BRATISLAVA. Predražené zákazky vo verejných súťažiach, vysoké doplatky za zdravotnú starostlivosť či vysoká miera korupcie a úplatkov sú tri z neduhov, ktoré charakterizujú slovenské zdravotníctvo.
V tohtoročnej správe o hospodárskom a sociálnom vývoji na Slovensku nám ich vyčíta Európska únia. Svoju každoročnú správu o stave jednotlivých krajín Európskej únie vydala tento rok 26. februára.

Tendre, doplatky a korupcia
„Aj napriek vysokému počtu na mieru šitých predražených zákaziek v zdravotníctve v roku 2015, bolo prijatých len niekoľko systémových opatrení na riešenie týchto nedostatkov,“ píše Komisia v svojej správe.
Na predražené zákazky podľa správy doplácajú najmä verejné nemocnice, z ktorých sú niektoré v zlej finančnej situácii.
Na tento problém upozornila už dávnejšie organizácia Transparency International Slovakia, podľa ktorej v tendroch nezriedka súťaží len jeden záujemca, čo vedie k predraženiu a následne k nedostatku peňazí.
Správa Európskej komisie nám vyčíta aj vysoké hotovostné doplatky v zdravotníctve. Na celkových výdavkoch na zdravotnú starostlivosť sa podľa správy podieľajú 22 percentami, kým priemer v Európskej únii je 16 percent.
"A dosť rozšírené sú aj úplatky," dodáva v správe Komisia.

Ministerstvo: Prijali sme opatrenia
„Ministerstvo zdravotníctva uviedlo k decembru 2015 nové pravidlá obstarávania, ktoré reflektujú aj návrh Európskej komisie z poslednej správy,“ reaguje jeho hovorca Peter Bubla na výčitku predražených zákaziek.
Poukazuje na to, že od tohto termínu ministerstvo zaviedlo porovnávanie cien zdravotníckej techniky. Podľa skoršieho vyjadrenia analytičky Transparency Zuzany Dančíkovej pre SME by však bolo potrebné porovnávať aj ceny špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktorý tvorí významnú časť nákupov nemocníc.
Analytik INEKO Dušan Zachar pripomína, že zavedenie porovnávania cien zdravotníckej techniky prišlo až po sérii predražených nákupov v zdravotníctve a rok po kauze piešťanského CT prístroja.
„Hlavnými príčinami sú pokrivené motivácie manažérov štátnych nemocníc a absencia trestu v prípade pochybení a neefektívností,“ reaguje na kritiku predražených zákaziek Zachar.
Aj v súvislosti s doplatkami a korupciou ministerstvo podľa Bublu prijalo sériu opatrení. Napríklad zriadilo protikorupčnú linku. Vláda Roberta Fica (Smer) v rámci sociálnych balíčkov zase znižovala výšku doplatkov.
Vysoké doplatky sú podľa Zachara čiastočne aj dôsledkom toho, že „tu stále absentuje legislatívny poriadok v poplatkoch u lekára a v nemocniciach a jasne definovaný nárok pacienta“.

Beata
Balogová
