BRATISLAVA. Prípad týkajúci sa šafárenia v študentských a učiteľských pôžičkových fondoch spred piatich rokov znova ožíva.
Kauzou, v ktorej figuruje aj minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS), sa bude opäť zaoberať bratislavská okresná prokuratúra. Urobí tak na pokyn krajskej prokuratúry, ktorá po preverení spisu pripustila, že prešľapy vo fondoch neboli prešetrené dostatočne.
„Poznatok odôvodňujúci podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku bol vyťažený na samostatné konanie a odovzdaný na ďalšie konanie Okresnej prokuratúre Bratislava I,“ potvrdil námestník a hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Oliver Janíček.
Denník SME na neúplné vyšetrovanie prípadu upozornil začiatkom apríla po tom, čo nacionalistická SNS nominovala na post ministra školstva dovtedajšieho generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl.
Bývalé vedenie fondov, vrátane Plavčana, v minulosti už polícia a prokuratúra vyšetrovali, no v inej veci. Zaoberali sa otázkou, či nebol porušený zákon, keď si funkcionári fondov vyplácali odmeny za čestné, teda neplatené funkcie.
Zvyšným podozreniam sa však vyšetrovatelia nevenovali.
Teraz sa zamerajú práve na tie. Ide pritom nielen o pôžičku fondu vo výške 5,5 milióna eur investičnej skupine Slavia Capital, v ktorej pôsobila Plavčanova manželka Viera. Podľa Janíčka sa bude riešiť aj to, či bolo v poriadku platenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti za desiatich zamestnancov fondu vrátane ich rodín, ktoré stálo štátny fond takmer 8 800 eur.

Preventívky aj liečba
Na tento benefit upozornila v minulosti mimovládka Transparency International Slovensko. Študentský pôžičkový fond v roku 2011 uzatvoril zmluvu na pracovnú zdravotnú službu s firmou Pro Vitae, podľa ktorej mal dostať každý zamestnanec fondu extra ročný benefit v nadštandardnej starostlivosti za 875 eur.