Ako hodnotíte výsledok parlamentných volieb?

Zuzana Pechočiaková, lekárka, nositeľka ceny Biela vrana
Výsledky volieb ma potešili, pretože jednoznačne poukázali na to, že podstatná väčšina z nás nechce vládu jednej strany.
Rokovania medzi doterajšími opozičnými stranami budú určite ťažké, ale verím, že sa dohodnú a vytvoria stabilnú vládu.
Milan Šagát, výkonný riaditeľ Via Iuris

Výsledky volieb ma šokovali. Hlasy pre neonacistov sú neospravedlniteľné, no voľby vnímam aj ako protest proti systémovým politikom a stranám. Pre ľudí sa stáva neznesiteľným, že sa v našej krajine neriešia sociálne a ekonomické problémy a že existuje nepostihnuteľná skupina politikov a oligarchov, ktorí krajine púšťajú žilou na úkor ostatných.
Verím, že úder, ktorý stranícky systém včera dostal, je prvým krokom k jeho štandardizácii.
Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory

Už dnešné povolebné diskusie naznačujú, že si asi ešte dostatočne neuvedomujeme rozsah nastoleného problému – kto a ako vlastne bude viesť túto krajinu? Kollár, ktorý vidí, „aká je to všetko zábava“?
Kotleba, tešiaci sa na predčasné voľby, v ktorých urobí dvojnásobok? Matovič, blúzniaci o tom, ako porazil Smer? Prekvapený Sulík a šokovaný Procházka? Spokojní Danko s Bugárom, o ktorých izolovanú priazeň sa musí uchádzať každý potenciálny premiér?
Alebo opäť Fico, ktorý to zatiaľ pokojne sleduje a čaká, kým sa ostatní vybijú vo vlastných sporoch? Stačilo dvadsaťštyri hodín a už nikto nepotrebuje hovoriť o školstve ani o zdravotníctve. V tomto prostredí sa desím debaty o akýchkoľvek dlhodobo neriešených odborných témach, ktoré je nevyhnutné nastoliť. Čaká nás ideový úpadok a potácanie sa medzi mantinelmi samoľúbych záujmov jednotlivcov neschopných pochopiť pointu verejnej služby.
Elena Gallová Kriglerová, riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry
V tomto prípade sa Slovensko pridáva ku krajinám, ktoré veľmi destabilizujú situáciu v Európskej únii. Bude to spieť k tomu, že sa bude oslabovať demokratický systém.
Je to najšokujúcejší výsledok volieb, pretože Slovensko sa pridalo ku krajinám, z ktorých chodia znepokojivé správy o tom, že úroveň demokracie klesá a v ich politickom systéme sa začínajú presadzovať strany, ktoré sú antisystémové, ktoré nepodporujú rozvoj demokracie, ktoré sa odkláňajú od štandardného európskeho integračného alebo hodnotového prvku.
Vladimír Burjan, šéfredaktor časopisu Dobrá škola

Václav Bělohradský hovorieva, že vďaka verejnému priestoru sa dozvedáme aj veci, ktoré nechceme vedieť. V týchto voľbách sme sa o sebe dozvedeli všeličo nepríjemné.
Rovnako ako mnohí iní som prekvapený a sklamaný. Dúfal som, že voľby vygenerujú vládu slušných odborníkov, ktorá ukončí nezodpovedné vládnutie jednej strany. Neteší ma vstup extrémistickej strany do parlamentu, ale hlavný problém nevidím v jej ponuke. Problémom je, že v toľkých voličoch rezonujú jej myšlienky. Ak v budúcnosti nechceme podobné strany v parlamente, musíme v rodinách, školách a médiách pracovať na tom, aby ľudí podobné myšlienky neoslovovali.
Juraj Hipš, riaditeľ ekologickej organizácie Živica

Dnes by mal byť vyhlásený štátny smútok. Nielen preto, že nám fašisti zasadnú v parlamente. Oveľa väčšou tragédiou je, že tak demokraticky rozhodli tisícky našich spoluobčanov. Z tepla svojich obývačiek si odbehli v papučiach dať svoj hlas ľuďom, od ktorých čakajú žiarivú budúcnosť.
Slobodne a bez nátlaku volili tých, ktorí nemajú problém nepohodlných odstrániť. Ale teraz nebude čas na to, aby sme vyplakávali, kupovali si jednosmerné letenky alebo čakali na to povestné vrece zemiakov. Je na desaťtisícoch nás ostatných, aby sme tie vrecia zemiakov nahradili.
Večer by sme namiesto seriálov a telenoviel mali spolu s mladými ľuďmi pozerať Obchod na korze. Možno slovenský oscarový film pomôže nielen mládeži pochopiť, že boj s establišmentom nie je o tom, že pošlú hnedých zombíkov do parlamentu.
Vlado Rafael, publicista

