SME

Učitelia od vlády žiadujú zvýšenie platov o 140 eur

Ak nedôjde k dohode ani počas prázdnin, na september chystajú ďalšie akcie.

Brífing po stretnutí učiteľských iniciatív v Košiciach.Brífing po stretnutí učiteľských iniciatív v Košiciach. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Učitelia plánujú prvý deň slovenského europredsedníctva odštartovať protestným zhromaždením. Pochod učiteľov 1. júla zároveň symbolicky pripadá aj na stý deň vládnutia tretej Ficovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protestujúci učitelia sa budú snažiť priblížiť k miestu, kde bude popoludní prebiehať hlavný program uvítacieho dňa predsedníctva.

Chcú na seba upozorniť bubnovaním a množstvom transparentov, na ktorých v angličtine plánujú pripomenúť odporúčania Európskej komisie a OECD, že Slovensko by malo zatraktívniť učiteľské povolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Na forme protestu sa zhodli zástupcovia učiteľských iniciatív na sobotňajšom celoslovenskom stretnutí v Košiciach. Aj naďalej stoja za štrajkovými požiadavkami, ktoré predložila Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) ešte koncom minulého roka.

Šesť percent nestačí

Od vlády žiadajú plošné zvýšenie platov pre všetkých pedagógov o 140 eur tento rok a na zvýšenie základného dofinancovania školstva o 400 miliónov eur, aby na Slovensku bolo učiteľské povolanie zatraktívnené a vážené a aby vybavenie škôl bolo na úrovni dneška.

„Keď sa nájdu peniaze na štadióny, na rôzne sociálne balíčky, myslíme si, že peniaze tu sú. Pokiaľ nebudú financie na reformu, nedá sa zrealizovať. Ak učiteľské povolanie nebude atraktívne, o desať rokov tu nemá kto učiť,“ povedal v mene ISU Vladimír Crmoman.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho daňová prognóza aj rast slovenskej ekonomiky hovoria, že možnosti a peniaze tu sú, len chýba vôľa. Prísľub ministerstva školstva na šesťpercentné navýšenie platov nepovažujú učitelia za dostatočné naplnenie svojich požiadaviek.

Prečítajte si tiež: Odborári spúšťajú kampaň za lepšie platy pre nepedagogických zamestnancov Čítajte 

Tlak sa bude zvyšovať

Ak nedôjde k dohode ani počas prázdnin, na september učitelia chystajú ďalšie nátlakové akcie.

Crmoman pripomenul, že prvý štrajk učiteľov bol organizovaný vo fázach. Keď učitelia v Bratislave štrajkovali už tri týždne, až potom sa k nim začali pripájať školy v iných mestách. Aby tomu predišli, idú od septembra do stupňovaného štrajku, kde bude väčší priestor mobilizovať a zachytiť viacerých učiteľov v regiónoch.

Za štrajk sa vyslovili aj členovia Nových školských odborov. „Získal som mandát vstúpiť do štrajku,“ povedal predseda Ľudovít Sebelédi. Nové odbory v súčasnosti zastupujú 41 základných organizácií a majú cez 1000 členov.

Koľko učiteľov sa zúčastní na protestnom zhromaždení v Bratislave a akú bude mať odozvu výzva na septembrový štrajk Crmoman nechcel špecifikovať. Podľa neho by to bolo zavádzajúce číslo, no tvrdí, že v regiónoch vznikajú nové iniciatívy.

SkryťVypnúť reklamu

V priemere únie ani do ďalších volieb

Ministerstvo školstva sa po masívnej kritike rozhodlo poopraviť stratégiu zvyšovania platov do roku 2020. V programovom vyhlásení sa vláda zaviazala za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien zvýšiť tarifné platy pedagogických a odborných zamestnancov o šesť percent v septembri a následne v rokoch 2018, 2019 a 2020.

„Okrem toho ministerstvo školstva iniciovalo rokovania s rezortom financií, aby sa platy učiteľov v regionálnom a vysokom školstve zvýšili o 6 percent aj od januára 2017,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Martina Slušná.

Plánované zvýšenie platov predstavuje podľa nej celkový nárast vrátane štvorpercentnej valorizácie na začiatku roku 2016 o 31,3 percenta. „Ak sa podarí zvýšenie platov o šesť percent aj od januára 2017, bude mať toto opatrenie na konci roka 2020 dopad na štátny rozpočet asi 1,4 miliardy eur,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa výpočtov ministerstva by v tomto prípade platy učiteľov a odborných zamestnancov celkovo stúpli do konca volebného obdobia o takmer 40 percent. Slušná zároveň priznáva, že ani 40-percentné zvýšenie nezabezpečí posun Slovenska na priemernú úroveň platov učiteľov v EÚ a bude potrebné v ňom pokračovať aj v ďalších rokoch.

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 657
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 189
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 053
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu