SME

Summit naštartoval debatu. Hovorilo sa najmä o bezpečnosti (minúta po minúte)

Európska dvadsaťsedmička sa zhodla na potrebe obmedziť migráciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bratislavský summit sme sledovali minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme uzatvorili, ďakujeme za sledovanie.

20:22  Novinárka Wall Street Journalu sa pýtala aj na reakciu na obed na Dunaji. Pýtala sa, či okružná jazda symbolizuje Úniu a či bol obed bez európskych partnerov iný. Juncker na otázku reagoval: „Vždy som dúfal, že aj britský premiér či premiérka nás raz pozvú na takúto loď a pohostia nás, ale bohužiaľ táto možnosť už nie je aktuálna.“

SkryťVypnúť reklamu

19:59 Fico považuje summit za mimoriadne úspešný a je rád, že myšlienka zorganizovania summitu v Bratislave našla živnú pôdu.

„Chceme sa sústrediť na otázku migrácie. Už len to, že došlo k zhode medzi premiérmi, že sa musíme úplne sústrediť na ochranu vonkajších hraníc a že našim cieľom musí byť radikálne zníženie ilegálnej imigrácie, je veľkým krokom.“ 

Na rozdiel od Veľkej Británie vieme, čo chceme, vyhlásil tiež Fico. „Ak má niekto záujem požívať výhody, ktoré EÚ garantuje, musí dodržiavať dohodnuté slobody. Som hrdý, že 27 zostávajúcich štátov od začiatku vedelo, čo chce a ako to chce dosiahnuť.“

Rozhovory s Britániou neboli podľa Tuska hlavnou témou summitu. „Len sme potvrdili našu pozíciu z júna. Je pre nás jasné, že naše procesy a pravidlá jasne ochraňujú zvyšných 27 krajín a nie toho, kto odchádza. Nie je to nič proti Británii, ale je naša povinnosť ochrániť naše záujmy,“ vyhlásil. 

SkryťVypnúť reklamu

19:40 Výsledkom summitu je prijatá Bratislavská deklarácia a namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace.

„Situácia, v ktorej sa nachádza Európa a výsledok referenda vo Veľkej Británii, bol dostatočný dôvod na to, aby sme sa v EÚ zamysleli. Neformálny summit mal byť prvou odpoveďou a myslím, že bol veľmi správnou odpoveďou,“ vyhlásil na tlačovej konferencii premiér Fico. 

Fico považuje EÚ za najlepší projekt pre Európu a nedá sa len tak hodiť spiatočka. „Prosperita, stabilita a bezpečnosť v Európe sa nedajú inak garantovať, len cez EÚ.“ 

„Všetko bolo perfektné, všetci boli fascinovaní organizáciou summitu,“ pochválil stretnutie Donald Tusk. Šéf Európskej rady hovoril o strachu, ktorí Európania pociťujú z nedostatočnej bezpečnosti či sociálnej neistoty. 

SkryťVypnúť reklamu

„Sme pripravení opraviť predchádzajúce chyby a pokračovať ďalej, nebude to biznis ako obyčajne, máme novú mapu. Posnažíme sa, aby sme sa nikdy nevrátili k nekontrolovateľnému príchodu migrantov do EÚ.“

Tusk tiež vyhlásil, že spravia všetko na podporu členských štátov v boji proti terorizmu. „Posilníme spoločný trh a zvýšime investície.“

Jean-Claude Juncker rovnako pochváli organizáciu summitu. Ocenil srdečnosť, ktorá nie je vždy samozrejmá.

Keďže ide o neformálny summit, písomné závery nezverejnia. „Jednomyseľne bola schválená digitálna agenda, ktorá prinesie Európe modernizáciu,“ doplnil Juncker.

19:16 Európski lídri sa zhodli na návrhu konkrétnych krokov pre posilnenie dôvery občanov v EÚ, uviedol na svojom twitteri český premiér Bohuslav Sobotka.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 "Ďakujem slovenskému predsedníctvu a Robertovi Ficovi za konštruktívnu atmosféru," začala tlačovú konferenciu Angela Merkelová. "V Bratislave sme viedli neformálnu debatu," informovala. Európa sa po britskom referende podľa Merkelovej ocitla v kritickej situácii. Lídri  sa dohodli, že vítajú prejav šéfa EK Junckera a debaty sa niesli v tomto duchu. "Budeme pokračovať na pláne, ktorý navrhol." 

Merkelová tiež informovala, že na programe dňa bola najmä bezpečnosť, migrácia a ochrana hraníc. „Pozreli sme sa aj na otázku vnútornej bezpečnosti. Ľudia po celej Európe sa obávajú terorizmu.“ Európa potrebuje viac spolupráce a to sa stretlo predovšetkým v bezpečnostnej otázke s pochopením. Lídri sa tiež zhodli na potrebe obmedziť alebo zastaviť nelegálnu migráciu do Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania v Bratislave sa podľa Merkelovej niesli v duchu spolupráce. 

„Keď sa Briti rozhodli opustiť EÚ, dvadsaťsedmička musela priniesť novy plán Európe. Spolu s pani Merkelovou sme chceli, aby sa uskutočnil tento summit a aby sa uskutočnil v Bratislave. Pán Fico urobil všetko preto, aby bol summit úspešný,“ vyhlásil francúzsky prezident Hollande.

Európa sa podľa neho musí a vie posúvať dopredu, ak má priority, ktoré slúžia ľuďom.  Ide najmä o bezpečnosť a budúcnosť pre mladých. Ide o ochranu hraníc a to, aby EÚ dodržala svoju zodpovednosť. Hollande tiež vyzval na podporu krajín ako Grécko, Bulharsko a Taliansko, ktoré sú v prvej línii. Druhá priorita je hospodársky rast a zníženie nezamestnanosti. Poslednou prioritou sú mladí ľudia. 

"Protection, sécurité, prosperité" (ochrana, bezpečnosť, prosperita), hovorí od rečníckeho pultíku v Inchebe francúzsky prezident Hollande.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bratislavského procesu snáď nebude, že zahodíme osvedčené liberté, egalité, fraternité (slobodu, rovnosť a bratstvo), reaguje naša komentátorka Zuzana Kepplová. 

19:04 Tlačová konferencia Merkelovej a Hollanda sa začala, novinári stále čakajú na začiatok druhej, kde má byť premiér Fico, Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.

18:52 Bulharsko dostane od EÚ na ochranu hraníc 108 miliónov, informoval Juncker po summite. „Bulharsko čelí veľmi vážnym problémom. Treba na to pozerať nielen ako na veľký problém Bulharska, ale ako na veľký problém EÚ. Bulharsko nie je samo, " vyhlásil. 

18:47 Magazín Politico komentoval aj spoločnú tlačovú konferenciu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Tí spolu nedávali vyjadrenia od roku 2012. Podľa Politica je tzv. bratislavskou agendou predísť tomu, aby lídri aj po budúcich rokovaniach dávali dve desiatky rôznych tlačových vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bratislava rezonovala aj v zahraničí. Na toto sa médiá zameriavali Čítajte 

18:40  Ambície bratislavského summitu sa dajú zhrnúť do troch slov: jednota, jednota, jednota, píše britský denník Daily Telegraph.

18:38 Bratislavský summit sa skončil, delegácie sa postupne presúvajú do Incheby. 

18:31 O pol siedmej sa mali začať v Inchebe tlačové konferencie. Lídri však ešte neopustili Bratislavský hrad. 

18:30 Za náhle horúcu tému označila agentúra AP otázku spoločnej obrany. „Po dekádach, keď Európa nechávala kolektívnu bezpečnosť na pleciach Spojených štátov a NATO, hovorili európski lídri o spoločnej snahe obrániť Európu,“ píše agentúra. Vzápätí však upozorňuje, že sa nehovorilo o spoločnej európskej armáde, ako pôvodne v minulých týždňoch naznačovali krajiny V4.

18:10 Policajti opäť začínajú regulovať dopravu. Politici sa z Bratislavského hradu presunú do Incheby, kde sa budú konať tlačové konferencie. Viac o dopravnej situácii sa dočítate tu: 

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dopravná minúta po minúte: Lídri EÚ odchádzajú z hradu a presúvajú sa na letisko Čítajte 

18:06 Ďaleko od diania, skromné a predražené občerstvenie a suché pagáčiky, ktoré sú síce zadarmo, ale nikomu nechutia. Ale predovšetkým, prakticky bez spojenia s vonkajším svetom. Na opačnom brehu Dunaja a takmer bez internetu.  Novinársky pohľad na Bratislavu.

Prečítajte si tiež: Ako vyzeral summit z pohľadu novinárov? Žiadny internet a zlá káva Čítajte 

17:59 Najvýznamnejšou úlohou bratislavského summitu je podľa slovenského premiéra Roberta Fica zastaviť vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možnej série referend alebo pokusov o oslabovanie Európskej únie.

Nedá sa než nesúhlasiť, premiér Fico pomenoval problém presne. Áno, trochu viac optimizmu by sa zišlo tej Únii, lepšej nálady, viac bezpečnosti a viac dôvery.

Len je otázka, odkiaľ ich vziať. Koľko optimizmu napríklad predviedol samotný Fico povedzme v takej akútnej otázke utečencov. Píše komentátor SME Márius Kopcsay. 

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Optimista Fico Čítajte 

17:48 Portál Politico zverejnil závery, ktoré unikli z rokovaní. Nie sú medzi nimi žiadne neočakávané opatrenia, skôr všeobecné vyhlásenia o zlepšovaní spolupráce v oblasti bezpečnosti (databáza ľudí, ktorí prekračujú schengenské hranice, výmena informácií medzi tajnými službami) či o posilnení jednotného digitálneho trhu.

Nechýba dodatok, že „bratislavské stretnutie je začiatkom procesu“, konkrétne opatrenia by mali nasledovať na budúcoročných stretnutiach na Malte a v Taliansku.

Prečítajte si tiež: Novinár z Politica: Lídri sa aspoň odfotia, keď už nič nedohodnú Čítajte 

17:16 Po skončení rokovania budú mať spoločnú tlačovú konferenciu aj Angela Merkelová a François Hollande.

16:50 Premiér Robert Fico prezradil niečo z obedového menu - slovenské víno a európske jedlo. 

16:42 Kľúčový dôraz v spoločnom vyhlásení štátov V4 bol podľa očakávania na bezpečnosť, keďže o tejto téme stredoeurópske krajiny v posledných týždňoch veľa hovorili. Bezpečnosť najmä v zmysle ochrany pred utečencami, spoločné európske stráženie hraníc, odmietanie kvót z obáv pred terorizmom.

SkryťVypnúť reklamu

„Európska únia v súčasnosti čelí tomu, že medzi občanmi sa zmenšuje pocit bezpečnosti,“ píše sa vo vyhlásení štátov. „Nedávne teroristické útoky v Európe sú dôkazom, že Únia sa musí vyrovnať s novými hrozbami – s rastúcim terorizmom a medzinárodným zločinom.“

Stredná Európa tiež dáva dôraz na európsku armádu, ktorá by však nemala nahradiť súčasné štruktúry NATO. V tomto má podporu aj ďalších štátov, najmä Francúzska, ktoré sa pod odchode Veľkej Británie stane členským štátom s najsilnejšou armádou.

„Francúzsko sa najviac snaží o vytvorenie európskej obrany, ale nemôže tak konať samo a ani samo konať nechce,“ povedal pred začiatkom summitu prezident Hollande.

Pri budovaní európskej armády chce spolupracovať so spojencami v NATO, no zároveň chce, aby Európa bola schopná ubrániť sa sama. Reaguje tak aj na slová republikánskeho kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého Američania nemusia prísť v prípade ohrozenia Európe na pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

„Musíme dať každému jasne najavo, že ak sa Američania rozhodnú stiahnuť, Európa musí byť pripravená brániť sa,“ zdôraznil Hollande.

16:38  Rokovania pokračujú. 

16:29 Český premiér verí, že Bratislava bude začiatkom pozitívneho zlomu vo fungovaní EÚ. 

16:21 V Bratislave prebieha spor o to, kto bude šoférovať úniové riešenia problémov, tvrdí komentátorka SME Zuzana Kepplová. "Nemusíme hľadať, čo máme spoločné. Máme spoločné problémy. Tie nás zaručene spájajú. Už z pozvánok, ktoré boli a neboli poslané, však možno vidieť, kto sa má (alebo nemá) zúčastňovať na riešení týchto problémov.

Dôležitejšie než fakt, že britská premiérka pozvanie nedostala je, že pozvánky na neformálnu poradu „ako ďalej v EÚ“ nedostali europoslanci. To si kriticky všimol aj čierny pasažier summitu Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Lídri štátov prišli s vlastnými riešeniami, v ktorých odsunuli európske inštitúcie – Európsky parlament a Komisu – na okraj červeného koberca. Prisúdili im rolu štatistov. Brusel by mal len prevádzkovať ich rozhodnutia, bol by teda akýmsi call centrom a servisom. Takýto tón rozoznať napríklad v spoločnom pláne visegrádskych krajín či v Tuskovom liste spred summitu.

Juncker naopak bojuje o Úniu ako celok, ktorý je väčší ako súbor jeho častí. Snaží sa u lídrov pretlačiť pocit spoločnej veci, ktorú by mala výraznejšie šoférovať Komisia. Aspoň vo veciach, ktoré sú nad sily jednotlivých vlád. Schulz spomína napríklad boj s daňovými únikmi. Tie jednotlivé štáty neustrážia, pretože oproti korporáciám nehrajú rovnocennú úlohu a tiež preto, že samotní politici nemusia mať vôľu ich vyšetrovať. Záujmy európskych občanov sú, podľa Junckera aj Schulza, širšie než je rybník ich štátov, aj keď šéfovia vlád im budú tvrdiť opak.

SkryťVypnúť reklamu

Mohli by sme to chápať aj tak, že bratislavský výjazd je aj výrazným priestorovým gestom v spore o riadenie toho, kam sa Únia bude uberať."

Prečítajte si tiež: Summitové šteboty. Pozrite si postrehy ľudí na Twitteri Čítajte 

16:17  Podľa Deutsche Welle prišlo Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko na summit so svojim plánom „kultúrnej kontrarevolúcie“. Krajiny V4 podľa nemeckého serveru odmietajú imigráciu z moslimských krajín a vidia kresťanstvo ako jedinú spoločnú hodnotu.

Lídri v Bratislave hovorili o svojej vízii budúcnosti EÚ. Podľa portálu Bloomberg je však problém, že táto vízia je viac rozmazaná ako ostrá. „Na summite v Bratislave budú niektorí hľadať prehĺbenie integrácie. Iní, najmä tí na východe, si myslia, že poučením z brexitu je vrátiť moc do rúk členských štátov. Nemecko je názorovo uprostred,“ píše ekonomický server.

SkryťVypnúť reklamu

Európski lídri museli zľahčiť veľké očakávania pred summitom v hlavnom meste Slovenska, informuje agentúra Reuters. „Čiastočne je to z dôvodu neriešiteľných rozdielov vo veľkých otázkach, najmä v tom, ako zvládnuť prílev migrantov,“ píše Reuters. 

16:10 Ďalší pohľad karikaturistu: 

16:07 Ako to vyzerá v Bruseli počas summitov ozrejmila pre SME Alžbeta, ktorá žila v metropole Belgicka počas stáže v Európskej komisii.

Pri menších podujatiach sa situácia rieši operatívne a v prípade potreby odkláňajú dopravu cez obchádzky. Pri väčších akciách, ako sú napríklad pravidelné summity (také ako ten dnešný v Bratislave) je verejnosť informovaná vopred, vždy sa uzatvoria ulice v okolí tzv. Schumanna, kde sú budovy Rady EU, Komisie a europarlamentu a vytvorí sa "safety zone", do ktorej majú vstup iba presne vymedzené osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka dovoleniek, otvorených/zatvorených škôl a podobne, s tým sa Alžbeta veľmi nestretla, ale občas sa pri väčších obmedzeniach, keď sa predpokladal kolaps dopravy, odporúčalo využiť možnosť teleworkingu. 

Obyvatelia Bruselu obmedzenia príliš neriešia, pretože sú na to zvyknutí. Je to iné ako v Bratislave, kde máme jeden veľký summit raz za niekoľko rokov, v Bruseli je to niekoľkokrát ročne.

15:44 Začalo sa druhé kolo rokovaní. 

15:40 Pri porovnávaní postojov šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a stáleho predsedu Európskej rady Donalda Tuska nejde len o názorové odtiene. Ich predstavy o tom, čo je za súčasnými problémami, sa diametrálne odlišujú a preto sú také rozdielne aj ich návrhy do budúcnosti.

Tusk chápe Úniu ako združenie štátov, ktoré musia mať kontrolu nad smerovaním organizácie. Verí, že v čase rastúceho euroskepticizmu a populizmu nie je možné, aby európske inštitúcie pretláčali svoju vôľu napriek odporu štátov.

„Juncker s týmto nesúhlasí,“ píše v analýze pre portál EUObserver Agata Gostynská-Jakubowská z Centra pre európsku reformu v Londýne. „Predstavuje si Komisiu preberajúcu na seba iniciatívu, ktorú jej postupne odoberajú od vzniku dlhovej krízy.“

Juncker má pocit, že európske rozhodnutia sa už príliš dlho riadili záujmami jednotlivých štátov, čo prispelo k nárastu populizmu po celej Európskej únii. Teda presne k tomu, z čoho Tusk viní návrhy Komisie. Juncker však verí, že aktívnejšia Komisia môže tento problém vyriešiť a nie ho ešte zvýrazniť.

15:36 Komentátorka denníka SME Zuzana Kepplová píše o tzv. Junckerových mládežníckych oddieloch:

"Posledný bod na Junckerovej „bratislavskej cestovnej mape“ je vytvorenie Európskych jednotiek solidarity. Mali by európskym mladým poskytnúť možnosť „dobrovoľníčiť“ tam, kde je potreba.

