SME

Reakcie osobností: Brexit nie je podľa Fica tragédia, ale realita

Rozhodnutie Veľkej Británie vystúpiť EÚ je problematické a znepokojujúce, myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.

Ondrej Krajňák, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa

Nádejal som sa, že výsledok referenda podporí zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. Pre Slovensko a pre zvyšok Európy každé  oslabenie Únie je zlou alternatívou. Tiež je to nebezpečný precedens. No hovorí sa, že všetko zlé je aj na niečo dobré. Projekt EÚ je pre starý kontinent  dobrým projektom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netreba ho zavrhovať. Situácia vo Veľkej Británii však ukázala, že spôsob, ako Európsky parlament pristupoval k svojim voličom nie je v poriadku. Brexit je vyvrcholením nespokojnosti s fungovaním EÚ, a to  nie len časti obyvateľov Veľkej Británie, ale aj zostávajúcich jej členov. Ukázalo sa, že rozhodnutia, ktoré nerešpektujú vôľu obyvateľov sú prijímané odmietavo.

SkryťVypnúť reklamu

EÚ tak má šancu poučiť sa z vlastných chýb, aby sa neopakovali. Rovnako aby neohrozovali stabilitu zostávajúcich členov. Čas ukáže, či Brexit Veľkej Británii prospel, alebo nie. Na základe  dnešných mediálnych reakcii sa obávam, že Veľká Británia po vystúpení z EÚ to až také ružové mať nebude.

Elena Berthotyová, sudkyňa Najvyššieho súdu a členka Súdnej rady

Vôľu väčšiny treba rešpektovať. Pre mňa je tento výsledok sklamaním. Ideu spoločnej Európy sa podarí zachrániť len ak si jej protagonisti priznajú chyby a výsledok referenda v Británii pochopia ako šancu naštartovať ozdravný proces fungovania EÚ. Pretože Brexit je žiaľ aj šancou na oživenie nacionalistických nálad a vášní (Slovensko nevynímajúc).

Môže naštartovať proces reťazenia referend aj v ďalších krajinách, ktoré môžu ideu spoločnej Európy pochovať. Obávam sa, že rozpad spoločnej Európy my mohol ohroziť mier. Paradoxom je, že vďaka mieru nevidíme výnimočnosť a vzácnosť zjednotenej Európy. Moju odpoveď treba chápať aj v kontexte toho, že denne sa stretávam s osudmi utečencov, ktorí utekajú z vojnou zmietaných krajín. Preto píšem, že mier je vzácnosť, ktorú akoby sme si v Európe nevážili a berieme ju  ako samozrejmosť.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Čorba, bývalý zástupca SR pred súdmi EÚ

Stala sa zásadná udalosť a len čas ukáže jej konkrétne dopady. Moja osobná skúsenosť bola, že Briti zohrávajú v európskych inštitúciách mimoriadne významnú a konštruktívnu rolu, ich prístup a know-how bude chýbať. Nielen v Británii, ale aj na kontinente bude teraz veľmi dôležité, ako lídri a všetci zainteresovaní pomenujú možnú cestu vpred s cieľom eliminovať neistotu a dať priestor zdravému optimizmu."

František Horn, detský chirurg

Je mi to veľmi ľúto. Sú to politické rozhodnutia, ktoré sa v tomto prípade opierajú o plebiscit, avšak rozdiel sú dva hlasy zo sto. A tie sa dajú získať lepšou kampaňou. Nie je dobré, že sa krehká Európska únia štiepi. Slabšiemu Grécku pomáhame a strácame pritom silného partnera, ktorým je Veľká Británia.

SkryťVypnúť reklamu

Verím, že sa nám Európanom podarí nastoliť pozíciu Švajčiarska pre Britov. Ale nie som politik a zameriam sa na moju profesiu. Pracoval som v USA i v mnohých európskych krajinách. Naposledy to bolo v roku 2014 práve v Anglicku. Medicína je tam na najvyspelejšej úrovni na svete a každý má zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Systém konzultantov je typický pre Britániu a ten zabezpečuje vysokú kvalitu osobnosti lekára a vysokú koncentráciu expertov. A preto najpokrokovejšie postupy a úspechy pochádzajú z Británie. Som veľmi rád, že som mohol byť pri tom.

My lekári sme tak trochu nad politikmi. Brexit našu spoluprácu neovplyvní. Tak ako ju neovplyvnil ani rozpad Československa. Angličtina je náš komunikačný jazyk doma i vo svete. Bolo to tak i v období, keď polovicu Európy spravoval Sovietsky Zväz a Európska Únia bola v plienkach. Možno teraz niekto žartovne prehodí, že napriek brexitu zostaneme pri angličtine. Verím, že Slovensko bude naďalej v EÚ a teda bude mať naďalej privilégiá, aké mu patria. A nič na tom nezmení ani brexit. V Británii budú naďalej potrebovať pracovné sily, pretože ich spoločnosť je tak nastavená. A verím, že Briti budú takí radostní a šťastní ako doteraz a budú tento pocit rozdávať. Pretože aj slovenskí Rómovia sú v Británii pracovití a spokojní.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia

Myslím, že je to pre Európu veľká chyba. Ale ako sa z chýb poučí len múdry človek, verím, že sa z tejto situácie poučí i Európska únia, čo ju v konečnom dôsledku môže paradoxne oživiť a výrazne posilniť. Dôležité je, aby si predstavitelia EÚ uvedomili, v čom robila Únia doteraz chybu a napravili to. Myslím, že je dôležité, aby lídri Únie a jednotlivých štátov počúvali viac svojich voličov a netvárili sa, že sú najmúdrejší a že ich voliči nakoniec poslúchnu bez vysvetľovania. Pretože rovnakú chybu robia i slovenskí politici, a preto tu bodujú strany, ako je ĽSNS.

Iveta Radičová, bývalá premiérka SR

Brexit zatieni počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ pôvodne zadefinované témy. Je tiež predpoklad, že sa budú viesť diskusie o nevyhnutnej reforme EÚ. Keď vás niekto opustí, má na to zjavne vážne dôvody. Pokiaľ ich EÚ a jej inštitúcie nebudú reflektovať a nepristúpi k reforme štruktúr v dnešnej podobe, vážne hrozí, že Británia nebude osamelým hráčom, ktorý sa rozhodol takto konať.

SkryťVypnúť reklamu

Andrej Kiska, prezident SR

Osobne je mi to ľúto, ale dejiny nezastali a idú ďalej. Európska únia, myšlienka európskej integrácie utrpela úraz, má ranu a v EÚ sa teraz všetci musíme podstatne viac snažiť, aby sme boli v budúcnosti v lepšej kondícii. Pretože aj pre Slovensko je EÚ záruka slobodného rozvoja, solidarity, prosperity a bezpečnosti.

Robert Fico, premiér SR

Vláda rešpektuje rozhodnutie britských voličov a nie je potrebné mať k nemu žiadne komentáre.

"Nie je to žiadna tragédia, ale realita, na ktorú musí zostávajúcich 27 krajín EÚ zareagovať rýchlo. Bola by veľká chyba, ak by reakcia 27 krajín bola taká, aká bola doterajšia politika EÚ. Obrovská časť ľudí v Európe odmieta migračnú politiku EÚ, je nespokojná s hospodárskou politikou únie. Je na nás, aby sme povedali, že zásadné politiky EÚ musia prejsť zásadnými zmenami," zdôraznil Fico.

SkryťVypnúť reklamu

"Budú to praktické dopady vystúpenia Británie z EÚ a keďže prídu po 1. júli 2016, SR bude sedieť za vrchom stola, ktorý bude o týchto veciach rozhodovať. Preto očakávam obrovskú mieru zodpovednosti na vláde SR," povedal. Vláda nesie podľa Fica plnú zodpovednosť za slovenské predsedníctvo.

Andrej Danko, predseda Národnej rady SR

Premiér SR bude predsedať Rade EÚ. Máme šancu ukázať, že my, malý národ, si dokážeme zachovať racionalitu, že vieme udávať tóny pri rokovaniach, analyzovať stav a podniknúť opatrenia. Napriek referendu to neznamená, že Veľká Británia zajtra odchádza. Slovenská vláda musí mať silu na to, aby dokázala predsedať. Sledujem vyjadrenia svetových politikov a nachádzam v nich aj strach. Najhoršie by bolo ignorovať výsledok referenda, voliť cestu exitu z EÚ a neriešiť problémy. EÚ musí prejsť reformou. Keď vidíte úradníkov odtrhnutých od reality, europoslancov, ktorí zabúdajú ako žijú ich občania, tisíce asistentov, pracovníkov, šialené mzdy a odmeny funkcionárov EÚ, a potom zúfalosť Únie pri riešení problémov ako migračná kríza, tak sa zamýšľate, akú stratu úsudku títo ľudia utrpeli.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä pre východné štáty je dôležitý Schengen a možnosť pracovať na európskom trhu. Musíme prehĺbiť to, čo nám pomáha v našom žití."

Daniela Kapitáňová, spisovateľka a publicistka

Ako zamestnankyňa RTVS sa nemám vyjadrovať k žiadnym politickým otázkam. Ale keby som mohla, tak určite poviem, že ma výsledok britského referenda vôbec neteší.

Boris Kršňák, spravodajca a publicista

Mám obavy, že to je pre zástancov brexitu Pyrrhovo víťazstvo. V konečnom dôsledku nepomôže ani Britom, ani Európskej únii. Z čoho mám ešte väčšie obavy je, že to je len začiatok nepekného príbehu. A stále sa utešujem, že to zo mňa hovorí rodiaca sa starecká skepsa. 

 

Grigorij Mesežnikov, politológ

Rozhodnutie Británie vystúpiť EÚ je podľa Mesežnikova problematické a znepokojujúce. Neprináša nič dobré pre EÚ a ani pre samotnú Britániu. Politológ si myslí si, že kampaň za vystúpenie z EÚ bola neférová, označil ju až za "psychotický vzdor".

SkryťVypnúť reklamu

"Netreba podliehať panike," povedal. Poukázal, že sa vypracuje model postupného odchodu krajiny z EÚ a všetko bude mať svoje pravidlá. Po odchode Britov by sa podľa Mesežnikova mohla posilniť súdržnosť zvyšku členských krajín. "Politické elity to však musia prijať ako výzvu," poznamenal. 

Nadchádzajúce predsedníctvo v Rade EÚ je pre Slovensko v takejto situácii poľutovaniahodná vec, myslí si Mesežnikov. Okrem migrácie sa totiž bude musieť zaoberať i brexitom.

Jana Žitňanská, europoslankyňa

Rozhodnutím Británie pribudla pre naše predsedníctvo v Rade EÚ nová zodpovednosť. Podľa Žitňanskej to nebud ľahké nielen pre nás, ale pre Európu ako takú. Poslankyňa upozornila, že ťažkosti, ktoré teraz stoja pred EÚ, sa netýkajú len procesu rokovaní o odchode Britov z únie.

SkryťVypnúť reklamu

"Výsledok referenda môže v Európe spustiť domino efekt od severských krajín, cez Francúzsko či susedné Česko. Ak si ale niečo od Britov môžeme zobrať, tak ich schopnosť zachovať pokoj aj v horúcich chvíľach," zdôraznila Žitňanská. 

Priznala, že aj únia má svoje chyby, ale "sú to aj naše chyby a sme jej pevnou súčasťou". Odchodom Veľkej Británie, žiaľ, žiaden dôvod na oslavu nemáme," dodala poslankyňa.

Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík, poslanci Národnej rady

Výsledky britského referenda nie sú podľa nich dobrou správou ani pre Európsku úniu, ani pre Slovensko.

Je ich však potrebné rešpektovať ako vyjadrenie vôle britských občanov a dohodnúť rýchly rozvod, ktorý čo najmenej poškodí európsku ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

"Fungujúca Európska únia je v životnom záujme Slovenska. Preto by malo urobiť všetko pre to, aby jeho predsedníctvo prispelo k úspešnému prekonaniu dôsledkov britského referenda, ale aj k širšiemu riešeniu európskej krízy," skonštatovali vo vyhlásení.

Veronika Remišová, poslankyňa Národnej rady

"Nič nie je horšie, ako neistota, hlavne pre našich ľudí žijúcich a pracujúcich v Británii. Stále dúfam, že sa podarí zachovať slobodu pohybu, práce a obchodovania, hoci je to v protiklade s referendovými sľubmi v Británii," upozornila poslankyňa s tým, že kto chce mať voľný prístup na trh EÚ, musí dodržiavať veľkú časť nariadení prijatých členskými krajinami, ale má oveľa menšiu možnosť ovplyvňovať ich. 

Ešte naliehavejšou výzvou pre naše predsedníctvo by mal byť podľa Remišovej začiatok diskusií, ako reformovať úniu, aby dokázala lepšie odpovedať na dnešné problémy, „aby sme v Bruseli riešili dôležité veci, ktoré zjednodušia život ľuďom a podnikom, alebo posilnia postavenie Európy vo svete."

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Mikloš, bývalý minister financií a podpredseda vlády

Výsledok referenda je prekvapivý a znepokojujúci. Pre Úniu i samotnú Britániu prináša veľa negatív. Je to krok späť a zároveň nás čaká veľa neznámeho. Bude kľúčové urobiť všetko pre to, aby nebola ohrozená európska integrácia a spoločný trh. 

"Jednoznačným plusom európskej integrácie, ktorú nikto nespochybňoval, bolo odbúranie hraníc pre voľný pohyb tovaru," povedal Mikloš.

Pre slovenské predsedníctvo bude podľa neho výsledok referenda výzvou. "Slovensko čakajú rokovania, vyjednávania ako ďalej a v nich zohrá významnú úlohu," vysvetlil.

Ľuboš Blaha,  predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti

Briti si podľa Blahu strelili vlastný gól. Rozhodnutie Britov poškodí predovšetkým Britániu, či už z hľadiska prepadu ekonomiky, oslabenia finančného centra v Londýne či z hľadiska možného odchodu Škótska či Severného Írska z Británie.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvé riziko pre našich občanov, čo pracujú v Británii a môžu sa stáť občanmi druhej kategórie. Po druhé Slovensko stratí spojenca v otázke migrácie a kvót. Po tretie domino efekt môže vyvolať podobné referendá vo Francúzsku, Holandsku či Dánsku a teda rozklad celej EÚ," zdôraznil Blaha s tým, že pravdepodobnejší je však scenár, podľa ktorého odchod Británie posilní eurofederalistické sily v EÚ, ktoré boli dlhodobo blokované práve Britániou.

Mikuláš Dzurinda, bývalý premiér

Projekt európskeho znovuzjednotenia sa britským referendom naštrbil. Ako vážne, o tom rozhodnú najmä európski lídri a ich reakcia na túto novú situáciu. 

"Britský premiér David Cameron sa pred ostatnými parlamentnými voľbami zľakol rastúcej popularity populistu Nigela Faragea, ktorý si svoju pozíciu budoval na bezhlavej kritike európskych inštitúcií a vyháňaní Veľkej Británie z EÚ," uviedol Dzurinda. Cameron Farageovi podľa neho agendu čiastočne zobral a ostatné parlamentné voľby vyhral. "Avšak za cenu, ktorá sa mi zdá pre EÚ, Britániu a napokon i pre samotného Camerona privysoká. Cameron vyhral bitku, ale prehral vojnu," myslí si Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov

Brexit môže spôsobiť šok pre britskú ekonomiku a dlhodobý pokles hrubého domáceho produktu. Slovensko sa nepriaznivým ekonomickým dosahom tohto rozhodnutia určite nevyhne.

Hošták sa domnieva, že negatívne ekonomické a geopolitické dôsledky môže pocítiť Európska únia aj Veľká Británia.

"Brexit môže vygenerovať šok pre britskú ekonomiku a dlhodobý pokles HDP. Do roku 2020 by mohlo dôjsť k 5-% poklesu britskej ekonomiky, čo v absolútnych číslach predstavuje 100 miliárd libier," zhodnotil. 

Ako dodal, postihnutých môže byť až 950-tisíc pracovných miest. Únia odchodom Británie podľa neho stráca člena, ktorý dosiaľ najviac tlačil na reformy. 

Miroslav Lajčák, šéf diplomacie

Slovenská republika s poľutovaním prijíma negatívny výsledok referenda o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Toto rozhodnutie berieme na vedomie a rešpektujeme, zároveň zdôrazňujeme, že až do zavŕšenia procesu vystúpenia z Európskej únie zostáva Spojené kráľovstvo jej členom so všetkými právami a povinnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Na brexit sa nemôžeme pozerať ako iba na britské hlasovanie, ale takisto ako na odkaz aj pre zvyšok únie. Nemôžeme ignorovať fakt, že narastá počet euroskeptikov. To je alarm pre EÚ a potrebujeme priniesť európske témy bližšie k našim občanom.

Musíme povedať ľuďom akú úniu im chceme ponúknuť. Musí to byť nová a lepšia únia, ktorá je bližšie k ľuďom, ktorá hovorí zrozumiteľným jazykom o témach, ktorým rozumejú a ktoré dokážu privítať.

Radoslav Procházka, predseda Siete

Rozhodnutie britských voličov, ktorí v referende rozhodli o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, politicky aj ekonomicky oslabí celý západný svet, vrátane Slovenska. 

Ale nepodľahnime hystérii ani panike. Preto hlavnou úlohou slovenského Predsedníctva v Rade EÚ bude prispieť k tomu, aby sa rýchlo a jednoznačne určili pravidlá odchodu Británie z EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Monika Flašíková-Beňová, europoslankyňa

Odchod Británie z Európskej únie je zlou správou, je vysokou cenou za nerozvážnosť britského premiéra. Je veľmi dôležité rešpektovať rozhodnutie a vôľu občanov.

Nezvládol zahrávanie sa s nacionalizmom pri posledných parlamentných voľbách. Pre jednorazové víťazstvo bol ochotný krátkozrako obetovať desiatky rokov trvajúce náročné budovanie vzájomného partnerstva v Európe.

Robert Kaliňák, minister vnútra

Vystúpenie Británie z Európskej únie, schválené v referende, je zásadné rozhodnutie s veľkými následkami. Je to obrovský problém, pretože je to prvý raz, kedy sa Európa dezintegruje a bude to mať dopad aj na naše fungovanie v rámci bezpečnostných pravidiel.

Je to pre Európu nová situácia s negatívnym dopadom určite. Ako sa s tým vysporiadame, bude teraz aj na slovenskom predsedníctve, takže, ak sa nám doteraz zdalo, že máme veľa úloh, tak nám zjavne pribudla jedna najzásadnejšia, ktorá bude úplne na prvom mieste vo všetkých radách, ktoré budú.

Peter Žiga, minister hospodárstva

Pri brexite treba v prvom rade rešpektovať rozhodnutie britských voličov. V druhom rade treba podľa neho povedať, že je to možno aj zlyhanie Davida Camerona.

Zároveň si myslím, že je to vážny signál pre lídrov EÚ, aby sa zamysleli nad tým, či politika, ktorú únia robí, je presne to, čo jej voliči a obyvatelia chcú, teda či niektoré veci, ktoré sa prijímajú na úrovni EÚ, nie sú kontraproduktívne voči tomu, čo si ľudia prajú. 

Ivan Štefanec, europoslanec

Európsku úniu už v najbližších mesiacoch čakajú rokovania o tom, za akých podmienok bude mať Británia prístup na spoločný európsky trh. 

V najbližších mesiacoch nás však čakajú rokovania o tom, za akých podmienok bude mať Británia prístup na spoločný európsky trh. Ak boli jednou z tém referenda príspevky do európskeho rozpočtu, tak si Británia bude musieť uvedomiť, že ani čerpanie výhod spoločného trhu nie je zadarmo.

Gabriela Matečná, ministerka poľnohospodárstva

Brexit nebude mať na slovenský agrosektor významný dosah. Pre Slovensko, dopad na poľnohospodárstvo, keďže som ministerka poľnohospodárstva, určite nejaký významný nebude, lebo sa snažíme o sebestačnosť potravín a vývoz zo SR do Veľkej Británie nebol nejako extra veľký.

V každom prípade sa budú prehodnocovať európske dotácie do poľnohospodárstva, pretože Veľká Británia bola vždy tzv. čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ. 

Ján Richter, minister práce

Po tom, čo Briti v referende rozhodli o vystúpení krajiny z EÚ, rezort práce bude analyzovať, aký vplyv to bude mať na Slovákov, ktorí tam pracujú. Z pozície Slovenska nás zaujíma, čo to bude znamenať pre ľudí, ktorí tam pracujú.

Či prídu, alebo neprídu o svoje pracovné miesta. Osobne som presvedčený, že každý podnikateľ drží v práci takého zamestnanca, ktorý mu je osožný.

Väčšina ľudí, ktorá v Británii pracuje, je tam už dlhé roky. To znamená, že tam majú už aj nejaký vzťah, možno niektorí aj dvojaké občianstvo. Veci treba analyzovať.

Katarína Zavacká, historička práva

To, čo sa stalo je obrovská chyba. Oslabí to Britániu aj nás. Keď som videla, ako sa počas kampane klamalo, spomenula som si na jeden Goebbelsov citát: „Nemáme v úmysle vládnuť zákonne, až sa dostaneme k moci. Naši vnútorní nepriatelia si nikdy neuvedomili, že naša zákonná cesta, ktorou sme postupovali predstavovala iba lesť. Presne toto sme robili v zahraničnej politike.“

Alexander Duleba, zahraničnopolitický expert

Vidím to ako rozhodnutie väčšiny britských občanov, ktoré treba rešpektovať. Pevne verím, že to bude výzva pre EÚ na to, aby sme otvorili debatu o reforme Únie. Výsledok referenda potvrdzuje, že po finančnej kríze spolu s fiškálnym paktom sme inštitucionálne EÚ prehriali. Systém nezodpovedá realite a je príliš federalistický.

 

Zuzana Števulová, predsedníčka združenia Liga za ľudské práva

V tomto momente nie je podstatné, či Británia vystúpením z dlhodobého hľadiska ekonomicky získa, alebo stratí, pretože kampaň a jej výsledok ukázali, že tesne, ale predsa prevážil nacionalizmus a populizmus nad triezvym rozumom a pocitom súdržnosti a spolupatričnosti, a to nie je dobre pre nikoho. Politika šírenia strachu z menšín, migrácie a narastajúci extrémizmus - nielen v Európe - je nebezpečnou špirálou, ktorú sme roztočili a obávam sa, či sa ešte dá zastaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 841
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 552
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 042
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 843
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 907
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 043
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
HC Prešov - Vlci Žilina: ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL.

Sledujte ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL: HC Prešov - Vlci Žilina.


Carlos Sainz z Ferrari na tlačovej konferencii po Veľkej cene Japonska.

Audi vstúpi do formuly 1 v roku 2026.


Na snímke zľava rozhodcovia stretnutia Tomáš Roszbeck, Peter Ziemba a Tomáš Vorel.

Musíme komplexne zhodnotiť situáciu, reagoval Ružbarský.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu