Ako vnímate Sulíkovo rozhodnutie vzdať sa kresla predsedu?
„Sulík argumentoval tým, že chce zmenšiť možné rozpory v strane a preto urýchli možnosť vymeniť predsedu. Z jeho vystupovania aj z ďalších reakcií, ktoré prenikli do médií, vyplýva, že to nebolo plánované a bolo to veľmi jednostranné rozhodnutie. Hodnotím to ako komunikačnú chybu strany. Pokiaľ by to bolo prezentované ako rozhodnutie širšieho vedenia, bolo by to pre voličov upokojujúcejšie. Brali by to ako evolúciu, nie ako revolúciu. Za týmto jednostranným rozhodnutím môže byť Sulíkova snaha oslabiť vnútrostraníckych oponentov. Strane to môže uškodiť.“
Voliči SaS sú rôznorodí. Ten, čo krúžkuje Sulíka, asi nebude krúžkovať Poliačika a naopak. Ako by sa prejavilo na podpore strany, ak by časť členov odišla?
„Sulík je kombináciou ekonomického liberála a euroskeptika a na tejto agende si buduje svoju popularitu. Volič, ktorý je liberál, ale nie je euroskeptik, oceňuje práve rôznorodosť strany a dá hlas ľuďom, ktorí vyvažujú Sulíkovo rázne euroskeptické vystupovanie. Ak by došlo k rozkolu a zo SaS sa stane výrazne euroskeptická strana s liberálnym ekonomickým programom a druhá strana bude liberálna, humanistická a eurooptimistická, obe získajú menej. Neviem, či by Sulík ešte niekedy dosiahol taký zisk, ako uhral v týchto voľbách.“
Nakoľko je reálne, že k rozkolu dôjde?
„Bude to do veľkej miery závisieť od toho, ako dopadnú voľby. Ak budú predstavitelia strany pokračovať v hádkach a obviňovať sa z neférovosti voľby, môže to spieť k ďalšiemu štiepeniu strany. To by bol najhorší možný scenár, pretože pravica na Slovensku je už veľmi rozštiepená. Sú tu veľmi malé strany, čo do počtu skutočných členov aj straníckych štruktúr. Štiepenie je pritom vec, ktorú pravicoví voliči pred voľbami najčastejšie kritizovali. Ak prebiehajú nejaké vnútrostranícke turbulencie v momentálne najsilnejšej pravicovej strane na Slovensku, neprispieva to k tomu, aby konečne nastala stabilita na pravicovej scéne. Najväčšia výzva pravicových voličov v našom výskume bola, aby bolo menej pravicových strán, no silných a rôznorodých.“