BRATISLAVA. Záchranka v Košiciach pod jeho vedením kupovala predražené ventilátory, defibrilátory a elektródy k nim. Keď o pochybných nákupoch informovali televízia Markíza a denník SME, požiadal ministerstvo zdravotníctva, aby schválilo jeho odchod z kresla riaditeľa.
O prácu v štátnej Záchrannej službe Košice však Ján Šteso neprišiel.

Zmluva bývalému šéfovi trvá
„Jánovi Štesovi v zmysle Zákonníka práce aj po uvoľnení z funkcie riaditeľa trvá pracovnoprávny vzťah a pôsobí ako radový zamestnanec Záchrannej služby Košice,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptákova.
Od pondelka je poverený vedením záchranky Igor Rutsek. Ministerstvo do šiestich mesiacov vyhlási súťaž na nového šéfa.
Zotrvanie Štesa v záchranke podľa šéfa Transparency International Slovakia Gabriela Šípoša závisí od miery jeho podielu na sporných tendroch. „Čím viac pochybil on osobne pri predražených nákupoch, tým väčší je dôvod na odchod zo štátneho sektora,“ vraví.

Elektródy pod ním zlomili stoličku
Šteso odišiel z funkcie šéfa záchranky, keď sa denník SME začal zaujímať o nákup EKG defibrilačných elektród s káblom Corpuls 08/16 pre dospelých od firmy Medis Nitra. Jednu elektródu podľa poslednej zmluvy z júla kupovala za takmer 96 eur.
Rovnaké elektródy kupuje aj ministerstvo vnútra, ale ani nie za polovičnú cenu. Platí len necelých 43 eur s daňou. V Nemecku sa cena elektródy aj s daňou pohybuje dokonca len okolo 35 eur.
Košická záchranka nakupovala predražene aj ventilátory a defibrilátory. Transportný ventilátor Hamilton T1 kúpila až trojnásobne drahšie ako Národný onkologický ústav v Bratislave. Kupovala štyri kusy, takmer po 55-tisíc eur.
Dvakrát drahšie ako nemocnica v českých Pardubiciach kúpila košická záchranka aj defibrilátor Corpuls3 slim. Za každý zo štyroch kusov zaplatila vyše 49 500 eur.
Aj tieto prístroje jej dodala firma Medis Nitra, ktorá vo verejnom obstarávaní súťažila sama so sebou.

Beata
Balogová
