BRATISLAVA. Predsedovia Smeru, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár podpísali vo štvrtok na Bratislavskom hrade koaličnú zmluvu.
Zmeny v pomere síl
Pôvodná štvorkoalícia ešte so stranou Sieť podpisovala koaličnú zmluvu 22. marca. K podpísaniu koaličnej zmluvy prichádza pre zmeny v pomere síl v koalícii, štvorkoalícia sa mení na trojkoalíciu.
Zo Siete v polovici augusta odišla pätica poslancov a následne vstúpili do poslaneckého klubu Most-Híd. Sieti v parlamente zostali dvaja poslanci.
Posilnený Most-Híd, ktorý má v parlamente 15 poslancov rovnako ako SNS, po dohode koaličných partnerov získal po Sieti kreslo ministra dopravy.
V stredu 31. augusta sa ním stal Árpád Érsek. Most aj SNS tak majú rovnako po troch ministroch. Smer má osem a post premiéra. Posty štátnych tajomníkov si rozdelili v pomere tri pre Most-Híd a jeden pre SNS.
Fico: Žiadna alternatíva neexistuje
Voči vláde Smeru, SNS a Mosta-Híd neexistuje žiadna alternatíva. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR a šéf Smeru-SD Robert Fico po tom, ako spolu s Andrejom Dankom (SNS) a Bélom Bugárom (Most-Híd) podpísali novú Koaličnú dohodu.
"Asi to tak osud chcel, že dnes sa opäť stretávajú predsedovia politických strán a podpisujeme novú koaličnú zmluvu. Potrebujeme reagovať na zmenené pomery v Národnej rade SR. Som presvedčený, že dnešný podpis koaličnej zmluvy je prejavom záujmu troch strán pokračovať v stabilnej demokratickej vláde. Politická stabilita je mimoriadne dôležitá," povedal Fico s tým, že napriek uzavretiu novej koaličnej zmluvy nedošlo k žiadnym zmenám v programových prioritách vlády.
Líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko zdôraznil, že nie každý národ má šťastie mať vlastný štát, je len pár vyvolených.
"Ale správame sa k sebe neúctivo, hanlivo, často nás viac zaujíma negativizmus, urážka či populizmus. Za čias komunizmu sme sa naučili štát nenávidieť. Je preto dôležité, aby štát fungoval a na to je dôležité, aby tu boli funkčné politické strany," myslí si.
Danko: Nicholsonovú neprajem nikomu
Danko je hrdý na to, že predsedovia Smeru a Mosta-Híd Robert Fico a Béla Bugár sú chlapi s vlastnosťami, že sa vedia pousmiať, ale vedia byť aj tvrdí. Na druhej strane kritizoval niektoré opozičné strany, napr. hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré má len štyroch členov. "Hádam nechcete, aby takíto blázni riadili štát, aby zodpovedali za Slovensko, prijímali zahraničné návštevy. Ak si niekto želá Luciu Ďuriš Nicholsonovú, Richarda Sulíka (obaja SaS) či Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) za premiéra, neprajem mu to ani v najhoršom sne," odkázal.
Danko zároveň tvrdí, že si je plne vedomý, že tu nemusí byť večne. "Ale som pripravený sa zodpovedať za svoje obdobie v koalícii," dodal.
Bugár tvrdí, že po turbulenciách v bývalej koaličnej strane Sieť iná možnosť, ako podpísať novú Koaličnú dohodu, nebola. "Pre Most-Híd je to výzva, ako využiť potenciál nových členov nášho klubu. Je to obrovská zodpovednosť, získali sme ďalšie pozície. Som presvedčený, že toto rozhodnutie bolo jediné správne. Vznikla trojkoalícia, ktorá stojí za Programovým vyhlásením vlády, zabezpečuje stabilitu a naplnenie Ústavy SR," uzavrel.
Nová politická situácia
Po koaličnej rade 19. augusta, kde sa dohodli šéfovia strán Robert Fico, Andrej Danko, Béla Bugár a Roman Brecely na týchto zmenách odrážajúcich novú politickú situáciu, informoval premiér a šéf Smeru, že 81 poslancov vládnej koalície podporuje programové vyhlásenie vlády a nové rozloženie politických síl vo vládnej koalícií bude viesť k novej a efektívnejšej štruktúre a zloženiu vládnej koalície.
Partneri tiež zobrali na vedomie záujem predsedu strany Sieť nájsť zmysluplné využitie potenciálu Siete v štruktúre z niektorej politických strán vládnej koalície cestou integrácie.
Na to, aby vláda mala v pléne väčšinu, potrebuje podporu aspoň 76 poslancov.