BRATISLAVA. Bude to krízový manažér, ktorý prinesie do zdravotníctva vietor. Takto si predstavuje podľa svojho nedeľňajšieho vyjadrenia nového ministra zdravotníctva šéf najsilnejšej budúcej koaličnej strany Smer Robert Fico.

Práve Smer mal na základe dohody koaličných strán nominovať ministra zdravotníctva.
Tento rezort strana dostala napriek tomu, že za druhej Ficovej vlády patril pod jej vedením k najkritizovanejším. Miera škandálov a korupcie v ňom, ktorá vyplývala na povrch posledné dva roky nemá obdobu v doterajšej histórii Slovenska.
V pondelok Smer oznámil, že ním bude doterajší šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker.
Denník SME oslovil šiestich odborníkov z oblasti zdravotníctva a neziskového sektoru a na základe ich odporúčaní zostavil zoznam desiatich vecí, ktoré by mal urobiť.

1. Odstaviť ľudí ako Forai a Pažinková
"Nominovať čestných ľudí do funkcií," hovorí Dušan Zachar, analytik INEKO.
Analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute vraví, že najlepšie by bolo, keby napríklad šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neboli politici. Šéfovia týchto inštitúcii aj štátnych nemocníc by podľa šéfky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk nemali byť pod politickým vplyvom.
Ľudia na riadiace pozície by sa podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského a Wienk mali vyberať v transparentnej súťaži na základe ich odbornosti a morálnych kvalít.
Doteraz boli šéfovia v štátnom zdravotníctve vždy nominantmi vlády a najmä strany, ktorá riadila ministerstvo zdravotníctva.
Naplno sa dôsledok tohto výberu prejavil za druhej Ficovej vlády, kedy firmy tety šéfa štátnej poisťovne Marcela Foraia mali v nej veľmi výhodné zmluvy a šéfka Úradu pre dohľad Monika Pažinková bola nielen cez manžela napojená na košických obchodníkov so zdravím blízkych Smeru.
Hoci črtajúca sa vláda v jednej svojej priorite prisľúbila, že do kontrolných orgánov v zdravotníctve pustí opozíciu, exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (ANO) tomu veľmi neverí. "Aká kontrola? Zdravotnícky výbor bude koaličný, čomu síce rozumiem, ale keď kontrola, tak to je úrad pre dohľad, poisťovňa a parlament. Sú to iba mimikry," hodnotení doterajšie napĺňanie priority budúcou koalíciou.

2. Zrušiť nevýhodné zmluvy, nielen Kostkovi
"Zrušiť najznámejšie a notoricky nevýhodné zmluvy v rezorte po vzore Kostka," odporúča poslanec Miroslav Beblavý, ktorý minulý rok upozornil na viaceré nevýhodné zmluvy štátnej poisťovne. Kvôli vstupu Siete do vlády so Smerom zo strany vystúpil.
Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni by sa mali podľa poslanca zaviesť jasné pravidlá pre zazmluvnenie poskytovateľov, od koho a za koľko si poisťovňa objednáva. "Odstránilo by to významnú časť vnútornej korupcie systému," vysvetľuje Beblavý.
Zdravotnícke výdavky by sa podľa Wienk mali viesť transparentným a porovnateľným spôsobom.
Zmluvy v nemocniciach by sa mali zverejňovať dopredu ešte pred ich podpísaním, odporúča Visolajský. Tretiemu sektoru by podľa neho mala byť umožnená verejná kontrola nakladania s financiami v zdravotníctve. Okrem referencovania cien liekov, by sa mali referencovať aj zdravotnícke prístroje a pomôcky. V nemocniciach by sa mali robiť pravidelné finančné audity.

3. Riešiť hospodárenie
Napriek ozdravným plánom, ktoré v nemocniciach zaviedla exministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer), na konci roku 2014 prekročili dlhy nemocníc 400 miliónov eur. Najväčší podiel na ňom má Univerzitná nemocnica v Bratislave.
Hoci druhá Ficova vláda nemocnice neoddlžovala nový minister bude musieť riešiť otázku, čo s ním.