SME

Veľká anketa politických strán: Pomohli by ste utečencom plaviacim sa do Európy?

Aké riešenia majú politici pre problémy ľudí na Slovensku? Pozrite si, ako zaobchádzali s utečencami plaviacimi sa z vojnových zón.

SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:

Ak by ste stáli na pobreží Talianska a videli blížiaci sa čln s ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou – otočili by ste ho späť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1 .TIP: Takýto postup by bol v rozpore s medzinárodnými dohodami, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo. Správnym riešením by bolo umiestniť ich do záchytného zariadenia na pobreží, kde by prešli hraničnou kontrolou a urýchlene by sa riešil ich azylový proces a rozhodlo by sa, či budú vykázaní späť do krajiny, z ktorej vyplávali.

SkryťVypnúť reklamu

2. Strana moderného Slovenska: Títo ľudia sa nemali vôbec naloďovať, a tam mala EÚ pomôcť. EÚ zaspala, Schengen zlyhal.

3. OĽaNO-Nova: Z brehu sa samozrejme nedá zistiť, kto v člne je. Či sú to ľudia, ktorí utekajú a chránia si holý život, alebo ľudia, ktorí situáciu zneužívajú. Prioritou EÚ musí byť dohoda so štátmi okolo Stredozemného mora, aby sme množstvo ľudí, ktorí prichádzajú cez more a nemajú nárok na azyl, mohli vracať naspäť do týchto krajín.

4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: To nie je možné, ani správne. Utečencov treba prijať v záchytných táboroch najlepšie na ostrovných častiach EÚ, kde má prebehnúť azylová procedúra. Ten, kto získa azyl alebo ochranu môže následne pokračovať v ceste do krajiny, ktorá ho môže a chce prijať.

5. Šanca: Nie. Znamená to poslať tých ľudí na smrť. Chceli by sme dosiahnuť stav, aby sa pri súčasnej imigračnej vlne zachytávali a triedili migranti už pri odchode z Afrického kontinentu. Ak by to nebolo možné, z ľudského hľadiska je našou povinnosťou preskúmať pasažierov a tých, ktorí skutočne unikajú pred vojnou či inou perzekúciou, pustiť pri dodržaní jasných podmienok do EÚ, ostatných poslať naspäť.

SkryťVypnúť reklamu

6. Sme rodina - Boris Kollár: Sme za posilnenie vonkajšej hranice EÚ. Sme pripravení prispieť k tomu finančne aj personálne. Našim cieľom je stav, aby člny s ľuďmi nemohli priplávať k hraniciam EÚ. Sme za to, aby boli uchádzači o azyl evidovaní v záchytných táboroch v Turecku, Libanone, Jordánsku a Líbyi. Cez hranice EÚ by mal prejsť iba legálny imigrant, alebo azylant, ktorému bol priznaný status utečenca.

7. Strana Zelených Slovenska: Vojnovým utečencom by sme, samozrejme, poskytli pomoc.

8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Každému utečencovi pred vojnou by sme pomohli, a v zmysle medzinárodného práva by sme posúdili, či ide o utečenca pred vojnou, alebo o ilegálneho imigranta.

9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala

10. VZDOR - strana práce: Otázka nestojí tak či chceme utečencov. Otázkou je či chceme odstrániť príčiny utečenectva – kapitalizmus a imperializmus. My chceme. Nie sme proti utečencom. Sme za spojenectvo nás a utečencov proti kapitalizmu a imperializmu.

SkryťVypnúť reklamu

11. Most-Híd: Nie. Čln by som zaistil a ľudí z neho by som podrobil azylovej procedúre, kde by som preveril, či títo ľudia majú naozaj nárok na získanie azylu alebo dočasnej ochrany resp. nepredstavujú bezpečnostné riziko.

12. SNS: Každému, kto je ohrozený na živote a zdraví, bez ohľadu na vierovyznanie a farbu pleti, treba pomôcť a urobiť všetky opatrenia na záchranu života. A následne pristúpiť k hľadaniu dôvodu, prečo prišiel a či je naozaj vo svojej domovskej krajine ohrozený, alebo či je jeho domovskou krajinou skutočne krajina vo vojnovom stave.

13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: My sme občania Európy a nie barbari, utečencom treba podať pomocnú ruku a vytiahnuť ich z vody.

14. KSS: Samozrejme že nie. Ale po jeho „pristáti“ a postaraní sa o ľudí  humánnym spôsobom by sme riešili ich budúcnosť racionálnym  spôsobom. Nepriamo k otázke. Pomôcť človeku v núdzi by mala byť vlastnosť vlastná kultúrnemu človeku no aj ochrana vlastnej kultúry, zvyklosti  a tradícií je povinnosťou vlastnej sebazáchovy. 

SkryťVypnúť reklamu

15. SDKÚ: Nie. Snažili by sme sa vytvoriť podmienky, aby tí ľudia boli následne kultúrnym a civilizačným spôsobom vrátení do svojich krajín.

16. Smer: Neodpovedal

17. KDH: Dnes bezpečnostné zložky vedia presne určiť, odkiaľ čln vyštartoval a či ide o utečencov alebo o ekonomických migrantov. Nelegálnych ekonomických migrantov by mali v rámci pravidiel návratu prepraviť späť, prevádzačov zatknúť a čln zneškodniť; utečencov umiestniť do hotspotov, kde po registrácii prejdú azylovým konaním. Pokiaľ azyl nedostanú, majú byť vrátení do krajiny pôvodu.

18. SKOK: Ak ide o vojnových utečencov, tí majú podľa medzinárodných dohovorov právo na azyl. Problémom Európy nie je pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, ale problémy s rozlíšením medzi utečencami, ekonomickými migrantmi, prípadne i nebezpečnými osobami. Všetky osoby treba v prvom rade dôsledne bezpečnostne preveriť. Vracať a otočiť naspäť treba tých, ktorí nie sú skutočnými utečencami a zároveň nemajú špecifické vedomosti, potrebné na trhu práce (napr. lekári, inžinieri...).

SkryťVypnúť reklamu

19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala

20. Sieť: Otázka predpokladá, že z brehu dokážeme zistiť, kto z lode uteká pred vojnou. Nedokážeme. Preto potrebujeme fungujúce záchytné miesta pre utečencov, čiže tzv. hot spoty v krajinách ako Grécko a Taliansko, aby sme rýchlo a účinne posúdili nároky prichádzajúcich osôb.

21. SMK: Samozrejme, že nie. Je to otázka takej samozrejmej veci, ako základný ľudský súcit. Podotýkame, že hoci by sme v takej situácii nemali reálnu možnosť overiť, či tí ľudia naozaj utekajú pred vojnou, pomáhali by sme im, aby sa bezpečne dostali na breh. Na druhej strane by sme právom očakávali od talianskych úradov, aby všetko urobili pre objasnenie skutočnosti, kto z tých ľudí má naozaj právo na azyl, a kto je ekonomickým imigrantom.  

SkryťVypnúť reklamu

22. Priama demokracia: Keby to bol prvý čln v mojom živote, tak asi nie. Ale keby bol päťstý a jeho posádka, po skúsenostiach s predchádzajúcimi štyristodeväťdesiatimideviatimi, by sa mi nepáčila, stál by som na brehu s dlhou palicou a tlačil by som ho z celej sily smerom od brehu.

23. SaS: Otázka je zle položená, lebo ľudia, ktorí sa priplavia až k Taliansku (ale aj Grécku) už neutekajú bezprostredne pred vojnou, ale prešli už aj bezpečným územím (Turecko, Libanon, Tunis, Líbya a podobne). Navyše pri blížiacom sa člne s ľuďmi nie je možné relevantne identifikovať, odkiaľ vlastne sú. Dobré riešenie je také, pri ktorom na ten čln vôbec nenastúpia. Preto navrhujeme systém záchytných hot-spotov – veľkých utečeneckých táborov ešte na územi severnej Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košičania sa takto stretávajú 30 rokov.


Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Janka Števková a Martina Kahulcová  na pretekoch Cape Epic.

Slovenská dvojica obsadila na Cape Epic 7. miesto.


SkryťZatvoriť reklamu