BRATISLAVA. Slovensko bude súhlasiť s tým, aby sa Čierna Hora stala členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Po tom, čo návrh na uzavretie Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Čiernej Hory odobrí vláda, musí ho schváliť aj parlament a musí ho ratifikovať aj prezident.
Dokument z rezortu ministerstva zahraničných vecí je v pripomienkovom konaní.
„Členstvo Čiernej Hory v NATO umožní integrovať sa do euroatlantického spoločenstva, čím sa významným spôsobom posilní bezpečnosť a rozšíri priestor stability a slobody na západnom Balkáne,“ uvádza ministerstvo v predkladacej správe.
V tej sa tiež píše, že prístupové rokovania s Čiernou Horou pokračujú podľa plánu. Súhlasiť so vstupom tejto balkánskej krajiny do NATO ako jej 29. člena ale musia parlamenty členských krajín.
Ak vláda a parlament túto zmluvu odsúhlasia, musí tu ratifikovať aj prezident.Severoatlantická rada schválila text prístupového protokolu ako aj nasledujúcej korešpondencie medzi generálnym tajomníkom NATO a vládou Čiernej Hory.
Krajina formálne potvrdí záväzky vyplývajúce zo všetkých aspektov členstva v NATO, čiže politický, vojenský, rozpočtový a legislatívny aspekt a následne podpíše prístupový protokol počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO 19. až 20. mája.
Okrem Čiernej Hory sú oficiálnymi kandidátmi na vstup do NATO aj Macedónsko, Bosna a Hercegovina a Gruzínsko. Práve Gruzínsko je po Čiernej Hore najlepšie pripraveným kandidátskym štátom v otázke vojenských reforiem, politickej stability či demokratickej kontinuity.
„Ale nezabúdajme, že NATO je aj vojenská aliancia, toto nie je len politické rozhodnutie, či nejaká krajina vstúpi alebo nevstúpi do NATO,“ dodal uviedol stály predstaviteľ SR pri NATO Tomáš Valášek a dodal, že členstvo v NATO je aj o prevzatí zodpovednosti ubrániť krajinu.
Ako Valášek pripustil, nie všetky krajiny Aliancie majú rovnaký názor na ďalšie rozširovanie NATO.