SME

V Bratislave protestovali nespokojní učitelia. Danko vyzval na ďalší dialóg

Odborári zatiaľ neplánujú aj ďalšie protesty, no očakávajú v prvom rade rokovania.

BRATISLAVA. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v utorok po skončení protestu učiteľov prijal zástupcov školských odborárov a stavovských organizácií v školstve. Ako uviedol, právo na štrajk je nepopierateľné, no vyzval na ďalší dialóg. Ten sa však podľa neho nemá týkať iba mzdových požiadaviek učiteľov, ale aj systémových zmien v školstve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Deklaroval som to, čo nájdete v programovom vyhlásení vlády, že je pripravený zvýšený objem investícií do školstva. Že sú pripravené určité štandardizované kroky k navýšeniu miezd v školstve, že je tu veľmi zodpovedne vyhodnotený postup navyšovania miezd, ktorý vie vláda garantovať," uviedol po rokovaní Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovať by mal aj dialóg, ktorého výsledkom by mali byť nielen mzdové nárasty, ale aj systémové zmeny v školstve. Treba sa podľa jeho slov zaoberať napríklad aj otázkou zmeny kompetencií v školstve, ale aj zmenou financovania.

Otvorené dvere

Danko zároveň uviedol, že zástupcovia učiteľov, ale aj všetkých nespokojných majú uňho dvere otvorené. "Nebudete z našich úst počuť populizmus, sľuby, ako budeme bez problémov všetko zvyšovať, ako budeme každému plniť každé želanie," dodal s tým, že je dôležité dospieť ku konsenzu. Predseda parlamentu taktiež zdôraznil, že každý v tejto spoločnosti si zaslúži viac.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek informoval, že v utorok prišlo protestovať viac ako 7000 učiteľov. Spolu s Dankom diskutovali o problémoch v školstve. Protest organizuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a signatári Deklarácie na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

"Samozrejme, že rezonovala aj otázka platov a nielen pedagogických a odborných zamestnancov, ale aj nepedagogických zamestnancov," dodal šéf odborárov. Podľa jeho slov odborári dostali zároveň ponuku na vypracovanie memoranda, ktoré by garantovalo navyšovanie finančných prostriedkov do školstva.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Nespokojní zamestnanci školstva protestujú, žiadajú zmenu Čítajte 

Žiadajú zmeny k lepšiemu

Odbory a partnerské organizácie v školstve síce oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien na zlepšenie školstva do Programového vyhlásenia vlády SR, na druhej strane však vyjadrujú zásadnú nespokojnosť s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, najmä dôstojného postavenia zamestnancov v školstve.

Učitelia na proteste prezentovali, že sú nespokojní so súčasným stavom školstva a žiadajú zmeny k lepšiemu. Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi "Investície do vzdelania. Budúcnosť spoločnosti.", "Kto splní vládny program a predvolebné sľuby?" či "Žiadame iba to, čo si zaslúžime". Dav protestujúcich ľudí sa bude z Námestia slobody presúvať pred NR SR.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda odborového zväzu Pavel Ondek pre agentúru SITA počas protestu povedal, že akciou chcú upozorniť vládu SR a poslancov parlamentu, že v školstve nie je všetko tak, ako má byť. Požiadavky, ktoré dávali do programového vyhlásenia vlády cez signatárov deklarácie, podľa Ondeka boli naplnené, ale tie najzávažnejšie, ktoré sa týkali financií, boli naplnené iba čiastočne.

"Chceme viac financií do školstva. Za týmto účelom je tento protest," hovorí Ondek s tým, že učitelia prišli do Bratislavy napríklad aj zo Starej Ľubovne, Popradu, Bardejova či Prešova.

Odborári zatiaľ neplánujú aj ďalšie protesty, no očakávajú v prvom rade rokovania. Minister školstva Plavčan je podľa Ondeka ústretový a chce pre školstvo viac prostriedkov, nielen na platy, ale celú štruktúru školstva. Odborári poslali list so žiadosťou o rokovanie aj predsedovi vlády a predsedom ostatných politických strán.

SkryťVypnúť reklamu

Nemajú finančné krytie

Signatári deklarácie poukazujú najmä na to, že aj keď sa niektoré ich požiadavky dostali do programového vyhlásenia vlády, nemajú finančné krytie. Nespokojní sú napríklad aj s plánovaným nárastom platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

Vláda vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že urobí legislatívne úpravy, aby platovú tarifu pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra a následne, za predpokladu uskutočnenia zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, od 1. januára 2018 každoročne zvýšili priemerne o šesť percent.

Prečítajte si tiež: Každý má právo vyjadriť názor, reaguje Plavčan na protest učiteľov Čítajte 

Rovnako chce postupovať vláda aj pri platovej tarife vysokoškolských učiteľov. Nepedagogických zamestnancov v programovom vyhlásení nespomína.

Signatári deklarácie však žiadali, aby sa platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve zvýšili od 1. januára 2017 o 25 percent a každý ďalší rok o 10 percent. Deklarácia sa týka aj platu nepedagogických zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácie žiadajú, aby sa ich tarifný plat začínal na úrovni minimálnej mzdy, od ktorej by sa mali odvíjať platové triedy a platové stupne. Žiadali tiež, aby plat začínajúceho vysokoškolského učiteľa na pozícii odborného asistenta dosiahol najmenej úroveň 1,7-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Slovenská komora učiteľov navyše tvrdí, že programové vyhlásenie vlády nesplnilo očakávania pedagogickej verejnosti. "Napriek tomu, že sa v ňom objavujú formulácie sľubujúce zmeny v školstve v tomto volebnom období, nie sú konkrétne a nepredstavujú skutočný záväzok, ktorého odpočet bude musieť táto vláda predostrieť verejnosti v závere svojho mandátu," uvádza komora učiteľov.

Zvýšenie tarifných platov

Protest učiteľov nie je tento rok prvým. Viacero protestov a demonštrácií už od januára organizovala aj Iniciatíva slovenských učiteľov a neskôr Iniciatíva vysokoškolských učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadala, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov, zvýšila rozpočty ministerstva školstva a ministerstva vnútra na tento rok o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami a prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií.

Vzhľadom na to, že vláda iniciatíve nevyhovela, viacero učiteľov materských, základných a stredných škôl vstúpilo v pondelok 25. januára do štrajku. Následne 15. februára prevzali štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách učitelia z vysokých škôl. Od 7. marca sú učitelia v štrajkovej pohotovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu