SME

Veľká anketa politických strán: Ako spopularizujete učňovský odbor?

Aké riešenia majú politici pre problémy ľudí na Slovensku? Pozrite si, ako chcú motivovať rodičov k posielaniu detí na učňovský odbor.

SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:

Ako by ste motivovali rodičov, že majú dať dieťa na učňovský odbor?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. TIP: Preceňujete štát, nie je všemocný. Niečo treba nechať aj na trh a školstvo by malo reagovať na požiadavky trhu.

2. Strana moderného Slovenska:  Aby sa zapojili firmy veľké aj menšie, zabezpečovali odborný rast, finančne podporovali študentov a garantovali zamestnanie. A tú istú povinnosť má aj štát.

SkryťVypnúť reklamu

3. OĽaNO-Nova: Najlepšou motiváciu rodičov a aj samotných detí bude dobrý chýr o danej škole, dobré uplatnenie absolventov a ich dobré platy. Správnemu rozhodnutiu však určite napomôžu verejné dáta, z ktorých sa spomenuté informácie rodičia budú môcť dozvedieť a vzájomne školy porovnávať.

4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Atraktívnou prácou a možnosťou zamestnania po absolvovaní učňovskej školy. Sociálny system musí byť nastavený tak, aby výrazne zvýhodňoval tých, čo pracujú. Potom bude vyšší záujem o získanie kvalifikácie aj na unovských školách.

5. Šanca: Donútili by sme školy zverejňovať údaje o uplatnení študentov rok po skončení štúdia spolu s ich platmi. Inak sa štát do toho nemá čo miešať, vo fungujúcej ekonomike a pri pružnom školskom systéme si s ponukou a dopytom poradí trh. Navyše väčšina dlhodobo nezamestnaných na Slovensku má nižšie vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu

6. Sme rodina - Boris Kollár: Rodičia dávajú svoje deti na také školy, ktoré im podľa ich najlepšieho presvedčenia zabezpečí dobré uplatnenie v živote. Systém duálneho vzdelávania chceme podporiť tým, že časť normatívu na žiaka budú dostávať firmy, v ktorých sa budú žiaci vzdelávať. A budeme pravidelne zverejňovať rebríčky škôl, podľa percenta okamžite zamestnaných absolventov. Rodičia budú mať potom dosť informácií, aby sa mohli dobre rozhodnúť.

7. Strana Zelených Slovenska: Platí, že remeslo má zlaté dno!

8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Systém, štruktúra a podpora rodinných podnikov je v programe našej koalície Spoločne za Slovensko jednou z priorít. Rodinný podnik je to, čo rodičov presvedčí o uplatnení sa ich dieťaťa.

9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala

SkryťVypnúť reklamu

10. VZDOR - strana práce: Vytvorením takých pracovných, platových a existenčných podmienok v priemysle, obchode a remeselnej činnosti, ktoré sú dôstojné človeku – garantovanie čistej minimálnej mzdy 600 eur, takže naozaj výkonný robotník a remeselník by začínal na úrovni čistej mzdy 1200 eur a viac, prideleniu bytu v mieste výkonu práce, riadna zdravotná starostlivosť a kultúrny život, pracovná doba 6 hodín, 4 dňový pracovný týždeň, zrušenie práce cez víkendy a v noci. Zlepšenie materiálneho a finančného postavenia učňov, garantovanie zamestnania sa v ich odbore.

11. Most-Híd: Napríklad možnosťou získania štipendia pre študentov. Potrebujeme vrátiť váhu a spoločenskú prestíž remeslu. V mnohých odboroch pomaly miznú skúsení remeselníci, resp. je ich nedostatok. Kvalitné učňovské vzdelávanie by zvýšilo flexibilitu pracovnej sily a znížilo by nezamestnanosť. Takisto navrhujeme návrat k systému výučných listov – odborníci si navzájom odovzdávajú vedomosti a garantujú kvalitu svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

12. SNS: Úcta k profesii a živnostenskému stavu je cesta, ako deti motivovať. A neskôr napr. zjednodušenie podmienok pre vykonávanie živnosti v remeselnom odbore. Aj rodičia by mali deti viesť k profesii, ktorá najlepšie zodpovedá ich talentu, osobnostným schopnostiam a možnosti uplatniť sa na pracovnom trhu. 

13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Na to, aby sme mohli  niekoho motivovať musíme najprv vytvoriť kvalitné učňovské školy. Momentálne skoro nie je na čo motivovať.

14. KSS: Stará múdrosť a aj dnes veľmi pravdivá hovorí, že „remeslo má zlaté dno“.  Aj v tejto oblasti zohrala negatívnu úlohu celospoločenská a  mediálna propaganda, ktorá degradovala učňovské vzdelanie. Je dôležité  poukázať napríklad  na možnosť slušného zárobku pri zodpovednom výkone svojej odbornej práce, poukázať na možnosť  založiť si  vlastnú živnosť či vlastnú firmu a byť nezávislým na zahraničných firmách, ktoré z nás robia novodobých otrokov. Zdôrazniť možnosť uplatniť sa bez obmedzenia a šikanovania na tvorivom podnikaní. Je možné motivovať aj finančnými stimulmi v prvých rokoch po skončení učilišťa, pri dobrých výsledkoch v škole a pri aktivite v rozvoji podnikania.

SkryťVypnúť reklamu

15. SDKÚ: Remeselníkov a učňov vôbec máme už teraz málo. Dá sa to riešiť podporou štátu, ale aj väčším zainteresovaním zamestnávateľov. Oni to už aj teraz robia, z pudu sebazáchovy.

16. Smer: Neodpovedal

17. KDH: Duálne vzdelanie je dobrý a potrebný systém, učňovské vzdelanie bolo vždy úzko previazané z remeslami a pred socialistickým zriadením bolo spojené najčastejšie z drobným podnikaním. Pokiaľ ukážeme mladému človeku a jeho rodičom, že človek, ktorý dobré ovláda svoje remeslo, sa môže mať na Slovensku dobre, bude aj väčší záujem o tieto povolania. Mladí ľudia potrebujú v tejto oblasti byť prepojení čo najskôr s praxou. Treba duálne vzdelávanie rozvinúť nielen pre veľké podniky ale hlavne pre podnikateľov, ktorí sa svojim remeslom - svojimi rukami - reálne živia.

SkryťVypnúť reklamu

18. SKOK: SKOK! má podrobný program na zvýšenie atraktivity remesiel a vzdelávania, ako aj prepojenia školstva s trhom práce. Absolventská prax, tovarišstvo, vzdelávacie podniky sú opatrenia, ktoré budeme presadzovať. Udržiavanie konkrétneho odboru na školách musí byť podmienené schopnosťou absolventov zamestnať sa. Dôraz pri zmene systému nemá byť kladený na zlučovanie či rušenie škôl, ale na vhodnú zmenu či rušenie odborov, ktoré neumožňujú absolventom nájsť si po škole prácu. Nové odbory majú byť otvárané len na základe jasnej požiadavky zo strany potenciálnych zamestnávateľov.

19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala

20. Sieť: Politik nemá čo rodičom hovoriť, kam by mali dať svoje dieťa. Ak majú mať rodičia motiváciu dávať dieťa na remeslo, musia byť presvedčení, že tým zvýšia jeho uplatnenie na trhu práce. Prvým krokom je vyššia kvalita prípravy, ktorú žiak na strednej odbornej škole dostane.

SkryťVypnúť reklamu

21. SMK: Učňovské školstvo má pružne reagovať na potreby praxe a na základe požiadaviek zamestnávateľov by sa mali otvárať rôzne odbory. Pokiaľ bude teoretické vzdelávanie úzko prepojené s praktickou prípravou na povolanie, resp. podniky poskytnú žiakom štipendium a po skončení štúdií možnosť zamestnať sa, bude to dostatočnou motiváciou pre žiakov a ich rodičov.

22. Priama demokracia: Malo by platiť to známe “remeslo má zlaté dno”. Nie je dobré tlačiť deti na vysoké školy a následne nariekať, že nemajú adekvátne uplatnenie. Chceme dobré, kvalitné služby, ktoré budú mať solventných klientov. Prax nakoniec môže vyplaviť talenty pre vysokoškolské štúdium, ktoré potom môžu absolvovať už zrelí ľudia, s poznaním remeselnej praxe.

23. SaS: Chceme informovať rodičov o uplatniteľnosti absolventov vysokých aj stredných škôl. Chceme im poskytnúť informácie o miere nezamestnanosti absolventov, ako aj o ich platoch. Veríme, že na základe dobrých informácií sa rodičia rozhodnú správne. Lebo je to v ich záujme. Kým v záujme štátnych úradníkov to byť nemusí, najmä ak podľahnú tlaku lobistických skupín. Atraktivitu odborného vzdelávania na stredných školách by tiež zvýšilo väčšie prepojenie s praxou a prirodzené partnerstvá s firmami v okolí školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 784
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 098
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 127
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 249
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu