- Ministrom zdravotníctva bude Tomáš Drucker, Smer odobril nominácie.
- Spravodlivosti a envirorezortu majú šéfovať Žitňanská a Solymos.
- Ministrom obrany za SNS má byť Peter Gajdoš, školstvo a pôdohospodárstvo je zatiaľ otázne.
- Sieť navrhuje na post ministra dopravy Romana Brecelyho.
- Kotlebov poslanec prišiel do parlamentu so zbraňou.
- Koalícia bude mať jedenásť výborov, opozícia osem.
- Zo strany Sieť odchádza 214 členov, 83 ďalších odchod zvažuje.

Politické dianie sme sledovali minútu po minúte:
19:16 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Podpis koaličnej zmluvy budeme minútu po minúte sledovať aj v utorok.
18:55 V Smere si zvolili aj predsedov parlamentných výborov. Mandátový a imunitný výbor povedie Richard Raši, výbor pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek, výbor pre financie Ladislav Kamenický, ústavnoprávny výbor Róbert Madej, výbor pre vzdelávanie Ľubomír Petrák a výbor pre európske záležitosti Ľuboš Blaha.
18:04 Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár by mal viesť parlamentný výbor pre verejnú správu. Milan Krajniak sa má stať predsedom parlamentného výboru pre preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Bývalá moderátorka Martina Šimkovičová by sa mala stať podpredsedníčkou parlamentného výboru pre ľudské práva. Peter Pčolinský má obsadiť post podpredsedu výboru pre pôdohospodárstvo. Dohodli sa na tom v hnutí.
17:48 Robert Fico spolu s Petrom Pellegrinim informoval a výsledkoch rokovania predsedníctva, ktoré odsúhlasilo vstup Smeru do vlády so stranami SNS, Sieť a Most-Híd. Rokovanie o personálnych nomináciách do novej vlády skončilo po necelej trištvrte hodine.
Žiadne prekvapenie oproti očakávaným nomináciám na ministrov napokon nezaznelo. Už dávnejšie je známe, že Robert Fico zostane na premiérskom poste ďalšie volebné obdobie. Smer navrhne za ministra financií Petra Kažimíra, za ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ministra hospodárstva Petra Žigu, ministra práce Jána Richtera, ministra kultúry Mareka Maďariča, ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.
Doterajší predseda parlamentu Peter Pellegirni sa stane podpredsedom vlády pre investície. Doterajší minister obrany Martin Glváč sa stane podpredsedom parlamentu. Zároveň by mal byť šéfom poslaneckého klubu Smeru.
"S týmito návrhmi oboznámim pána prezidenta v najbližších hodinách," vyhlásil Fico.
Štátni tajomníci za Smer:
Predsedníctvo Smeru sa okrem nominácií na ministrov dohodlo aj na obsadení postov štátnych tajomníkov. Tí by mali vyzerať takto:
- ministerstvo financií - Radko Kuruc, Ivan Lesay (dočasný)
- ministerstvo zahraničných vecí - Ivan Korčok
- ministerstvo vnútra - Denisa Saková
- ministerstvo obrany - Marián Saloň
- ministerstvo hospodárstva - Vojtech Ferenc, Rastislav Chovanec
- ministerstvo práce - Branislav Ondruš
- ministerstvo pôdohospodárstva - Anton Stredák
- ministerstvo kultúry - Ivan Sečík
- ministerstvo školstva - Erik Tomáš
- ministerstvo životného prostredia - Boris Susko
- ministerstvo spravodlivosti - Monika Jankovská
- ministerstvo dopravy - Viktor stromček
- ministerstvo zdravotníctva - zatiaľ neobsadené - "Keďže chceme manažérsky prístup riadenia rezortu, dávame čas nominantovi na ministra, aby došiel s príslušnými návrhmi. Nie sme pod hodinovým tlakom," odôvodnil Fico dočasné neobsadenie postu štátneho tajomníka pre rezort zdravotníctva.
17:22 Minister vnútra Robert Kaliňák pri príchode na rokovanie predsedníctva reagoval na incident, keď poslanec ĽSNS prišiel do parlamentu so zbraňou. Podľa Kaliňáka to nie je v poriadku a nemôže sa to diať opakovane. "Treba to nejako riešiť," povedal Kaliňák.

17:16 Vedenie Smeru začína rokovať o finálnych nomináciách strany do novej vlády. Do centrály Smeru na Súmračnej dorazili krátko pred piatou Robert Fico, Robert Kaliňák, Martin Glváč, Peter Žiga či Dušan Čaplovič. Nominácie strany by mal Smer predstaviť po rokovaní predsedníctva strany, ktoré by podľa hovorkyne mohlo skončiť približne za hodinu.
17:02 Mnohí si pravdepodobne sľubovali, že Sulíkova či prípadne Kiskova vláda bude pôsobiť ako modernizačný blitzkrieg. O tom prečo sa nekoná píše Zuzana Kepplová.

16:42 Denník SME oslovil odborníkov s otázkou, aké opatrenia by mal nový minister zdravotníctva ako krízový manažér čo najskôr urobiť.
16:25 Ani Róbert Auxt, ani Tomáš Stoklasa, ale Roman Brecely. Sieť vo svojej nominácii na post ministra dopravy prekvapila.
Na túto stoličku posadí Romana Brecelyho. Jeho meno je v doprave neznáme, pričom počas svojho pôsobenia v strane sa k doprave vôbec nevyjadroval. Kto je Roman Brecely?

15:59 O zaradení poslancov Miroslava Beblavého, Kataríny Macháčkovej a Simony Petrík do parlamentných výborov rozhodne Sieť. A to napriek tomu, že trojica žiadala, aby o ich zaradení rokovalo hnutie OĽaNO-NOVA. Budúca koalícia to však podľa Igora Matoviča zavrhla.
"Miro Beblavý, Katarína Macháčková aj Simona Petrík poprosili náš klub, aby sme si ich zobrali trochu pod patronát a vyrokovali im miesta, kde budú zaradení v ktorých výboroch. Nová koalícia nás poslala do kelu s tým, že o tom bude rozhodovať predseda strany Sieť, za ktorú kandidovali," opísal Matovič.
Pre poslancov je podľa neho dôležité, v ktorom výbore pracujú. Nazdáva sa, že poslanec by mal patriť do výboru, ktorý rieši oblasti jemu blízke. Matovič považuje fakt, že o trojici poslancov bude rozhodovať Sieť, z ktorej odišli za zlomyseľnosť.
"A zrejme to isté urobia voči Zsoltovi Simonovi. Pripadá mi to zlomyseľné, aby o nich rozhodovali ľudia, od ktorých odišli, lebo sa s ich zradou nevedeli stotožniť. Nechali rozhodovať Bugára a Procházku o osude tých statočných ľudí, ktorí sa postavili proti ich volebnému podvodu. Je to taká mečiarovská praktika," doplnil Matovič.
15:13 Lídri Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete podpíšu koaličnú dohodu v utorok 22. marca o 15.30 h na Bratislavskom hrade.
15:02 Prezident Kiska by mal podľa vedenia SaS odmietnuť nomináciu Roberta Kaliňáka na post ministra vnútra. Ak ho napriek tomu Fico navrhne do tejto funkcie, strana SaS uvíta, ak prezident požiada dezignovaného premiéra o iný personálny návrh. Podľa vedenia strany nominácia Kaliňáka na post šéfa rezortu vnútra "bude výsmechom novej vládnej koalície ako aj volania verejnosti po radikálnej zmene v boji proti korupcii a tunelovaniu verejných zdrojov.
"Pokrok v tejto oblasti sa nedá dosiahnuť bez silného odhodlania polície odhaľovať a usvedčovať páchateľov bez ohľadu na ich postavenie a politický vplyv," uvádza sa v stanovisku SaS, podľa ktorého je Kaliňák absolútne nevhodnou osobou na post ministra vnútra.
14:46 Ministerkou spravodlivosti bude Lucia Žitňanská, šéfom rezortu životného prostredia László Solymos, ktorých nominuje strana Most-Híd. Líder strany Béla Bugár bude kandidovať na podpredsedu Národnej rady SR.
Strana nominuje dvoch predsedov parlamentných výborov. Predsedom zahraničného výboru má byť František Šebej. Výboru pre pôdohospodárstvo má šéfovať Gabriel Csicsai, ktorý do parlamentu nastúpi ako náhradník za Luciu Žitňanskú. Predsedom poslaneckého klubu bude Gábor Gál.
Most navrhne aj piatich štátnych tajomníkov. Zatiaľ vybral mená troch. Štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy má byť Árpád Érsek, na ministerstve školstva Peter Krajňák a na ministerstve práce Ivan Švejna.
Za ministrov a dvoch štátnych tajomníkov do parlamentu nastúpia náhradníci. Za Žitňanskú už spomínaný Csicsai. Za Solymosa Edita Pfundtner, za Švejnu Péter Vörös a za Érseka by mal nastúpiť Peter Krajňák. Keďže aj on má byť štátnym tajomníkom, do parlamentu sa má dostať Irén Sárközy.
13:56 Prezident Andrej Kiska sa v utorok večer zúčastní v bratislavskom priestore súčasnej kultúry A4 na predstavení breznianskeho Divadelného súboru Jána Chalupku Kováči. Kotlebom cenzurovaní divadelníci hosťujú po celom Slovensku. Okrem Bratislavy aj v Trenčíne, Medzibrode, na festivale Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom aj v Žiline.
13:16 SNS o kandidátoch ešte nerozhodla, ale šéf strany Andrej Danko po rokovaní predsedníctva potvrdil, že jediným kandidátom na ministra obrany je Peter Gajdoš. "Nominácie na ministra sa definitívne vzdal Jaroslav Paška aj Anton Hrnko," uviedol Danko.
Na rezort školstva sú v hre traja kandidáti: rozhoduje sa medzi Ľudovítom Hajdukom, Helenou Polákovou a Petrom Plavčanom a na pôdohospodárstve medzi Vladimírom Chovanom, lesníkom Jaroslavom Regecom, ale aj mimostraníckymi kandidátmi.

12:43 Poslanec za Kotlebovu stranu Peter Krupa prišiel do parlamentu so strelnou zbraňou. Pri vstupe do budovy, kam išiel rokovať o rozdelení postov v parlamente, ju dobrovoľne odovzdal ochranke, ktorá ju uložila do trezoru.
Kotleba povedal, že Krupa má zbraň v legálnej držbe.


12:30 Šéf Siete Radoslav Procházka informoval na brífingu o personálnych otázkach. Jeho návrhy schválilo predsedníctvo. Na podpredsedu parlamentu navrhol Andreja Hrnčiara a na ministra dopravy Romana Brecelyho. Obaja nomináciu prijali.
"Prijal som túto pozíciu, lebo je to odborná pozícia," uviedol Brecely, ktorý je expertom strany pre energetiku a v minulosti zastával viacero manažérskych pozícií.
Podľa Procházku bol práve rozvoj regiónov jednou z tém strany a rezort dopravy je tak pre Sieť príležitosťou ukázať svoju kompetenciu.
Hrnčiarovu nomináciu Procházka vysvetlil tak, že „uprednostnil Sieť pred akoukoľvek osobnou funkcionárskou ambíciou.“ Procházka je presvedčený, že jeho morálna aj politická povinnosť je nachádzať a presadzovať spoločný záujem všetkých.
Sieti by mali pripadnúť aj pozície štátnych tajomníkov v troch rezortoch - na ministerstve obrany, pôdohospodárstva a s najväčšou pravdepodobnosťou aj na ministerstve kultúry. Nominácie na tieto posty budú podľa Procházku skôr odborné než politické.
V súvislosti s ministerským postom pre Sieť sa hovorilo o Róbertovi Auxtovi, či Tomášovi Stoklasovi.
12:21 Opozícia si rozdelila predsednícke výbory v pomere traja predsedovia pre SaS, traja pre OĽaNO a dvaja pre hnutie Sme Rodina – Boris Kollár. Sulík, Matovič ani líder Sme rodina Boris Kollár mená predsedov výborov ani to, ako si ich medzi sebou rozdelili, prezradiť nechceli. Urobia tak v utorok. Kollár doplnil, že bude predsedom jedného z výborov, nepovedal však ktorého.
Strana Mariana Kotlebu ĽSNS nebude predsedať žiadnemu výboru, Sulík povedal, že o to ani nemali záujem, vzhľadom na to, že sú parlamentní nováčikovia. Dodal, že Kotlebova strana to bude mať vykompenzované v počte podpredsedov výborov. Kotleba zatiaľ priznal len to, že jedného podpredsedu budú mať v zahraničnom výbore a okrem toho ešte v ďalších piatich. Sulík tiež deklaroval, že s Kotlebom sa rokovalo úplne bez problémov.
12:11 Predseda parlamentu Peter Pellegrini nepovedal, či sa z Národnej rady presunie na Úrad vlády SR, kde by mal obsadiť post vicepremiéra pre investície. Potvrdil však, že ak túto prácu dostane, bude ju robiť s najväčším nasadením. "Bude to pre mňa výzva," poznamenal s tým, že ešte žiadnu funkciu nemá.
Priznal, že už odpočítava dni, kedy sa bude porúčať. "V stredu mi možno bude aj trochu ľúto. Celkom som si na tú prácu zvykol. Ak dostanem šancu na novú prácu, bude to pre mňa výzva a budem ju robiť s najväčším nasadením," poznamenal.
11:40 Strany sa dohodli na rozdelení parlamentných výborov. Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA, ĽSNS a Sme rodina obsadia osem pozícií predsedov výborov, koalícia zvyšných 11. Mená predsedov výborov zatiaľ známe nie sú. Ich voľba sa uskutoční na ustanovujúcej schôdzi.
Rozdelenie výborov:
Koalícia: ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre sociálne veci, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu a mládež a výbor pre kultúru a média, mandátový a imunitný výbor, výbor pre európske záležitosti
Opozícia: výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, ľudskoprávny výbor, výbor pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov, osobitný kontrolný výbor pre kontrolu činnosti NBÚ, osobitný výbor na kontrolu činnosti SIS, osobitný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ
11:31 SNS bude mať predsedov v dvoch výboroch, branno-bezpečnostnom a zdravotníckom, potvrdil líder SNS Andrej Danko. Poslaneckému klubu bude Tibor Bernaťák.
11:11 Andrej Hrnčiar zo Siete priznal, že sa bude uchádzať o post podpredsedu parlamentu. Nič konkrétnejšie však povedať nechcel a odvolal sa na brífing Siete. Pôvodne sa ako kandidát Siete na tento post spomínal Radoslav Procházka, o Hrnčiarovi sa hovorilo ako o možnom ministrovi dopravy.
Hrnčiar tiež povedal, že oceňuje prístup lídra SaS Richarda Sulíka, ktorý navrhol úpravu ohľadom počtu poslancov v klube. Sieť má po odchode viacerých poslancov v klube sedem členov, no na klub je ich potrebných osem. Hrnčiar povedal, že ich sedem poslancov nepôjde do žiadneho iného klubu.
"Rozdelili sme si výbory, hovorilo sa o kontrolných výboroch," povedal Hrnčiar. Potvrdil, že pôvodný návrh na rozdelenie predsedníckych kresiel vo výboroch medzi koalíciou a opozíciou v pomere 12:7 sa zmenil na 11:8.
10:35 Nádejný budúci predseda parlamentu Andrej Danko by chcel zmeniť správanie poslancov v parlamente, ako to urobil vo svojej SNS. Povedal to pri príchode na rokovanie lídrov ôsmich parlamentných strán k stredajšej ustanovujúcej schôdzi.
"Nie som ešte v pozícii, aby som sa vyjadroval k tomu, čo všetko by som chcel zmeniť v národnej rade. Mám svoju víziu. Ak budem zvolený za predsedu národnej rady, tak budem vedieť zaujať stanovisko k veciam, ktoré chcem, aby sa z hľadiska kultúry zmenili," uviedol.
Neprezradil, či bude viac dozerať na dochádzku poslancov. Nepovedal ani to, či je za zriadenie parlamentnej stráže, ktorá by dohliadala na poriadok v rokovacej sále. Tieto úvahy boli aj v minulosti, nikto však stráž nezriadil.
Danko nepovedal ani to, či bude presadzovať prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov.
10:29 Rokovanie Predsedníctva strany Smer sa bude konať o 17:00 hod. Témou rokovania bude budúca koalícia, aj personálne otázky.

10:28 Strana Sieť zvolala na 12:30 brífing, informovať má o personálnych nomináciách.
10:16 Podľa predbežného návrhu by mali štyri opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA, ĽSNS a Sme rodina obsadiť sedem pozícií predsedov výborov, koalícia zvyšných 12. Novinárom to povedal líder SaS Richard Sulík s tým, že s takýmto rozdelením nie je spokojný.
"Pomer 12 ku 7 nezodpovedá volebnému výsledku a pomeru poslancov. Doteraz bolo vždy zvykom deliť to v pomere podľa počtu poslancov," povedal Sulík.
Na otázku, či by mala obsadiť vedúce pozície aj strana ĽSNS Mariana Kotlebu, Sulík podotkol, že je to na diskusiu, pretože ide o riadne zvolenú stranu. "Nevidím dôvod ho teraz všade vymedzovať," povedal pred rokovaním lídrov parlamentných strán.
Či má ĽSNS záujem o niektoré z kresiel predsedu v parlamentnom výbore, Kotleba neuviedol, lebo nechcel predbiehať. Na rokovanie ide s jednou požiadavkou, nechcel však povedať s akou.
Ani šéf budúcej koaličnej strany SNS Andrej Danko nepovedal, o ktoré predsednícke funkcie vo výboroch by mala jeho strana záujem.

10:13 Poslaneckému klubu Mosta-Híd by mal šéfovať poslanec Gábor Gál. TASR to potvrdili zdroje z vnútra strany. V končiacom sa volebnom období bol šéfom klubu László Solymos, ktorý by mal byť v novej vláde ministrom životného prostredia.

9:44 Stranu Sieť opúšťa 214 členov, medzi ktorými je 27 poslancov mestských alebo obecných zastupiteľstiev a dvaja starostovia. Ďalších 83 členov odchod zvažuje.
Informuje o tom Miroslav Beblavý, ktorý už Sieť opustil pre nesúhlas so vstupom strany do vlády so Smerom, SNS a Mostom-Híd.
"Vo štvrtok popoludní sme členom Siete, ktorých je približne 2000, odoslali list s vysvetlením nášho postoja. Jeho súčasťou bol aj dotazník pre tých, ktorí sú nespokojní so súčasnou situáciou. Dotazník vyplnilo 306 členov Siete. Z nich 214 uviedlo, že zo Siete definitívne odchádza," uviedol vo svojom stanovisku Beblavý. Spomínané čísla odchádzajúcich členov možno podľa neho považovať za minimálne.
"Keďže dotazník vypĺňali najmä nahnevaní, ale nerezignujúci členovia. Dvestotridsať členov uviedlo, že by napriek sklamaniu zo súčasnej situácie chceli byť naďalej aktívni vo verejnom živote. Popri nich existujú ďalší, ktorí už nechcú mať s politikou nič spoločné," doplnil Beblavý.

Beata
Balogová
