BRATISLAVA. Nádejne formulované zámery, ale napísané príliš všeobecne a nekonkrétne, čo umožňuje vláde nechať si pootvorené zadné dvierka v prípade, ak by to nevyšlo. Tak by sa dal stručne zhrnúť pohľad väčšiny odborníkov na programové vyhlásenie vlády v oblasti zdravotníctva.
„Privítal by som, keby v zdravotníckom programe novej vlády boli ciele a následné opatrenia formulované konkrétnejšie, nakoľko relatívne všeobecné konštatovania a deklarácie dovoľujú rôznorodé vysvetľovanie zámerov a sťažujú kontrolu jeho plnenia,“ hovorí Dušan Zachar, analytik INEKO.
V tejto súvislosti upozorňuje, že ďalší zdravotnícky think-tank Health Policy Institute vyrátal, že predošlá jednofarebná vláda Smeru nesplnila až 60 percent zo svojich programových sľubov. Aj v tejto vláde má Smer výrazne dominantné postavenie.
Opačný názor má však Tomáš Szalay z HPI, ktorý tvrdí, že ide o veľmi konkrétne programové vyhlásenie, ktoré silno pripomína to z druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ).
Okrem pozitívnych zámerov chýba odborníkom v programovom vyhlásení najmä riešenie problému dlhu nemocníc. „Nenašiel som žiadnu zmienku o riešení dlhov v zdravotníctve, ktoré sú na rekordnej úrovni,“ vraví Peter Kunder z Aliancie Fair-play.
Denník SME sa pokúsil v bodoch vysvetliť, čo znamenajú jednotlivé zámery programu vlády.

1. Platby za nadštandard sa zrejme rozšíria
„Každý má právo svojím pričinením a na základe vlastného rozhodnutia zabezpečiť si vyšší štandard služieb súvisiacich s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou alebo zvoliť si takú zdravotnú starostlivosť, ktorej rozsah nie je nevyhnutný a presahuje rozsah hradený na základe verejného zdravotného poistenia,“ píše sa vo vyhlásení vlády.