SME

Radoslav Procházka bol online: So Smerom nejdeme, chceme vládu pre strednú vrstvu

Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal Radoslav Procházka, predseda strany Sieť.

Radoslav Procházka.Radoslav Procházka. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal predseda mimoparlamentnej strany Sieť Radoslav Procházka. 

Redakcia vybrala z čitateľských otázok z časových dôvodov približne dvadsať najzaujímavejších, na ktoré predseda Siete odpovedal. Za otázky ďakujeme. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Online rozhovor čitateľov SME.sk s Radoslavom Procházkom

Prečo by vás mali ľudia voliť? Ak by ste mali možnosť rozhodovať o tejto krajine, aké 2-3 konkrétne veci/hodnoty by ste vedeli zaručiť, ako vaše garancie za dôveru? (Ľudo)

Máme dobrý plán a máme silu ho presadiť. Navyše sú jeho súčasťou veci, ktoré po 25 rokoch fakt potrebujeme: hmotná zodpovednosť politikov, vylúčenie schránkových firiem, napríklad. Papier znesie všetko, samozrejme, preto jedinou akou-takou zárukou sú konkrétni ľudia a ich osobné príbehy. Ľudia ako Luboš Kurthy z Kremnice nad zlato, Vlado Bilčík, Simona Petrík, Zuzka Zimenová, Igor Janckulík, ktorý zakladal oravský záchranný systém, majú tie najlepšie predpoklady vo verejnej službe uspieť.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete jasne povedať, že nebudete spolupracovať so Smerom? Veľa ľudí si myslí, že s ním možno budete spolupracovať, pretože ste sa nevyjadrili - jednoducho a jednoznačne. (J.Štepita)

Rád to poviem znovu. Je to buď-alebo, so Smerom nejdeme, radi by sme od ľudí dostali poverenie zostaviť vládu pre strednú vrstvu a pohli so Slovenskom dopredu.

Prečo sa podľa vás nedarí na Slovensku vytvoriť silnú stredopravú politickú stranu? (Peter)

Nejdem o tom špekulovať, poviem len to, že tí, ktorí budú voliť #Sieť, už dnes vedia, že súčasťou ich hlasu bude hlas pre jednotný pravý stred. V prvej fáze chceme veľký poslanecký klub, v druhej jednu pevnú súdržnú silu, na ktorú sa tá pracovitá stredná vrstva bude môcť spoľahnúť a ktorá do slovenskej politiky vráti základnú rovnováhu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako predseda najsilnejšej opozičnej strany by ste mohli zastávať post premiéra. Vy osobne sa na to cítite kompetentný? (Ján Kortiš)

Ani som sa nepozdravil na začiatku, hneď som začal ťukať, prepáčte. Dobrý deň všetkým.

K otázke: ľudia to samozrejme posúdia najlepšie, ale naučil som sa za tie uplynulé roky dosť na to, aj ľudsky, aj odborne a politicky, aby som si trúfol viesť #Sieť do úsilia získať poverenie na zostavenie vlády a potom takúto vládu zostaviť a viesť.

Ak by ste hypoteticky zostavovali vládu a naozaj sa pokúsili o výraznú zmenu pomerov, potrebujete mať aj silné regionálne zázemie a primerané politické krytie na všetkých úrovniach štátnej správy. Budete dosť silní na to, aby ste mali takúto podporu lokálne a i "stranícky" zabezpečenú? (Jaro)

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá otázka. Práve preto, že je dôležitá, som od začiatku trval na tom, aby sme nefungovali ako kaviarenská strana, ale boli aktívne prítomní vo všetkých kútoch Slovenska. A opierali sa v nich o ľudí, ktorí už sa presadili vo svojom fachu a majú dobrú autoritu vo svojich mestách, dolinách či krajoch. Niekde sme silnejší, niekde menej, ale ide to a mnohí z tých ľudí majú fakt predpoklady urobiť dobré veci nielen v regióne, ale aj na celoštátnej úrovni. Katka Macháčková, primátorka Prievidze a Andrej Hrnčiar, primátor Martina, vedú svoje mestá nielen tak, že im ľudia opakovane dávajú dôveru, ale zároveň sa tie mestá pod ich vedením umiestňujú na najvyšších priečkach v hodnotení kvality a otvorenosti správy verejného priestoru, ktorý im bol zverený.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že máte v strane veľa schopných a čestných ľudí. Chcel by som sa vás opýtať, či by ste už mohli prestať robiť politické chyby, ako napr. že sa dáte nahrať a potom sa nedôveryhodne bránite alebo odpovedáte nepripravený na nejakom plese, nejakej novinárke? Kedy už začnete budovať svoju dôveryhodnosť? (Ernest)

Dôveryhodnosť mi oznámkujú ľudia, ale rozumiem Vašej otázke a nečudujem sa jej. Viete, keď ste na ihrisku už fakt veľmi dlho a idete proti vetru, zvyšuje sa pravdepodobnosť aj zakopnutia, aj chvíľkovej straty koncentrácie. Ešte aj takému Zdenovi Chárovi sa to občas stane, keď je ťažký zápas a on je dvadsiatku minútu na ľade.:) Za podstatnú považujem schopnosť si omyl priznať, poučiť sa z neho a ísť ďalej.

Čo si myslíte o spore medzi Matovičom a Ficom? Nie je to tak dávno, čo ste mali opletačky s Igorom Matovičom aj vy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2006 premiér na začiatku svojej prvej vlády sľúbil tri hlavné priority, jednou z nich bolo vyšetrovanie veľkej ekonomickej kriminality a politickej korupcie. Ešte tam hovoril, že aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Asi sa teraz smejete, ale je to smiech cez slzy, lebo po ôsmich rokoch vlád garant tohto sľubu sa niekoľko dní osobne venuje veci, ktorú by vo fungujúcom štáte riešila výlučne finančná správa, prípadne orgány činné v trestnom konaní, ak by na to bol dôvod. Lenže pre fungovanie inštitúcií, ktoré majú v náplni práce spravodlivosť a rovnosť pred zákonom tu Ficove dve vlády neurobili zhola nič. A neurobila by ani tá tretia, ak by vznikla. Preto si mandát na vládu, ktorá rovnosť pred zákonom presadí prakticky aj symbolicky, pýtame my, my so záväzkom k hmotnej zodpovednosti, výluke schránkových firiem a princípu, že politik, ktorý majetok neprizná, oň automaticky príde.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je váš názor na v súčasnosti najaktuálnejšie témy: učiteľský štrajk a štrajk zdravotných sestier? Aké kroky by ste podnikli na úspešné vyriešenie týchto problémov. (Jakub)

Rozumiem tým, ktorí sú nespokojní a rozhodli sa to prejaviť aj takto, úplne im rozumiem. Roky ich vlády ťahajú za nos, teraz navyše počujú, že, napríklad, zdravotná poisťovňa prepláca jednej masérskej klinike objem, ktorý by stačil na ročný plat pre 250 sestier ale pre ne peniaze nie sú, alebo že pre školy už sa nedá urobiť nič, ale tender na 140 miliónov, ktorý má zaviazať štyri vlády dopredu, ten sa ešte stihne. A keby len jeden.

V zdravotníctve sa ročne „stratí“ 800 miliónov eur, hovoria štúdie. Ak odtiaľto povyhadzujeme schránkové firmy, bude sa lepšie dýchať všetkým, aj zdravotníkom, aj pacientom. V školstve treba okrem toho naozaj posilniť investíciu do vzdelania našich detí, pretože je to tá najnávratnejšia investícia, akú si len vieme dopriať.

SkryťVypnúť reklamu

Obe témy sa najmä musia stať premiérskymi témami, musí tam byť silne prítomný osobný zástoj nového premiéra, ministra financií a rezortných ministeriek. Sústredené úsilie, ťah na bránu po praktických riešeniach. Na toto sa cítime, toto vieme dať.

Vo vašom stručnom programe som nenašiel ani vetu o menšinách. Prečo? (Szabo)

Azda preto, že všetkých občanov Slovenskej republiky vnímame ako plnohodnotných príslušníkov nášho spoločenstva a nielen v programe, ale aj priamo v stanovách máme ako jeden programový cieľ rovnosť v prístupe k verejným dobrám a službám štátu.

Aký máte vy a vaša strana postoj k islamu a moslimom? Prosím o vyjadrenie pre rodených Slovákov, ktorí sa moslimami stali a ktorí zvažujú koho voliť.

K moslimom, ktorí tu žijú, chodia do práce a vychovávajú deti, máme rovnaký postoj ako k akémukoľvek inému občanovi Slovenskej republiky, ich presvedčenie a viera pre nás nie je žiadnym odlišovacím kritériom. V masovej migračnej vlne nachádzame riziká a ja osobne som presvedčený, že istá časť islamskej civilizácie dnes cíti potrebu expandovať, dobýjať nové územia, doslova aj obrazne povedané. Že jednoducho islam, alebo jeho časť, potrebuje absolvovať ten typ sebareflexie a reformácie, akú si svojho času doprialo kresťanstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťtisíce Rómov žijú v katastrofálnych životných podmienkach. Načrtnite, ako chcete riešiť tento, podľa môjho názoru, najväčší problém Slovenska. (Miroslav)

Z oboch koncov. Jedným pólom je princíp nulovej tolerancie k akejkoľvek kriminalite, aj tej drobnej, lebo aj ona významne znižuje kvalitu života ľudí, ktorí sú jej obeťami. Áno, rovnosť pred zákonom, a pre ten horný pól beztrestných oligarchov rovnako tak, ako pre tých, ktorí „robia zle“ ľuďom, žijúcim v okolí osád.

Druhým koncom je potreba, akútna potreba, zachrániť pre bežný, produktívny život aspoň deti, ktoré dnes ešte majú šancu. Cez vzdelanie a cez tvorbu návykov, aj v tom zmysle, že pochopia, ako sa v skutočnosti zarábajú peniaze. Rastie nám počet ľudí, ktorí v živote zažili jediný spôsob: ísť dvakrát do mesiaca na poštu pre dávky. Nikdy vo svojom okolí nevideli nikoho, kto by každé ráno vstal a išiel do práce. Nepôjde to, ak nedostanú šancu, ak všetky tieto deti „systém“ automaticky odsunie do geta špeciálnej školy a odsúdi ich na prežívanie na sociálnej aj mentálnej periférii. A podľa mňa to nepôjde ani bez riešenia faktu, že rozdiel medzi tým, čo dostanete za robotu a čo dostanete od štátu, ak nepracujete, je demotivujúco nízky. To sa pritom netýka len Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

Podporíte registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia? Je spôsob, akým by ste takýmto párom vedeli pomôcť?

Toto je téma, kde je účelnejšie nechať dospieť k dohode spoločnosť a neviesť ju zhora za rúčky k nejakej predstave sveta, o ktorej sa ešte v tej spoločnosti vedie spor. Téma, ako uľahčiť život všetkým, vrátane ľuďom žijúcim s partnerom rovnakého pohlavia, je pritom absolútne legitímna a existuje viacero nástrojov, nielen legislatívnych, ale aj legislatívnych, ako sa to dá spraviť bez ďalšieho kola kultúrnej vojny.

Akým spôsobom by ste pripravili Slovensko na hrozby globálneho otepľovania, nakoľko to zasiahne do každej sféry spoločnosti, počnúc migráciou (ktorá už čiastočne prebieha) po lokálne katastrofy (záplavy, extrémne teplá, kolísavosť teplôt a pod.). Ktoré kroky by ste urobili ako prvé?  (Daniel H.)

SkryťVypnúť reklamu

Cass Sunstein hovorí, že nudge (popchnutie) je lepší model ako predpisovanie zhora. Ja vidím kľúč v nastavení motivácií, tak, aby ohľaduplný prístup k životnému prostrediu bol odmeňovaný a ten bezohľadný aby bol spojený s vyššími nákladmi. Hneď teraz však treba uvažovať aj o tom, ako cielene a efektívne (t.j. bez zbytočnej regulácie a s ňou spojenej byrokracie a korupcie) podporiť inteligentný zelený priemysel, nové čisté technológie. V krajine, kde vznikol Eset, Sygic či Slido nemáme núdzu o tvorivé inovácie, akurát tí ľudia potrebujú namiesto polien pod nohy reálnu príležitosť.

Chcete pomôcť začínajúcim podnikateľom na Slovensku? Ak áno, ako?

Začínajúcim podnikateľom pomôže presne to, čo pomôže aj tým, ktorí už podnikajú. Základnou vecou je mentálna zmena, zmena v prístupe štátu k ľuďom, z ktorých úsilia žije. Namiesto úcty a dokonca vďačnosti súčasná vláda práve týmto ľuďom sťahuje obojok a, naozaj, zdiera ich z kože. A to nie sú len čoraz vyššie dane a odvody. To je obrovské množstvo regulácií, ktoré stoja peniaze a pritom nemajú žiadnu pridanú hodnotu: pracovná zdravotná služba a povinné preškoľovanie vodičov v takejto plošnej podobe je šikana, ktorá dáva rentu pár vybraným firmám. Gastráče detto. Kvantum informačných povinností, kvantum dotazníkov a výkazov, v krajine, ktorá na elektronizáciu verejného priestoru minula takmer miliardu eur! A poďme ďalej, stovky eur mesačne na pokutách a penále a sankciách, cez kontroly, ktoré nemajú iný účel, ako buzerovať. My máme v štátnom rozpočte povinný príjmový ukazovateľ na pokuty! Viaceré štátne orgány majú už dnes smerné čísla, koľko musia od podnikateľov a živnostníkov vybrať na pokutách za drobné prehrešky. A to všetko v štáte, ktorý keď má za tie peniaze niečo vrátiť späť, tak sa prizerá, ako veľký stavebný gigant ožobračí tisíce ľudí, premiér pokrčí plecami a povie že s tým nič nemá a napokon to zatiahne z peňazí práve tých, ktorí za nič nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke, nižšie odvody, funkčná spravodlivosť kde platí rovnosť pred zákonom a nečakáte na ňu päť rokov, a zásadné, veľmi zásadné zníženie byrokratického bremena, ktoré neberie len čas a energiu, ale aj peniaze.

Za vašu prioritu pokladám vytvorenie podmienok pre hmotnú zodpovednosť politikov. Ako dlho by podľa Vás mal trvať proces dokázania viny a vyvodenia zodpovednosti voči konkrétnemu politikovi pritom, ako dlho sa dnes riešia bežné súdne spory? (Zdeno)

Keďže by malo ísť o konanie vo verejnom záujme, s účasťou generálnej prokuratúry, predpokladám, že v rádoch mesiacov, maximálne. Ale zároveň si myslím, že nie je dôvod, aby bežný človek čakal na spravodlivosť dlhšie ako politik, že to jednoducho nesedí, že tie prieťahy treba odstrániť naprieč súdnymi konaniami, najmä civilnými a obchodnými.

SkryťVypnúť reklamu

Ako a akými prostriedkami chcete zabezpečiť odpolitizovanie polície, súdov či úradov?

Inštitucionálnym, kompetenčným a personálnym oddelením politickej reprezentácie od vedenia príslušných zložiek. V polícii je to, napríklad, aj inštitucionálne aj funkčne nezávislá inšpekcia a celkovo posilnenie stability stavu aj na horných poschodiach, nielen medzi „pochôdzkármi“.

Odpolitizovanie štátnej správy je pre mňa osobne veľmi silná a dôležitá téma, riešil som ju už v manifeste Alfa. Dnes sa po každých voľbách tisíce ľudí zbalia na pracovisku a idú preč, ďalšie tisíce si zbalia pyžamo a zubnú kefku a vydajú sa na stanicu, nastúpiť na vlak smer hlavné mesto. Trpí tým kvalita služieb, ktoré od štátu dostávame a má to ešte jeden strašne zlý efekt: ten človek vie, že tam je vďaka svojmu politickému tútorovi a že jemu sa zodpovedá, že ten človek, ktorý na úrad príde, nie je zákazník a vlastne aj živiteľ toho úradu, ale len otravná stránka.

SkryťVypnúť reklamu

Dve veci treba spraviť súčasne:  garantovať ochranu úradníkov pred pravidelnou výmenou politických reprezentácii, tak, aby vedeli, že za funkciu vďačia vlastnému výkonu v nej, nie politickému tútorovi. A druhá s tým súvisí: pravidelné hodnotenie úradníkov na základe výkonnostných parametrov. Stíhaš, rozumieš tomu? OK, ideš ďalej. Nestíhaš? Buď zamakáš alebo dovidenia. A toto sa pritom musí diať na striktne odbornej báze, bez akejkoľvek účasti politikov.

Čo hovoríte na súčasnú právnu úpravu v otázke trvania koncipientskej praxe v advokácií ? Príde Vám súčasný stav primeraný/dlhý/krátky, resp. budete sa snažiť o zmenu platnej úpravy v tejto otázke ? (Daro)

Podľa mňa to je nefér, tri roky by úplne stačili.

Ako vnímate politiku EÚ voči utečeneckej kríze a čo si myslíte o postoji, ktorý k tomu zaujalo Slovensko? Malo by NATO zasiahnuť v rámci tejto otázky?

SkryťVypnúť reklamu

Po prvé, politika EÚ nie je jednotná, čo je prvá chyba. Chýba jej potom razancia a efektivita. Po druhé, je krátkozraká, Európa jednoducho nemá neobmedzené kapacity a nemôže to ani sama pred sebou predstierať. Vo Švédsku je dnes ešte väčší problém ako v Nemecku, jednoducho to presiahlo únosné hranice. Únia by mala oveľa viac tlačiť na globálne zdieľanie toho bremena a nie nechať si od OSN a krajín blízkeho východu odkazovať, čo by ešte mala spraviť navyše a ako.

Sú rôzne nástroje ochrany vonkajšej hranice, ale mali by sme byť schopní zhodnúť sa aspoň na tom, že Európa má aj morálne právo ich chrániť a že má tiež morálne právo vyžadovať od ľudí, ktorí chcú na jej území žiť, aby dodržiavali pravidlá, ktoré platia pre všetkých ostatných.

 

Ďakujem všetkým čitateľom, ktorí sa zapojili aktívne či pasívne, vážim si Váš záujem. Prajem všetkým pekný víkend, Rado.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu