BRATISLAVA. Hoci Poliaci ruským členom nacionalistickej motorkárskej skupiny Noční vlci zakázali vstup na svoje územie, skupina sa do schengenského priestoru dostala cez Slovensko.
Oficiálny program Nočných vlkov sa začína na Slovensku v stredu. Už v pondelok však na sociálnych sieťach zverejnili fotografiu, kde pózujú v príletovej hale bratislavského letiska.
Neskôr podľa agentúry ČTK zverejnili aj video, z ktorého takisto vyplýva, že na Slovensko prileteli. „Bratské Slovensko nás bez problémov vpustilo cez hranicu. Pozdravujeme do Poľska,“ cituje agentúra po rusky hovoriaceho člena na zábere skupiny spred príletovej haly Letiska M. R. Štefánika.
Z vyjadrení ministra vnútra Roberta Kaliňáka vyplýva, že táto skupina sa do schengenského priestoru dostala legálne na platné víza.
Tohtoročná motorkárska jazda vyštartovala z Moskvy v piatok 29. apríla. Jej trasa vedie cez Rusko, Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Rakúsko a Česko do Nemecka. V Berlíne by motorkári mali byť 9. mája, aby si tam uctili pamiatku vojakov Červenej armády, ktorí padli počas druhej svetovej vojny.
Čelia sankciám
Noční vlci sú známi ruským nacionalizmom a otvorene podporujú napríklad anexiu Krymu a proruských ozbrojených separatistov na východe Ukrajiny. Hlásia sa k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.
Prezident klubu Noční vlci Alexander Zaldostanov je na sankčnom zozname Rusov, ktorí majú zákaz vstupu do krajín EÚ.
Slovensko by členov klubu, ktorí sú na sankčnom zozname, na svoje územie nevpustilo. Tých, ktorí prišli, polícia monitoruje, ale problémy s nimi neočakávame, tvrdí Kaliňák.
„Pre nás je rozhodujúce, aby neporušili zákon. Členovia, na ktorých sa vzťahujú sankcie, tí by, samozrejme, neboli vpustení,“ povedal Kaliňák.

Pôvodný plán stále platí
Podľa pôvodného plánu, ktorý médiám rozoslalo ruské veľvyslanectvo v Bratislave,
motorkári mali prísť z Brna v stredu, aby položili vence na bratislavský Slavín a k pamätníku na Dukle. Vo štvrtok sa mali zastaviť pri pomníku červenoarmejcom v Banskej Bystrici a popoludní sa mali vrátiť do Bratislavy. Odtiaľ sa presunú do Viedne.
Podľa Kaliňáka stále platí, že hlavná skupina na Slovensko ešte len príde v dohodnutom čase. „Rôzne skupiny naraz navštívili rôzne štáty. Pôvodný plán, ktorý si vytýčili, trochu zmenili, ale z môjho pohľadu je ten hlavný čas zajtra a pozajtra,“ povedal v utorok Kaliňák.
Viac ako 50 motorkárov prišlo v sobotu do Bieloruska, kde navštívili pamätný komplex Chatyň a Kurgan slávy pri Minsku, kde si uctili pamiatku padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne. Kolóna Nočných vlkov sa potom vydala smerom na Brest a k poľskej hranici. K nej však prišli len siedmi motorkári, z ktorých štyria mali slovenské pasy, dvaja nemecké a jeden ruský pas.
Poľskí pohraničníci nikoho z nich cez hranicu nepustili. Tento postup zaskočil podľa TASR aj poľské ministerstvo zahraničných vecí a jeho šéfa Witolda Waszczykowského.
Príchod na Slovensko
Štyrom Slovákom pri vstupe do Poľska nakoniec pomohlo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
„Každá krajina má právo rozhodnúť sa, koho a za akých podmienok vpustí na svoje územie. My sme v tomto prípade kontaktovali poľské úrady a žiadali o vysvetlenie, prečo občanom Slovenskej republiky nebol umožnený vstup do Poľska,“ povedal hovorca ministerstva Peter Stano.
Motorkári so slovenským občianstvom tak mohli pokračovať ďalej a pripojiť sa k skupine, ktorá do Bratislavy priletela. V súčasnosti je na Slovensku dvadsať Nočných vlkov, cituje ruská agentúra TASS Andreja Bobrovského, ktorý tento rok motorkárov vedie.
Keďže viacerí Slováci sú členovia toto ruského klubu, znamená to, že Noční vlci sú na Slovensku prakticky neustále. Pokiaľ však neporušujú zákony, tak ich za to krajina nebude trestať, tvrdí Kaliňák.

Beata
Balogová