Aj Slováci si v minulom roku v hojnom počte vyskúšali terénnu sociálnu prácu na hraničných priechodoch a v táboroch. Boli to miesta, kde sa stretali národnosti so spoločným záujmom: solidarizovať s utečencami. Niekedy aj napriek postojom domácich vlád.

Celoeurópske hnutie, ktoré vzniklo zdola v odpovedi na migračnú krízu, tak možno inšpirovalo Junckera k trvalému dobrovoľníckemu angažmánu.

Samozrejme, v pamäti staršieho Stredoeurópana takéto oddiely vyvolávajú živé asociácie ako Trať mládeže či zemiakové brigády. Ešte starší odfrknú pri predstave akejsi Junckerovej mládeže. Mladšie ročníky napadne skôr výmenný program Erasmus či letné opravovanie hradov naprieč Európou, ktoré mali podobnú úlohu - vytvoriť európsku mládež. Tejto myšlienky sa Juncker zjavne nevzdáva.

Nech si o tom myslíte čokoľvek, lepšie sa družiť  u Junckera ako u Kotlebu."

15:29  Takto vidí Bratislavský summit Vico: 

15:04 Loď Regina Danubia zakotvila v prístave, kolóna limuzín sa opäť presunula na Bratislavský hrad. Pôvodne si mali účastníci summitu prezrieť múzeum moderného umenia Danubiana, kvôli nízkej hladine Dunaja však tento bod programu vynechali. 

14:55 Junckerov plán nie je dramaticky nový, skôr ide o určenie a usporiadanie priorít Európskej únie na nasledujúci rok, tvrdí pre SME Zuzana Gabrižová, analytičká portálu Euractiv.sk.

„Všetko sú to iniciatívy, o ktorých Juncker hovoril už v stredu vo svojom prejave o stave Únie. Asi polovica bola na stole už pred tým, má sa však teraz rozšíriť, alebo sa urýchlia práce na nej. To sa týka napríklad takzvaného Junckerovho investičného fondu (viac peňazí, viac času), kapitálovej únie. V digitálnej oblasti je to skôr o skonkretizovaní toho, čo chceme do konkrétneho časového obdobia - 5G siete do 2025, wifi zadarmo na verejných miestach do štyroch rokov a podobne. 

Časť priorít je pochopiteľne o manažmente hraníc. Ide najmä o európsku pohraničnú stráž, ktorú už schválili, no ešte ju musia uviesť do života. Takisto lepšie sledovanie toho, kto prekračuje hranice EÚ, čo je popri pohraničnej stráži najvýraznejšia kvalitatívna zmena v  monitorovaní hraníc. 

Najväčšou novinkou sú návrhy v obrane – štruktúrovanejšia spolupráca, pravdepodobne aj na báze posilnenej spolupráce, čo znamená, že nie všetky krajiny sa musia nevyhnutne zapojiť. Spoločné bojové skupiny (doteraz ich riadili jednotlivé členské štáty na základe rotácie), spoločné efektívnejšie velenie vojenských operácií a fond na financovanie napríklad obranného výskumu. 

Novinkou sú aj takzvané dobrovoľné mládežnícke zbory, čo je iniciatíva zameraná na mladých, kde sa v rámci dobrovoľníctva môžu zapájať napríklad do pomoci utečencom alebo do pomoci po živelných katastrofách a podobne.“ 

14:52 Viacerí novinári si všimli, že loď  Regina Danubia sa plaví  pod nemeckou vlajkou. Symbolické?

14:43 Európa musí vytvoriť pridanú hodnotu pre občanov EÚ a to: pracovné miesta, musíme sa zamerať na migráciu a bezpečnosť. Tweetuje belgický premiér Charles Michel.

14:27 Takto vidí Bratislavský summit holandský karikaturista Joep Bertrams:

14:21 Plavba po Dunaji komplikuje život aj tlmočníkom. Organizátorom sa totiž nepodarilo zabezpečiť elektronické zariadenia a tlmočníci musia preto sedieť priamo pri lídroch a šepkať im do ucha.

„Nie je to ideálne, ale elektronické zariadenia tu nemáme,“ cituje Politico predstaviteľa EÚ. „Zmysel tohto celého je ukázať, že Európska únia je oveľa viac než Brusel, lídri musia niekedy aj opustiť budovu Justus Lipsius, sídlo Európskej rady. Tiež to ukáže, že toto rokovanie je iné ako bežné, ide o prehodnocovanie politiky.“

14:18 Zahraničným novinárom prekáža, že na rozdiel od Bruselu sú od rokovaní úplne izolovaní a len málokedy sem príde niekto z delegácií s informáciami. Ako prvý by mal mať oficiálnu tlačovú besedu belgický premiér Charles Michel.

14:12 Svoj plán fungovania Európskej komisie na ďalších dvanásť mesiacov lídrom na stretnutí predstavil aj šéf Komisie Jean-Claude Juncker.

Sľubuje v ňom aj to, že európska pohraničná a pobrežná stráž bude plne funkčná do decembra. Dovtedy sa spustí aj systém zaznamenávania prekročenia hranice schengenského priestoru občanmi nečlenských štátov. 

„Tým, že Juncker pripravil vlastný materiál pre lídrov nenápadne obišiel stáleho predseda Európskej rady Donalda Tuska, ktorý stretnutiu predsedá.

Tusk mal na stretnutí pripravenú svoju vlastnú agendu,“ píše Florian Eder z portálu Politico. Celý Junckerov plán nájdete tu, o tom Tuskovom sme písali už v predošlých dňoch.

14:07  Krajiny V4 predstavili svoje predstavy zmien Európskej únie. Britské referendum v spoločnom vyhlásení označili za príležitosť na zlepšenie fungovania Únie. 

13:49 Priamo z lode tweetuje španielsky premiér Mariano Rajoy. 

13:43 Ako píše jeden z novinárov,  loď Regina Danubia je momentálne asi najstráženejšia na svete. V jej okolí pláva asi 15 až 20 člnov. 

13:31 Radkovi Hokovskému, riaditeľovi českého think-tanku Evropské hodnoty, sa páči návrh, s ktorým pred summitom prišiel Donald Tusk. Ako píše, Oveľa múdrejší prístup ako predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zvolil predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý vo svojom liste pred bratislavským summitom jasne pomenoval výzvu, pred ktorou lídri stoja: „Niekto musí Európanom vrátiť pocit bezpečia. Otázkou je, kto a akým spôsobom to urobí." 

To je presne to, o čo tu dnes beží. V rade na vládne pozície čakajú nacionálni populisti a extrémisti všetkého druhu prakticky vo všetkých štátoch, a ak vládnuce mainstreamové strany nedokážu z Európskej únie vytvoriť synonymum ochrany a stability, verejnosť postupne odvrhne Úniu aj liberálno-demokratické režimy na národnej úrovni.

Bratislavský summit bude úspech, ak sa lídrom podarí zjednotiť sa za väčšinou z toho, čo Tusk navrhuje, a ak Európsku úniu prestaneme brať ako abstraktnú idealistickú víziu zjednotenej Európy, ktorej už len málo Európanov skutočne verí, a začneme ju chápať ako úplne pragmatický nástroj, ktorý pomáha národným štátom chrániť svojich občanov pred vonkajšími a vnútornými bezpečnostnými hrozbami a negatívnymi dôsledkami globalizácie. 

To bude vyžadovať pritvrdenie v oblasti bezpečnostnej politiky a vo vzťahoch s tretími krajinami. Úloha Komisie v takej Únii nie je byť aktivistickým automatom na nesplniteľné sľuby, ale slúžiť ako servisná inštitúcia členských štátov."

13:20 Francúzsky prezident Francois Hollande  v Bratislave vyhlásil, že Francúzsko vo veci európskej obrany vyvinulo veľké úsilie, ale nemôže a nechce zostať v tejto veci osamotené.

 "Každý si musí uvedomiť, že ak sa Spojené štáty rozhodnú stiahnuť sa, Európa musí byť schopná brániť sa" vlastnými silami, uviedol Hollande pri príchode na summit EÚ v Bratislave.

Hollande označil európsku obranu za výzvu pre Európu. Vyhlásil, že treba hovoriť o tom, či Európa chce ovplyvňovať "osud sveta", či je schopná brániť sa - najmä pred terorizmom - a či má dostatočné vojenské kapacity.

Francúzske médiá upozornili, že Hollande je prvým z európskych politikov, ktorý verejne upozornil na riziko, že po nástupe nového prezidenta do Bieleho domu začiatkom budúceho roka môže dôjsť k zníženiu záujmu USA o obranu Európy, čo vyvoláva znepokojenie v súvislosti s nepredvídateľnosťou Ruska. Podľa webovej stránky spravodajského magazínu L'Express žiadal Hollande v Bratislave aj "nový impulz" na záchranu európskeho projektu.

13:10 Politológ Grigorij Mesežnikov komentuje, že po summite bude potrebná aj sebareflexia na domácej pôde: "Bratislavský summit by mal ukázať Európe a svetu silu a schopnosť EÚ odpovedať na súčasné vážne výzvy a urobiť sebareflexiu, držme palce účastníkom summitu aby to dokázali.

Potom čo summit „prehrmí“ a bratislavské ulice sa znovu zaplnia autami a chodcami však musí nastať čas pre našu  domácu, slovenskú, bratislavskú sebareflexiu. Ako sme my vlastne doteraz prispievali k tomu, aby spoločný európsky projekt bol úspešný (už sme 12 rokov jeho súčasťou)? Okrem toho, že sa nám darilo úspešne čerpať z eurofondov každý rok astronomické sumy peniaze?

Bolo by dobre keby sebareflexiu urobili najmä tí slovenskí politici (a sú ich húfy – aj vo vláde aj v opozícii), ktorí vedia, čo znamená pre Slovensko členstvo v EÚ, avšak nikdy nevynechajú príležitosť kopnúť do „prebyrokratizovaného“, „centralistického“, „od života odtrhnutého“ , „eurokratického“ Bruselu.

Členstvo v EÚ (a NATO) je to najlepšie čo sa prihodilo tejto krajine  v celých jej doterajších dejinách. Ten kto by sa dnes mal odvahu pozrieť do imaginárnej priepasti, ktorá by vznikla ak by EÚ zanikla a tým aj naše členstvo v nej, by určite nedovidel na dno.

Nech už vývoj v EÚ dopadne po brexite a v podmienkach riešenia migračnej krízy akokoľvek, je strategickým, životným záujmom Slovenska zostať v jadre integrácie. Geograficky je nám síce bližšia Varšava a Budapešť a V4 vždy bola našim bezpečným regionálnym prístavom (žiaľ, v poslednom čase sa V4 stáva súčasťou problému, namiesto toho aby bola súčasťou riešenia problému), avšak dnes, keď ide o súdržnosť a tým aj o budúcnosť EÚ a budúcnosť našej krajiny má byť nám najbližšie predovšetkým Brusel."

Načítavam video...

13:06  Prvé kolo rokovaní sa skončilo,  premiéri a prezidenti sa presúvajú na loď, kde ich čaká spoločný obed. 

13:05 Novinári v press centre halušky neochutnajú: 

12:55 Európa potrebuje novú víziu, potrebuje, aby sa zmenila agenda. Povedal to dnes predseda gréckej vlády Alexis Tsipras pred začiatkom rokovaní.

"Potrebujeme sociálnu Európu s rastom, zamestnanosťou a prosperitou pre všetkých ľudí," uviedol Tsipras. Zároveň upozornil na to, že EÚ nesmie ísť zlým smerom.

12:53 Summit zaujal nielen európskych, ale aj svetových lídrov ako Putin či Obama. Teda aspoň podľa reakcií na gifkách, ktoré vznikli na základe niektorých vyjadrení našich politikov pred podujatím.

Prečítajte si tiež: Všetky oči na Bratislave. Tieto hlášky o európskom summite už stihli povedať naši politici Čítajte 

12:16 Premiér Robert Fico na svojej facebookovej stránke ohlásil prvé kolo rokovaní.

12:06 "Ľudia z iných častí Európy sa musia viac snažiť, aby sa k regiónu správali ako k seberovnému, no zároveň stredná Európa musí robiť viac preto, aby navonok lepšie ukázala, aká v skutočnosti je."

Ben Cunningham, redaktor Slovak Spectator a novinár žijúci v Prahe, píše o tom, že priateľstvo s Orbánom a Kaczynským nám škodí.

Prečítajte si tiež: Priateľstvo s Orbánom a Kaczynským nám škodí Čítajte 

11:44  Pohľad na Bratislavský summit z bulharskej Sofie z portálu European Council on Foreign Relations:

"Obavy Sofie z migrácie sú vecnejšie než, povedzme, slovenské a tiež sú pomerne ľahko zvládnuteľné. Týkajú sa skôr technických záležitostí na hraniciach a Dublinského dohovoru než ideologickej opozície proti spoločnému európskemu riešeniu, ako je to v prípade krajín visegrádskej štvorky.

Bulharsko dalo najavo, že nestraní Stredoeurópanom v spore medzi Východom a Západom EÚ a jeho ambície v EÚ sú skromné. Keď sa v Sofii hovorí o budúcnosti Únie, zachovanie štyroch slobôd - najmä pohybu pracovných síl - dostáva prednosť pred akoukoľvek kultúrnou kontra-revolúciou," píše Vessela Tcherneva pre portál ECFR.

11:36  K summitu sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska. "Atmosféra v EÚ je veľmi zvláštna. Niekto môže mať pocit, že projekt Európskej únie stojí nad samou priepasťou. V diskusiách o európskom projekte je veľa kritiky, veľa pesimizmu a po rozhodnutí ľudí z Veľkej Británie o odchode z EÚ niekedy až paniky.

O únii sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou. Napriek tomu všetkému ale skutočnosť a výsledky európskej spolupráce sú oveľa lepšie ako táto nálada."

11:33 Do Bratislavy prišiel aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, hoci nemá žiadnu formálnu úlohu pri rokovaní. Na hrade mal tlačovú konferenciu.

Schulz na tlačovke používal výraz Bratislavský proces. Počul ho od Fica a zjavne sa mu zapáčil.

„Ak sa dnes tento proces začne, jeho úspechom bude, ak členské štáty Únie uznajú svoju zodpovednosť za ich spolok“. 

Únii podľa neho škodí vyjadrovanie niektorých politikov, podľa ktorého je všetko zlé zodpovednosťou EÚ a všetko dobré zásluhou národných vlád. Má pocit, že v posledných týždňoch to štáty začínajú chápať. 

V súvislosti s riešením migračnej krízy Schulz uviedol, že ak povinné kvóty nefungujú a nájdeme efektívne riešenie na báze dobrovoľnosti, tak ho podporí. Maďarské referendum o kvótach, ktoré je naplánované na 2. októbra, označil za krok, ktorý nič nerieši, a rovnako sa nedá spoliehať len na návrat neúspešných žiadateľov o azyl do ich štátov pôvodu, dodal.

Ešte pred tlačovkou jeho hovorca pre POLITICO povedal, že sa mu nepáči, že na summit nepozvali zástupcov Európskeho parlamentu. Schulz na tom hovoril aj na pracovnej večeri s Ficom, prezidentom Andrejom Kiskom a šéfom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

„Schulz vyzval lídrov, aby sa sústredili na to, čo nás spája a nie na to, čo nás rozdeľuje,“ povedal hovorca. Summit by mal podľa neho prísť s riešením v boji proti daňovým únikom a nezamestnanosti mladých.

11:24 "To, že viac-menej všetci európski lídri hovoria o nadchádzajúcich reformách EÚ ako o "Bratislavskom procese" je výborné pre imidž Slovenska. Zároveň je to aj záväzok pre nás, aby sme sa stali motorom tohto procesu do budúcnosti, a teda aby sme udržiavali reformný proces ideovo i procedurálne v pozitívnej dynamike," reaguje Jozef Bátora z Katedry politológie na Univerzite Komenského v Bratislave.

11:16 Pohľad do rokovacej miestnosti. 

11:09  Politológ Vladimír Bilčík píše o tom, že v Bratislave brexit vyriešime. Ale až o 14 rokov. "Britský odchod z EÚ naštartoval politickú debatu o prioritách a mantineloch európskej integrácie, no dohody, ktoré v praxi menia charakter európskeho projektu, sa zvyčajne rodia dlhé roky.“

Prečítajte si tiež: V Bratislave vyriešime brexit. O štrnásť rokov Čítajte 

10:55 Bratislava je počas summitu vyľudnená. Takto vyzeralo doobeda Hlavné námestie. 

10:47  Krajiny Vyšehradskej štvorky majú pripravené spoločné vyhlásenie, kde sa hlásia k otázke posilnenia bezpečnosti, lepšej kontroly vonkajších hraníc, zachovania politiky súdržnosti, voľného trhu a schengenského priestoru. Po príchode  to vyhlásil český premiér Bohuslav Sobotka.

"Česká republika sa domnieva, že by sme nemali strácať čas diskusiou o európskych inštitúciách. Chceli by sme sa sústrediť skôr na tie praktické veci pre každodenný život občanov, teda na bezpečnosť a prosperitu," vysvetlil Sobotka.

Podľa neho sú prioritné dve témy - bezpečnosť a prosperita. Myslí si, že zatiaľ nie je ten správny čas hovoriť o fungovaní inštitúcií, za dôležitejšie považuje riešiť každodenné problémy ľudí.

10:33 Európska únia hľadá v Bratislave stratenú jednotu. Každý bude musieť v niečom ustúpiť. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová a Matúš Krčmárik. 

Prečítajte si tiež: Ak sa stane týchto päť vecí, summit sa skončí úspechom Čítajte 

10:29 Rokovanie na Bratislavskom hrade sa začalo. 

10:02 Slová luxemburského ministra zahraničných vecí Jeana Asselborna o vylúčení Maďarska z Európskej únie nie sú oficiálnym názorom vlády Luxemburska, vyhlásil luxemburský premiér Xavier Bettel. 

Prečítajte si tiež: Šéf luxemburskej diplomacie vyzval na vylúčenie Maďarska z Európskej únie Čítajte 

9:59 Krajiny z Vyšehradskej skupiny predložia na summite spoločný text s návrhmi na riešenie problémov únie.  "Krajiny V4 pripravujú (text) a predložíme ho... ako spoločný návrh Vyšehradskej štvorky Európskej rade, toto bude významný okamih v živote týchto štyroch krajín," citovala z vyjadrení maďarského premiéra Orbána agentúra Reuters.

9:57 Príchod oficiálnych delegácií na summit aj bežná prevádzka, všetko prebieha na Bratislavskom letisku tak, ako bolo plánované. 

9:50 Na Bratislavský hrad už dorazila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.  "Sú pred nami neľahké úlohy. Ide o to ukázať, že sa vieme zlepšovať. A to v oblasti vnútornej i vonkajšej bezpečnosti, ale aj pri vytváraní pracovných miest," zdôraznila spolková kancelárka. 

"Bratislava má ukázať, že ako Únia vieme spolupracovať," dodala. Na rokovanie už dorazili takmer všetci lídri. Summit sa o par minút oficiálne začne.

9:40 Najspoľahlivejšou sieťou wifi je v novinárskom centre tá od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Škoda, že nikto nevie heslo. Robí si žarty Eve Irvine z televízie France 24.  

9:32 Podľa holandského premiéra Marka Rutteho je dôležité, aby Veľká Británia čím skôr urobila prvý krok a využila článok 50 o odchode z Európskej únie. „Kým tak neurobia, stále sú členmi EÚ. Nemyslím si, že by sme mali mať summity bez nich,“ povedal pri príchode na Bratislavský hrad.

Ani on nemá od summitu veľké očakávania. „Dnes toho veľa nedohodneme, ide skôr o dohody v najbližších mesiacoch. Ako budeme efektívne ochraňovať naše hranice, ako sa vyrovnáme s ekonomickými migrantmi. Musíme tieto mesiace využiť, aby sme zaviedli veci, v ktorých ešte nie sme dobrí.“

9:26 Španielsky premiér Mariano Rajoy si v Bratislave aj zabehal. 

9:20 Česko sa chce na summite sústrediť na boj proti nelegálnej migrácii a hrozbe terorizmu. Premiér Bohuslav Sobotka to vyhlásil pred odletom do Bratislavy.

"Európa musí byť schopná vyrovnať sa s nelegálnou migráciou," zdôraznil Sobotka a podčiarkol aj nutnosť aktívne čeliť hrozbe terorizmu. 

9:16 Na britských médiách vidno, že ich krajina zastúpenie na bratislavskom stretnutí nemá. BBC, Guardian ani Telegraph nerobia zo stretnutia online prenos, čo pri minulých summitoch, aj pri iných väčších udalostiach zvykli.

9:13 Najvýznamnejšou úlohou summitu je podľa slovenského premiéra Roberta Fica zastaviť vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možnej série referend alebo pokusov o oslabovanie.

 "V dobe po brexite bolo nevyhnutné sa stretnúť. Dvadsaťsedem lídrov bude viesť veľmi úprimnú diskusiu o stave únie. Verím, že pripravíme plán najdôležitejších tém, ktoré treba v najbližšom pol roku prebrať. Nepochybujem, že tento summit bude z toho pohľadu úspechom," deklaroval premiér Fico.

9:06  "Do popredia sa dostávajú populistické a xenofóbne strany, je to veľmi znepokojujúci trend, ktorý treba zastaviť. EÚ je pritom super projekt, prináša veľa dobrých vecí, ale ľudia to berú ako samozrejmosť," povedal po príchode na hrad minister Lajčák. 

9:03 Nepredávajte Európu, odkazujú lídrom aktivisti z Greenpeace.  Dvadsaťdeväť aktivistov zo Slovenska, Česka, Chorvátska, Maďarska, Slovinska a Poľska rozprestrelo pri Dunaji transparent s nápisom „Don´t trade away Europe.

8:56 Bratislava je úžasné tichá. Na uliciach je iba polícia a médiá, informuje na Twitteri Trey Lyons z Americkej ambasády v Bratislave.

8:52 Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval lídrov EÚ na "triezvy a brutálne úprimný" pohľad na problémy celého bloku v čase po šokujúcom hlasovaní Británie za vystúpenie z únie. Tusk to uviedol vo vyhlásení vydanom v predvečer bratislavského summitu.

08:25 Novinári čakajú pred hradom už vyše hodinu. Redaktori Deutche Welle, agentúry Reuters, britskej BBC či americkej CNBC bojujú o miesta v prvých radách. Je tu asi 150 novinárov. Prví lídri by mali prísť okolo deviatej.

08:21 Plavba lídrov Európskej únie po Dunaji (kreslí Mandor),

08:06 Hlavným dejiskom bude Bratislavský hrad, obed sa uskutoční na lodi Regina Danubia. Zámer uskutočniť neformálny summit oznámil hostiteľ vrcholnej schôdzky nášho predsedníctva, premiér Robert Fico na prvom summite v Bruseli (28. júna), ktorý sa konal po britskom referende o zotrvaní v EÚ. Kľúčovou témou stretnutia dvadsaťsedmičky bude bezpečnosť, a to nie len v obrannom zmysle, ale aj po ekonomickej a sociálnej stránke.

08:01 Na letisku v Bratislave bude rušno, poľská premiérka štarutuje a informuje o tom aj na svojom účte na Twitteri.

07:52 Na  neformálnu schôdzku 27 hláv štátov a premiérov členských štátov EÚ okrem Veľkej Británie príde 343 delegátov, 1 320 novinárov, z toho 1 096 zahraničných. Bezproblémovú komunikáciu medzi lídrami bude zabezpečovať 75 tlmočníkov. O ich bezpečnosť sa okrem niekoľko desiatok osobných ochrankárov postará aj niekoľko tisíc policajtov, vojakov, ale aj záchranárov.

Na Bratislavskom summite sa zúčastní 29 delegácií - 27 predstaviteľov členských štátov, delegácia Európskej rady vedená jej predsedom Donaldom Tuskom a delegácia Európskej komisie vedená jej šéfom Jeanom-Claudom Junckerom. Počet členov delegácií sa pritom pohybuje od päť do 30 v závislosti od veľkosti krajiny. 

07:47 Pri Moste SNP v areáli veslárskeho klubu protestuje niekoľko aktivistov z organizácie Greenpeace. "Nepredávajte Európu!" je ich heslo pre okoloidúce kolóny prevážajúce európskych lídrov.

Organizácia varuje, že politika nenávisti, privilégii, nespravodlivého obchodu a zdaňovania naštrbila dôveru verejnosti v politiku a vyústila do diskriminácie a sociálneho vyčleňovania. "Naši lídri musia prestať prisluhovať extrémistom a začať vytvárať regulácie, ktoré slúžia všetkým," povedala Júlia Sokolovičová z organizácie. Na akciu dohliada polícia.

07:33 Predseda Európskej rady Donald Tusk prišiel do Bratislavy už vo štvrtok večer.

07:30 Polícia uzatvára nábrežie aj fyzickými zábranami. Na mieste ich stavajú policajti.

07:20 Policia od 7:30 uzavrie bratislavské nábrežie Dunaja od Šafárikovho námestia k Mostu SNP a ďalej na strane od Starého mesta, zrejme kvôli protestom organizácie Greenpeace.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Policajti regulujú dopravu na diaľnici v smere do Bratislavy Čítajte 

07:16 Počasie u nás dnes ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Bude teda prevažne polooblačno. Teploty 23 až 28 stupňov Celzia.

07:12 Začína sa hovoriť o Bratislavskom procese, čo je veľmi dôležité, pretože summit sa takto dostane do politických dejín EÚ. Slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil na kontrolnom dni pred začiatkom tohto významného podujatia. Hlavné mesto Slovenska dnes hostí po prvýkrát lídrov zo všetkých členských krajín EÚ okrem Veľkej Británie.

"Je to summit, ktorý by som nazval summit - sebareflexia, summit - hľadanie východísk. Tento Bratislavský proces by mal pokračovať na Malte a potom na jar v Ríme, kde sa budú konať oslavy výročia podpisu Rímskych zmlúv," uviedol Fico.

07:05 Asi stovka novinárov už pred Bratislavským hradom čaká na príchod európskych lídrov. Prví z nich dorazia už o pol hodinu.

06:58 Family foto hlavných predstaviteľov EÚ a Slovenska pred pracovnou večerou pri príležitosti neformálneho summitu lídrov 27 krajín EÚ vo štvrtok večer. Foto SME - Jozef Jakubčo

06:51 Od 8:00 do 10:00 bude uzavretá trasa z letiska po obchvate na Bratislavský hrad. Delegáti pristávajú na letisku a premiestňujú sa po trase Ivanská cesta (uzavretá obojsmerne) - diaľničný obchvat (v smere do centra) - Most SNP (v smere do centra) - Staromestská (v smere do centra) - Hodžovo námestie - Palisády (obojsmerne) - Bratislavský hrad. Pre informácie o dopravnej situácii počas summitu kliknite sem.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Policajti začínajú regulovať dopravu na diaľnici v smere do Bratislavy Čítajte 

06:36 Belgický europoslanec a predseda politickej skupiny liberálov a demokratov v Európskom
parlamente Guy Verhofstadt v predvečer summitu v Bratislave vyzval 27 lídrov EÚ, ktorí v hlavnom meste Slovenska budú rokovať o budúcnosti EÚ, aby "znovu vynašli Európu".

06:30 Milí delegáti summitu Európskej únie, vitajte na Slovensku, vitajte v jeho hlavnom meste Bratislave. To, čo u nás uvidíte, vás jednoznačne presvedčí o tom, že Slováci patria do Európy. Škoda len, že si nestihnete pozrieť všetko.

Škoda napríklad, že do Bratislavy nepricestujete vlakom. Neuvidíte tak jeden z našich najväčších zázrakov, bratislavskú hlavnú stanicu. Píše komentátor denníka SME Márius Kopcsay.

Prečítajte si tiež: Účastníkom slávneho summitu EÚ Čítajte 

06:25 Oslavy 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré predstavujú základný kameň zjednocovania Európy, by mali byť príležitosťou pre "združenie sa do užšieho kruhu" členských krajín, ktoré sú pripravené postupovať rýchlejšie v rámci EÚ, a to najmä v oblasti bezpečnosti a obrany.

V rozhovore pre časopis Le Débat to uviedol francúzsky prezident Francois Hollande. Rozhovor bol zverejnený deň pred neformálnym summitom 27 lídrov krajín EÚ v Bratislave, ktorý sa zameriava na otázky budúcnosti únie.

Hollande sa vyjadril pre vytvorenie "užšieho kruhu" alebo predvoja členských krajín, ktoré by sa mali dokázať lepšie brániť, viac investovať a prijímať novú politiku pre vytvorenie pracovných miest pre mladých ľudí.

Prečítajte si tiež: Summit zmenil program aj dopravu. Pozrite si plánované obmedzenia Čítajte 

06:15 Bratislavu čaká výnimočný summit EÚ. Bez Britov, bez záverov a so snahou reštartovať EÚ. Pozrite si vysvetlenie o čom summit bude za 120 sekúnd.

06:00 Piatkový summit premiérov krajín EÚ na poslednú chvíľu mení program. Tomu sa budú prispôsobovať aj dopravné obmedzenia v Bratislave. Od 6:30 do 9:00 bude na diaľnici D1 od Trenčína do Bratislavy polícia odkláňať nákladné autá nad 7,5 tony na odpočívadlá a do odstavného pruhu. Prečítajte si viac.

 

Prečítajte si tiež: Žiadne mýtické monštrum, ale konkrétni ľudia. Tieto grafy ukážu, kto riadi Európsku úniu Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka sa prihovorila pri príležitosti Dňa učiteľov.


TASR
Ilustračné foto.

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Beáta Jurík.

Slovensko v rámci platformy reprezentujú poslanci opozičných strán.


SITA
Vajcia.

Fakty a mýty o vajíčkach.


Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


SkryťZatvoriť reklamu