BRATISLAVA. Prvý povolebný prieskum preferencií politických strán ukazuje, že rozhodnutie Siete začať rokovania so Smerom sú pre stranu rada Procházku likvidačné. Stráca aj Most-Híd, avšak výrazne menej ako Sieť. Do parlamentu by sa nedostalo hnutie Borisa Kollára Sme rodina, naopak posilnila by ešte extrémistická ĽSNS.
Ak by sa parlamentné voľby konali teraz vyhrala by ich strana Smer so ziskom 30 percent a obsadili by tak 54 poslaneckých kresiel. Vo voľbách získal 28,3 percenta a 49 kresiel. Na druhom mieste by bola strana Sloboda a Solidarita s 15,9 percenta (29 mandátov). Polepšila by si o 3,8 percentuálneho bodu a osem mandátov.
Prvú trojicu uzatvára Slovenská národná strana s 11,9 percenta a 21 mandátmi. Vyplýva to z reprezentatívneho telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA.
Hnutie OĽaNO - NOVA by získalo 11 percent (20 kresiel), strana Igora Matoviča by dosiahla rovnaký zisk ako vo voľbách, obsadila by však o jeden mandát viac.
Nasleduje Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s 9,5 percenta (17 mandátov), ktorej podpora by bola o 1,5 percentuálneho bodu vyššia a získala by v parlamente o tri kreslá viac.
Do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd s 5,2 percenta. Obsadili by tak deväť kresiel. Stratil by 1,3 percentuálneho bodu a dva mandáty.
Sieť by sa do parlamentu už na základe výsledkov prieskumu nedostala, získala by iba 2,3 percenta. Rovnako by vypadla aj Sme rodina Borisa Kollára, so ziskom 4,4 percenta hlasov.
Pred bránami parlamentu by skončila aj SMK-MKP so 4,7 percenta a KDH 3,9 percenta. Preferencie sú vyrátané zo 61-percentnej volebnej účasti. Nerozhodnutých bolo 25 percent respondentov, voliť by nešlo 14 percent.

Verejnosť očakáva predčasné voľby
Na druhej strane ale verejnosť očakáva predčasné voľby, až 56,1 percenta respondentov si myslí, že nastanú. Skoršie voľby neočakáva 28,1 opýtaných.
Na druhej strane však voliči predčasné voľby nechcú a až 81,9 percenta by privítalo vznik vládnej koalície. Najviac opýtaných až 28,7 percenta si totiž myslí, že predčasné voľby by najviac pomohli ĽSNS.
Nasledovali strany Smer (28,1%), SNS (22%), SaS (14,3%), KDH (7,8%), SME RODINA - Boris Kollár (7,3%), Most-Híd (6,5%), OĽaNO-NOVA (5,8%) a Sieť (3%).
Iným stranám by predčasné voľby prospeli podľa 1,3 percenta opýtaných. Na túto otázku nevedelo odpovedať 30,9 percenta respondentov.

Ak vláda, tak s Ficom na čele
Premiérom novej vlády by podľa 37,6 percenta respondentov mal byť Robert Fico (Smer). Za Richarda Sulíka (SaS) sa vyslovilo 25,5 percenta opýtaných a 13 percent by si na tomto poste želalo Miroslava Lajčáka (Smer).
Premiérom novej vlády by podľa 12,7 percenta opýtaných mal byť Andrej Danko (SNS). Bélu Bugára (Most-Híd) si želá na tomto poste 7,1 percenta opýtaných.
Vládu so Smerom na čele a v spolupráci s SNS, Siete a Mostu si želá 43,7 percenta opýtaných, naopak pravicovú vládu SaS, OĽaNO, SNS, Most-Híd a Sieť s podporou hnutia Sme rodina Borisa Kollára by chcelo iba 34,7 percenta ľudí.
S výsledkom volieb je spokojných 20,8 percenta opýtaných, pričom rozhodne je spokojných päť percent a 15,8 percent je skôr spokojných ako nespokojných. Na otázku "Ste spokojný s výsledkom parlamentných volieb?" odpovedalo "nie" 68,7 percenta. Skôr nespokojných ako spokojných je 27 percent a 41,7 percenta je rozhodne nespokojných. Odpovedať nevedelo 10,5 percenta.


Beata
Balogová
