BRATISLAVA. Aj keby Smer nedokázal po 5. marci zostaviť vládu a moc v krajine by prevzala koalícia terajších opozičných strán, ľudia spriaznení s partajou Roberta Fica by ešte roky ostali vo vedení dôležitých regulačných a kontrolných úradov.
Viacerí z nich sú podľa zákona odvolateľní iba pri mimoriadnych zlyhaniach či v prípadoch, keď im dokážu spáchanie zločinu.
Straník nestranne reguluje
Napríklad za predsedníčku Úradu na ochranu osobných údajov zvolil Smer Soňu Pötheovú, bývalú novinárku a riaditeľku komunikačného oddelenia parlamentu z čias, keď mu predsedal Pavol Paška (Smer).
Pötheová si za svoju podpredsedníčku vybrala poslankyňu Smeru Annu Vittekovú. Obe by mali byť v úrade päť rokov.
Ťažko odvolateľný je aj Vladimír Kešjar, predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Tento úrad reguluje biznis s telefonovaním či internetom. Iba traja najväčší operátori – Orange, Telekom a O2 vykázali za rok 2014 zisky za 176 miliónov eur.
Kešjar bol od roku 2011 členom Smeru, bol aj funkcionárom okresnej organizácie v bratislavskom Ružinove. Po zvolení za predsedu regulátora zo strany musel odísť, vyžaduje to zákon.