Výsledky týchto volieb odzrkadľujú súčasný stav spoločnosti a jej hodnotovú dezorientáciu. Sú dôkazom toho, že ľudia odmietajú nečitateľných a technokratických politikov.
Všimnime si zároveň, že na popredných priečkach, pri vstupe do parlamentu, skončili strany, ktoré vo svojej volebnej kampani vôbec nešpekulovali. Ponúkli ľuďom rýchle riešenia, používali jednoduchú vravu a boli názorovo vyhranené. Na tomto poli treba zároveň hľadať volebný neúspech Siete a historický debakel KDH.
Vladimír Baláž, prognostik SAV

Želal som si, aby vznikla funkčná vláda, ktorá by robila potrebné reformy.
Dopadlo to však veľmi roztrieštene. A strany namiesto toho, aby diskutovali, zatiaľ len vykrikujú, kto s kým nechce ísť do vlády.
Róbert Ondrejcsák, riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy

To, že sa krajný extrémizmus dostane do parlamentu, nikto nečakal. Sme niekoľko mesiacov pred predsedníctvom Slovenska v EÚ, potrebovali by sme stabilnú vládu, ale nezdá sa, že vznikne.
Obávam sa najmä toho, že krajne extrémistické hlasy dostanú oveľa väčšiu publicitu a váhu. Stále však dúfam, že vznikne proeurópska koalícia.
Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti

Pre mňa je najväčším prekvapením pokles Smeru. Zrejme doplatil aj na to, že odflákal svoj predvolebný program, ktorý bol oproti ostatným stranám nedostatočný.
Inštitút zamestnanosti prednedávnom organizoval konferenciu, kde rôzni akademici hodnotili programy politických strán podľa toho, čo prinášajú v oblasti zamestnanosti.
Program Smeru vyšiel ako najhorší, navyše, dosť sa pochybovalo o jeho uskutočniteľnosti. Ostatné veci už boli povedané, niektoré strany vystrelili, iné sa úplne prepadli. Uvidíme, ako sa dohodnú.
Kryštof Kruliš, analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Robert Fico obhajoval neobhájiteľné – jednofarebnú väčšinovú vládu, ktorá v našom regióne nie je štandardom.
V prieskumoch druhá najsilnejšia strana Sieť začala špekulovať o tom, za akých podmienok by išla do koalície so Smerom a je možné, že práve tieto špekulácie odradili časť jej voličov.
Ľubo Burgr, hudobník a divadelník
Výsledok parlamentných volieb 2016 považujem za zlý výsledok pre Slovensko. Žiaľ, nie nelogický.
Csaba Kiss, kurátor, At Home gallery

Výsledky volieb sú šokujúce, ale niekde aj pochopiteľné. Dopadlo to katastrofálne aj preto, že kampaň bola do veľkej miery postavená na xenofóbii. Keď ľudia volia v ohrození a v strachu, tak volia zle, robia nezvyčajné kroky.
No v niečom bola kampaň aj pozitívna, lebo otvorila zopár korupčných káuz. V dôsledku toho sa impérium zosypalo.
Zuzana Kizáková, aktivistka

Od rána mi v hlave naskakuje citát nemeckého pastora Martina Niemöllera, ktorý vystihuje moje rozčarovanie: Keď nacisti prišli po komunistov, mlčal som, nebol som predsa komunista.
Keď prišli po odborárov, mlčal som, nebol som predsa odborár. Keď prišli po Židov, mlčal som, nebol som predsa Žid. Keď prišli po mňa, nebolo už nikoho, kto by mohol protestovať.
Abram Muller, prekladateľ do holandčiny
Výsledky sú, žiaľ, veľmi antieurópske. Vyzerá to, akoby sa krajina rozhodla, že nechce byť ďalej súčasťou modernej spoločnosti. Dúfam, že budú predčasné voľby a prevládne rozum, a nie emócie.
S históriou Slovenska je to veľmi zložité, nikdy nemalo jasný postoj k otázke svojej temnej minulosti, stále s ňou len bojuje.
Preto sa tá temná minulosť, či už komunistická, alebo fašistická, stále vracia do súčasnosti. Je mi to veľmi ľúto najmä kvôli rozumným ľuďom.
Ivana Šáteková, výtvarníčka

Doteraz sme vždy volili menšie zlo, ale v týchto voľbách si mnohí zvolili väčšie. Nie je v poriadku dať hlas strane, ktorá toleruje masové vyvražďovanie počas 2. svetovej vojny. Hanba, keď sa niekto s takouto ideou stotožní.