BRATISLAVA. Keď holohlaví mladíci kopali do bezvládnych ľudí ležiacich na zemi pri bare Mariatchi, Ľudová strana Naše Slovensko nehovorila o hliadkach, ktoré by mali chrániť slušných ľudí.
Keď drôtovali sánku rómskej študentke farmácie po tom, ako ju v Detve napadli dvaja útočníci so slovami o imigrantoch, šéf ĽSNS Marian Kotleba na miesto nechcel posielať domobranu.
Kotleba nereaguje na trestné činy, ktoré spáchajú Nerómovia, naopak, cielene si vyberá prípady, v ktorých figuruje táto menšina, tvrdí Alena Chudžíková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
Zhodnotila tak nedávne aktivity ĽSNS, ktorá poslala do vlakov hliadky tvorené jej členmi a sympatizantmi s úlohou zvýšiť bezpečnosť cestujúcich.
Kotleba svoj zámer oznámil po tom, ako 7. apríla vo vlaku smerujúcom z Nových Zámkov do Zvolena okradli dievča. Kotlebova strana vo svojom vyhlásení tvrdí, že išlo o Róma.
„Tieto aktivity sú jednoznačne rasovo motivované a vo všeobecnosti prispievajú k oslabovaniu demokracie. Vláda by na ne mala ostro reagovať,“ povedala Chudžíková.

Kriminalita na Slovensku
- Na Slovensku vlani odhalili 73 163 trestných činov, čo je o 19 710 menej ako v roku 2011.
- Miera objasnenosti za päť rokov stúpla o 6,26 percenta.
- Klesá aj počet lúpeží.
- V roku 2012 ich bolo 974, oproti vlaňajším 539.
- Miera objasnenosti lúpeží stúpla za ten čas 7,77 percenta.
- Počet trestných činov voči cestujúcej verejnosti kolíše.
- V roku 2012 polícia eviduje 42 takýchto trestných činov, v roku 2013 celkovo 29, o rok neskôr 33 a vlani ich zaevidovala 53.
- Vlani trestné činy voči cestujúcej verejnosti tvorili 0,0007 percenta všetkých činov na Slovensku.
Kriminalita ide dole
Politici by podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara nemali nahrádzať činnosť polície, štatistiky jasne ukazujú, ako si plní svoje povinnosti.
Argumentuje, že za posledné štyri roky celkovo klesla kriminalita z takmer 93-tisíc zistených trestných činov na približne 71-tisíc činov.
Konkrétne na železniciach v roku 2012 bolo spáchaných 896 trestných činov, pričom v roku 2015 bol tento počet o 191 činov nižší.
Ich objasnenosť za toto obdobie narástla asi o tri percentá a v súčasnosti je na úrovni 53 percent, tvrdí Gašpar.
„Vývoj kriminality jasne hovorí, či je, alebo nie je Slovensko bezpečnejšie,“ povedal Gašpar.
Kriminalita voči cestujúcim vo vlaku sa v roku 2015 týkala 53 osôb, medziročne vrástla o 20 prípadov. Vlani železnice prepravili 57,2 milióna pasažierov.
Domobrana nepomôže
ĽSNS rada používa tvrdenie, že Rómovia nemajú rešpekt pred políciou a Kotleba je jediný, koho sa boja.
Hliadky vo vozňoch majú byť len začiatok budovania domobrany, ktorá má chrániť občanov všade tam, kde zlyháva polícia.
V skutočnosti sú to mýty a terénna práca v segregovaných rómskych komunitách nič také nepotvrdzuje, tvrdí nový splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz.