v parlamente povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Za zlú situáciu podľa neho môže Smer, ktorý vládne osem z desiatich posledných rokov. Sociálnym demokratom Bugár vyčíta, že sa k protestujúcim učiteľom a sestrám správajú ako k nepriateľom štátu. V školstve aj zdravotníctve treba podľa Bugára prijať dlhodobé najmä koncepcie. "Školstvo je oblasť, kde nestačí rozmýšľať v prítomnosti. Prváčikovia, ktorí idú dnes do školy, budú pravdepodobne pracovať v oblastiach, ktoré dnes ani nepoznáme," doplnil Bugár.

Prečítajte si tiež: Draxler dotuje súkromníka, do Sládkovičova poslal milióny Čítajte 

16:08 „My si nevážime vzdelanie, my si vážime tituly,“ vyhlásila ma Magda Vášáryová.

15:55 Slovo si vypýtal šéf KDH Ján Figeľ.  Kresťanskí demokrati podľa neho pripomínajú, že vláda nesplnila v školstve viaceré svoje záväzky. "Učitelia sa len dožadujú splnenia sľubov," vyhlásil Figeľ. Zdôraznil, že investície do školstva sú najvýhodnejšie a vrátia sa. "Remeslo má zlaté dno," poznamenal s tým, že v centre reforiem musí byť učiteľ.

15:40 Do rozpravy sú písomne prihlásení ešte dvaja poslanci. Slovo má Štefan Kuffa, ten poslal učiteľov späť do škôl. Odkázal im aby si našli inú formu protestu. "Dnes si učitelia robia vysoké nároky, ale kde sú výsledky? Kde sú učitelia? Keď chcú rodičia, aby ich deti urobili prijímačky, tak im musia zaplatiť doučovanie. To nie iba nastaviť dlaň a pýtať 'daj'," rozčuľoval sa v pléne Kuffa. Pacient ani žiak nikdy nesmie byť rukojemníkom, upozornil tiež. 

15:02 Na Univerzite Komenského v Bratislave žiadna odborová organizácia nevyhlásila štrajk. Uviedol to predseda Rady predsedov odborových organizácií pri UK Alexander Kurtanský. Reagoval tak na Iniciatívu vysokoškolských učiteľov.

"Alexander Kurtanský, predseda odborov na Univerzite Komenského v Bratislave, po preverení situácie s plnou zodpovednosťou prehlasuje, že žiadna odborová organizácia na fakultách a súčastiach Univerzity Komenského nevyhlásila štrajk," uvádza sa v stanovisku.

14:40 „Načo je vysoká škola v Sládkovičove?“ pýta sa Hlina. „Veď už mala byť vysoká škola v maštali. Prvá maštaľná škola v Šamoríne,“  hovorí rozhorčene. Hlina tiež dodal, že by sa mal upraviť zákon o verejnom obstarávaní tak, aby súťaže pri obstarávaní v školstve a zdravotníctve mali iný režim a boli viac kontrolované. 

14:33 Vysokoškoláka spravíme z každého, upozornil vo svojom prejave Alojz Hlina. „Vysoká škola v Michalovciach, v Stropkove?“ pýta sa. „Nikto nechce manažéra zo Stropkova,“ odpovedal si Hlina. Poctivejšie sú kvalitné montérky ako nekvalitný diplom, doplnil.  

14:11 Na predražené projekty z eurofondov a astronomické ceny za splachovače a sifóny peniaze sú, ale na zvýšenie platov učiteľom nie, upozornil Novotný. Názorne tiež ukázal, ako ministerstvo obstarávalo predražené školské pomôcky – spájkovačku za 117 eur, reťazové píly, alebo plagáty. Mrhanie verejnými zdrojmi sa podľa neho za ministra školstva Juraja Draxlera ešte zhoršilo. 

14:04  Nezaradený poslanec Viliam Novotný sa pýta, čo realizovali úradní za štyri roky v školstve a kde sú všetky tie koncepcie. Faktom podľa neho je, že učitelia stoja na námestiach a dožadujú sa zmeny a reforiem. 

13:57 „Načo toto divadielko? Načo tento cirkus?“ pýta sa Dušan Jarjabek zo Smeru. 

13:48  Zdravotníctvo a školstvo sú podľa šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára zlyhaním Smeru. Ako dodal, na schôdzi sa nedá očakávať priznanie zodpovednosti Smeru za neutešený stav, v ktorom sa oba rezorty nachádzajú. "Školstvo je oblasť, kde nestačí rozmýšľať v prítomnosti. Prváčikovia, ktorí idú dnes do školy, budú pravdepodobne pracovať v oblastiach, ktoré dnes ani nepoznáme," doplnil Bugár.

 „Štrajk učiteľov, dnešná schôdza a všetko, čo na nej odznie, majú význam len vtedy, ak výsledkom bude dohoda na dlhodobej vízii pre rozvoj školstva, vzdelávania a vedy, vrátane jeho financovania a odmeňovania pedagogických zamestnancov,“ povedal Bugár. 

13:45 Nespokojné sestry vyjadrili sklamanie nad tým, že nedostali možnosť vystúpiť a priamo v parlamente obhájiť svoje požiadavky. "Zároveň by sme chceli poďakovať poslancom Pavlovi Frešovi (SDKÚ-DS), Miroslavovi Beblavému (nezaradený) a Jozefovi Viskupičovi (OĽaNO-NOVA) za podporný návrh, aby nám v NR SR umožnili vystúpiť," odkázali v stanovisku sestry.

Prečítajte si tiež: Draxlerova dotácia vedie ku kandidátom Smeru Čítajte 

12:40 Pavol Abrhan z KDH uviedol, že ho sklamala poznámka o tom, že nie je priestor na pokojnú prácu. Podľa Abrhana mala vláda tri a pol roka času na pokojnú prácu, pričom bola sama vo vláde. V regionálnom školstve však neurobila nič. "Hovoríte, že treba zásadné systémové zmeny. Čo ste teda robili osem rokov vo vláde?" pýta sa Abrhan, ktorý kritizuje, že vládna strana znova prichádza len so sľubmi

12:25 „To bolo čo tento prejav?“ reaguje na Draxlera poslanec OĽaNO Jozef Viskupič. 

12:11 Lucia Nicholsonová z SaS sa pýta, prečo minister školstva nehovorí o predražených európskych projektoch a podozrivých verejných obstarávaniach, keď o nich hovorila Európska komisia v decembri. "Prečo nehovoríte o tom, že ignorujete varovanie Európskej komisie, ktorá hrozí zastavením financovania cez eurofondy?" pýta sa Nicholsonová. 

12:10 Vašečka nemal pocit, že Draxler odpovedal na požiadavky opozície.   

12:08 "Veľa odborníkov v tichosti čaká, aby dokončilo svoju prácu," povedal Draxler. "Čaká. To je práve ten problém," povedala učiteľka na balkóniku. Príhovor ministra si vypočula iba približne polovica poslancov opozície aj Smeru.

11:50 Štrajk učiteľov označil Draxler ako "takzvaný štrajk", do ktorého sa pridalo veľa zamestnancov škôl v dobrej viere, že treba niečo urobiť a ukázať, že školstvo nie je v poriadku. 

11:34 „Pri školstve je problém politický. Nie je priestor na pokojnú prácu,“ vyhlásil v pléne minister školstva Juraj Draxler. 

Minister začal svoj prejav odpočtom aktivít. Hovoril o veľkých rekonštrukciách škôlok s tým, že sa plánuje aj rekonštrukcia telocviční a vysokoškolských internátov. Informoval, že jeho rezort pripravuje prechod na štandardizované centralizované vstupné testy na stredné školy a postupne aj maturity v rovnakom formáte.  Okrem iného treba tiež podľa ministra upraviť akreditačný systém v oblasti vysokého školstva. Ten súčasný považuje za ťarbavý. Rovnako spomenul, že rodičia už nemusia kupovať deťom učebnice angličtiny a po mnohých rokoch začali učebnice dodávať do škôl načas. 

11:22 „Školstvo pre vás nebola priorita,“ odkázal vláde Richard Vašečka z OĽaNO. 

11:02 Opoziční poslanci žiadajú, aby v pléne mohli vystúpiť zástupcovia nespokojných učiteľov a sestier. Za istých okolností sa to podľa nich dá. Procedurálne návrhy podal Pavol Frešo, Miroslav Beblavý aj Jozef Viskupič,  vládny Smer však tieto návrhy hlasovaním odmietol.

11:00 Jana Ftáčnik Pastorková z učiteľskej iniciatívy verí, že im poslanci dovolia vystúpiť.

Prečítajte si tiež: Päť dôvodov, prečo sestry prehrali boj o vyššie platy Čítajte 

10:55 Dostatočný počet poslancov sa podarilo nájsť až na tretí pokus, poslanci zároveň schválili program schôdze. "Ticho ide predseda," vykríkla pred začiatkom schvaľovania dôchodkyňa na balkóne. Na Pellegriniho návrh parlament odsúhlasil, že rokovať sa bude aj po 19:00 až do prerokovania programu a potom sa bude hlasovať. 

"Je to divadlo opozície. Zvolávať mimoriadnu schôdzu, ktorá by mala zaväzovať vládu, aby riešila veci teraz okamžite, pričom 95 percent tých vecí je koncepčného charakteru, ktoré bude musieť pripraviť nová vláda, ide len o divadlo opozície. Museli sme ukázať, že z ich strany je to len súčasť predvolebného boja a nie úprimný záujem posunúť veci k lepšiemu," povedal Pellegrini po tom, čo sa nedarilo otvoriť schôdzu.

10:52  Martin Poliačik z SaS a Igor Matovič vyšli na balkónik, kde diskutujú s dôchodcami. „Ako majú učitelia plnohodnotne učiť, keď musia chodiť z práce do práce?“ pýta sa Poliačik dôchodcu. 

10:50 "Smer sa rozhodol schôdzu zablokovať aby nedošlo k hlasovaniu a vyhovára sa na troch chýbajúcich opozičných poslancov," povedal Miroslav Beblavý.

10:35 Prítomných je iba 72 poslancov, parlament stále nie je uznášaniaschopný. Šéf parlamentu vyhlásil 20-minútovú prestávku.  

10:20 Spor sa strhol o balkón parlamentu. Pred začiatkom schôdze sa dole v národnej rade tlačilo množstvo učiteľov a sestier, ktorí sa nevedeli dostať dovnútra, ochranka im vravela, že balkón je už plný. Učitelia a sestry sa čudovali, že kto mohol balkón zaplniť, keďže čakajú už hodnú chvíľu. Na balkón sa však pred nimi dostali dôchodcovia. Tí učiteľov a sestry na balkón pustiť nechceli. Ochranka parlamentu učiteľom a sestrám zakázala rozvinúť transparent."Transparenty do parlamentu nepatria," povedala jedna z dôchodkýň Vladimírovi Crmomanovi z Iniciatívy nespokojných učiteľov. 

Pellegrini po druhej prezentácii vysvetlil, že ľudia môžu pozerať na zasadnutie v kinosále. Znamenalo by to, že nespokojné sestry a učitelia by sedeli v uzavretej miestnosti, Smer by si tak zabezpečil pokojný priebeh schôdze.  

Prečítajte si tiež: Štrajk požiadavkám učiteľov otvoril dvere, do volieb však neuspejú Čítajte 

10:17 „Organizujú sa tu skupiny, ktoré obsadzujú balkón cielene na to, aby sme sa tam my nedostali. Napriek tomu, že sa tu bude rokovať o sestrách a učiteľoch. Nanominovala sa tu skupina dôchodcov, a myslím si, že o nich táto schôdza nie je,“ hovorí prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

10:04 Predseda parlamentu Peter Pellegrini otvoril mimoriadnu schôdzu. Národná rada však nie je uznášania schopná, preto vyhlásil polhodinovú prestávku. 

10:00 Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport a výbor pre zdravotníctvo návrhy uznesení, ktoré majú byť výsledkom mimoriadnej schôdze pléna k školstvu a zdravotníctvu odmietli. 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu