SME

Vyšetrovateľ: V polícii vládne strach, nadriadení ma nepodržali

Vyšetrovateľ miliónoveho podvodu s DPH, pri ktorom sa spomínajú aj mená Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka, o pomeroch v polícií, vyšetrovaní a prekážkach.

Hlavný obvinený vo výpovedi spomenul aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa stali policajtom?

„Mal som asi 21 rokov, bolo to tesne po základnej vojenskej službe. Chcel som ísť na vysokú školu a chcel som si na ňu zarobiť službou v Juhoslávii. Od roku 1995 som slúžil v slovenskom ženijnom prápore v rámci UNPROFOR. Po návrate som sa ocitol vo vákuu, ale ozval sa mi kamarát policajt, či nechcem ísť robiť na políciu. Nastúpil som1. júna 1996. Začal som v ochranke, strážil som budovy, Národnú radu, Úrad vlády a podobné veci.“

Z ochrankára ste sa stali vyšetrovateľom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Po dvoch rokoch v ochranke som šiel na denné štúdium na akadémiu a splnil som si vysokoškolský sen. Začal som robiť na obvodnom oddelení tu v Moldave. Stal som sa zástupcom riaditeľa a v roku 2004 som nastúpil na Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ktorý vtedy vznikol.“

Vznikom ÚBOK-u sa začalo koncepčnejšie zaoberať bojom proti organizovanému zločinu.

„Hneď v roku 2004 a hlavne po vražde Jozefa Eštoka (v Košiciach v apríli 2005) sme začali riešiť partiu okolo Róberta Okoličányho, vtedy bolo cítiť, že je to taký ťah na bránu. Mali sme rozviazané ruky, lebo ich spoločenská hrozba bola obrovská.“

Ako ste začali riešiť podvody s DPH?

„Úplne náhodou. Prišiel nejaký koník za nami, že chcú naňho napísať nejaké pozemky, a on ich má predať. Priniesol nám falošný občiansky preukaz, falošný vodičský preukaz, falošnú kartu poistenca. Cez tohto bieleho koňa sme obvinili významného dépéhačkara. V jeho účtovníctve sme našli napríklad aj fiktívne faktúry na vytiahnutie 20 miliónov korún z Hornonitrianskych baní. Vtedy sa začala moja kariéra ako vyšetrovateľa ekonomickej kriminality.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kauza Toma Nicholsona: Obvinil politikov, stal sa nepriateľom štátu Čítajte 

V polícii existuje strach

Prvý raz sme sa stretli v roku 2009 pre spis Gorila, ktorý ste evidentne čítali. Ako ste ho vtedy vnímali?

„Znovu išlo o ten systém. Pod povrchom sa dalo tušiť, že v skutočnosti to naozaj funguje takto, nie že v parlamente rozhoduje o všetkom 150 poslancov. Ako vyšetrovateľ som vedel, že veci, ktoré tam sú, sú na 90 percent pravdivé. Bolo to zdesenie.“

Ako na spis reagovali policajné špičky?

„Ja som ten spis doniesol k nám do práce, kde sme mu s kolegami absolútne verili. V roku 2011 sa konala porada vyšetrovacieho tímu Branisko, ktorého som bol v tom čase členom, ktorú zorganizoval Palkovič (prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry), bol tam aj štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka a Rudo Cádra (zástupca riaditeľa ÚBOK-u, neskôr odborný garant vyšetrovacieho tímu Gorila). Po porade som sa opýtal Cádru, či prečítal spis Gorila. Okamžite mi bolo jasné, že ten spis pozná. Nebolo to ešte v čase, keď Gorila vybuchla, plávala ešte v tichých vodách. A nič s tým v podstate nerobili. Keď sa Gorila stala masovo známou začiatkom roka 2012, museli ju už začať oficiálne riešiť.“

Prečo to neriešili predtým?

„Strach. Strach a pragmatické vyrovnanie sa s tým, že v našom systéme to nie je možné. Keďže by museli ísť proti ľuďom, ktorí boli na miestach dosadení a oni mali moc nad tabuľkami a pracovným umiestnením.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zhruba v rovnakom čase ste začali pracovať na prípade DPH, ktorý sa neskôr stal jedným z najväčších v histórii Slovenska. A tiež osudový pre vašu kariéru.

„Vrátil som sa z dovolenky v septembri 2011 a vedúci oddelenia mi hovorí, že tu mám darček. A tak som prevzal spis týkajúci sa podozrenia z daňových podvodov, kde bol podozrivý Ladislav Pipta. V tom čase som ani netušil, že to má nejaký súvis so zbitím (bývalého námestníka Daňového riaditeľstva) Jána Dobroviča, ktorý riešil ďalší kolega. To som zistil až po dvoch mesiacoch. Dostal som spisy, ktoré sa týkali asi len dvoch čiastkových skutkov podvodov s DPH. To bol začiatok. Informácie som začal zbierať, a to tak, že sme z krajského riaditeľstva prevzali iný spis, ktorý sa týkal DPH. Operatívci tvrdili, že by tam mohla byť určitá súvislosť. Po dvoch-troch dňoch, keď som si prečítal hlavný spis, som si povedal, že je zle. Zhruba tri mesiace mi trvalo, kým som prišiel na to, že ide o pokračovanie trestného činu ťahajúceho sa od roku 2006. Išlo o obchodovanie s investičným zlatom, dubovými podlahami, náhradnými dielcami, potravinami, ktoré v roku 2011 ešte stále fungovalo.“

Najväčší podvod s DPH

Z vyšetrovacieho spisu hlavného podozrivého, majiteľa Tatra Trade Corporation Milana Chovanca je zrejmé, že ho odpočúvala polícia už v roku 2009. Kto ho potom dal monitorovať, ak nie vy?

„To riešilo krajské riaditeľstvo v Košiciach. Ja som vtedy ani nemal o tom tušenia. Mali ho operatívne rozpracovaného, ale pracovníci krajského riaditeľstva nám vtedy neverili, lebo na čele ÚBOK-u boli ficovci, tak nás o tom ani neinformovali. Robili to vo vlastnom režime.“

Už v roku 2007 podľa týždenníka TREND existovali záznamy Slovenskej informačnej služby o tomto prípade. Čo o tom viete?

„Ak si SIS plnila svoje zákonné povinnosti, tak predsa takéto informácie musela mať. Viem, že už v roku 2007 alebo 2008 začali dvaja pracovníci finančnej polície riešiť podvody na DPH s investičným zlatom a v roku 2008 bol aj podaný podnet na začatie vyšetrovania podvodov na podozrivého Milana Chovanca. No išlo to do Bratislavy, nezostalo to u nás na východe.“

"Strach. Strach, a pragmatické vysporiadanie sa s tým, že v našom systéme to nie je možne."

Znie to chaoticky.

„Treba si uvedomiť, že išlo o obrovské množstvo spisov, strašne veľa faktov. A nikto nechápal ten rozsah. Karuselový podvod s DPH sa skladá z dvoch trestných činov. Na začiatku je neodvedenie dane. A na konci je aj podvod s vyplatením nadmerného odpočtu. Začalo sa trestné konanie aj na začiatku, aj na konci reťazca. Keď som bol konečne v obraze, čo sa udialo, musela sa zmeniť právna kvalifikácia skutkov a s tým sa zmenil aj dozorujúci prokurátor, prešlo to na Úrad špeciálnej prokuratúry. Tam chceli, aby som začal nanovo trestné stíhanie. Spôsobilo by to obrovské problémy, mali sme totiž zabezpečených už veľa dôkazov a do budúcna by obhajcovia mohli namietať nezákonnosť získania týchto dôkazov z roku 2009 a podobne. Prelomilo sa to v novembri 2011 tým, že paralelne s mojím trestným konaním sa viedlo aj trestné konanie vo veci zbitia Dobroviča. Môj kolega, veľmi šikovne, prišiel na to, kto boli vykonávatelia tohto skutku a začali vypovedať o objednávateľoch bitky. Tak sme sa dopracovali k najvyššiemu článku a to bol práve Milan Chovanec.“

V máji 2012 ste vzniesli obvinenie proti vyše štyridsiatim ľuďom v súvislosti s týmito podvodmi na DPH. Už vtedy ste videli, aké rozsiahle sú?

„Áno. Už vtedy som na špeciálnej prokuratúre aj sudcom tvrdil, že ide o jeden z najväčších podvodov s DPH na Slovensku. Ten rozsah bol úžasný, nemajú to spočítané ani doteraz. Podvody prebiehali po celom Slovensku, už vtedy tam boli aj zaujímaví hráči. Zaistili sme tri či štyri tony účtovníctva pri päťdesiatich prehliadkach na Slovensku aj v Českej republike. Týmto zaistením vecí sme vyslali signál organizátorom, že po nich ideme. Asi o týždeň neskôr za mnou do kancelárie prišiel Ladislav Pipta a začal tvrdiť, že on je poctivý podnikateľ, že robil všetko tak, ako má byť. Pýtam sa ho, či si myslí, že som somár, alebo sprostý. Strašne sa urazil, postavil sa a odišiel.“

Ako do toho vstúpila česká strana?

„Bolo treba vypočuť 42 obvinených a neviem koľko svedkov, čo sa dialo do začiatku roka 2013. Medzitým česká strana zistila, že v roku 2010 začali tie podvody robiť aj v Českej republike, kde škoda presiahla 200 miliónov českých korún (7,4 mil. eur). Tak vznikol medzinárodný vyšetrovací tím. V októbri 2013 bolo treba vypočuť Milana Chovanca, lebo bolo zrejmé, že jeho spoločnosť Tatra Trade Corporation stála v centre diania. Jeho výpoveď by bola kľúčová k obvineniu najdôležitejších ľudí, ktorí v tom čase ešte obvinení neboli. Zdal sa mi veľmi psychicky odolný. On vtedy odmietol vypovedať s tým, že tam nemal obhajcu. Spýtal som sa ho, či si uvedomuje, čo všetko je v spise a či nechce zmeniť svoj postoj. Povedal, že si to rozmyslí. V prvom rade bolo treba vytvoriť medzi nami dôveru. O šesť týždňov mi oznámil, že bude svedčiť.“

Nie každému sa naša práca páčila

To bol veľký tromf.

„Vtedy som si to myslel aj ja, ale bola to moja smrť. Áno, keby sa to bralo objektívne, bol by fantastický, úžasný svedok. Z toho veľkého bahna, množstva neistoty, ktorá bola v tom celom spise, si dostal svedka, ktorý ti povie všetko, od A po Z. Čo sa tam udialo, kto mal akú úlohu, ako to všetko prebiehalo. Pre mňa to bol úžasný pocit dobrej práce. Ale tak to nevnímal každý.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C467F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu