BRATISLAVA. Transparency International Slovensko (TIS) požaduje, aby okrem mien prokurátorov Generálna prokuratúra SR zverejňovala aj ich pôsobiská.
"O hociktorom slovenskom úradníkovi, manažérovi štátnej firmy alebo aj sudcovi sa môže verejnosť dozvedieť ďaleko viac ako o hociktorom prokurátorovi. Len od začiatku tohto roka sa podarilo aj po tlaku Transparency prinútiť prokuratúru, aby vôbec zverejnili zoznam ich mien, avšak bez priradenia ich pôsobísk," uvádza sa na internetovej stránke TIS.
Spojenie s rozhodnutiami
Podľa Transparency je až 68 percent zverejnených trestných vecí na súdoch ukončených trestným rozkazom alebo uzavretím dohody o vine a treste, preto o vine či nevine alebo výške trestu v týchto prípadoch reálne rozhodujú prokurátori a nie sudcovia.
Podľa TIS je dôležité mať možnosť spojiť konkrétneho prokurátora s jeho rozhodnutiami. "Radi by sme preto pozvali do našej kampane otvoriť prokuratúru ľudí, ktorí konkrétnych prokurátorov poznajú a veria, že transparentnosť je aj tu dôležitá. Môžu to byť advokáti, ich klienti, pracovníci súdov, či náhodní známi," konštatuje TIS s tým, že na špeciálne vytvorenej stránke prokuratori.otvorenesudy.sk si záujemcovia môžu nájsť meno prokurátora a zadať jeho pôsobisko.
"Medzi základné práva prokurátora patrí vykonávať funkciu prokurátora bez zastrašovania, nátlaku, prekážok, nevhodného zasahovania alebo neoprávneného vystavovania zásahom do jeho právomoci a osobnej zodpovednosti, právo na zabezpečenie ochrany svojej osoby, ochrany jemu blízkych osôb a ochrany svojho obydlia. Bez súhlasu prokurátora nemožno zverejňovať jeho tvár a bydlisko, to sa vzťahuje aj na blízke osoby prokurátora, ak je to potrebné na účinnú ochranu prokurátora a jemu blízkych osôb," uvádza sa v stanovisku Generálnej prokuratúry SR, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Právo domáhať sa ochrany
Zároveň má podľa nej prokurátor právo na primerané utajenie údajov o svojej osobe a jemu blízkych osobách. Ak sa poruší toto ustanovenie, prokurátor a jemu blízka osoba majú právo domáhať sa ochrany.
"Výberové konanie na funkciu prokurátora je podľa novej právnej úpravy transparentné a verejné. Ústna časť výberového konania sa zaznamenáva aj s využitím technického zariadenia určeného na zaznamenávanie zvuku. Prílohou zápisnice o priebehu výberového konania sú aj životopisy úspešných uchádzačov výberového konania a písomné vyhlásenia o zozname im blízkych osôb, ktoré sú prokurátormi alebo zamestnancami prokuratúry," konštatuje GP s tým, že podľa judikatúry Najvyššieho súdu SR sú meno a priezvisko v spojení s uvedením povolania alebo zamestnávateľa súborom takých údajov, ktoré umožňujú konkretizáciu osoby, jej odlíšenie od iných osôb s rovnakým menom a priezviskom.
"Súčasne ide o charakteristiky alebo znaky tvoriace identitu osoby. Osobitne to platí v prípade, ak ide o povolanie alebo pracovisko, ktoré je verejnoprávnou inštitúciou, a je preto relatívne jednoduché na základe týchto znakov osobu fakticky vyhľadať," uzatvára stanovisko GP.