BRATISLAVA. Nové nádejné pôsobisko pre exšéfa Siete Radoslava Procházku nenadchýna nielen odborníkov, ale ani časť tých, ktorí ho naň posielajú. Vláda v stredu definitívne schválila jeho kandidatúru na post dodatočného sudcu Všeobecného súde EÚ.
Procházkovu kandidatúru navrhla Súdna rada. Zmariť jeho vyslanie tak môže už len poradný výbor eurosúdu, ktorý by ho mohol odmietnuť.
„Všetci vnímame, že na jednej strane je tu nespochybniteľný odborný životopis, a na druhej rozpoltená politická kariéra, ktorá niekedy sťažuje odborný rast,“ povedala po zasadnutí vlády ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) s tým, že pri hlasovaní cítila rozpoltenosť. Už vopred však hovorila, že nominácii Súdnej rady nebude odporovať.
„Myslím si, že takto by sa kandidát na taký vážený európsky post nemal vyberať,“ zhodnotila výber riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Nominácia jej napriek odbornosti Procházku pripomína skôr politický obchod, ktorý reaguje na zmenu v koaličných vzťahoch.
„Tieto okolnosti, ako aj rozsiahle podozrenia z netransparentného financovania strany Sieť nomináciu vážne spochybňujú a vrhajú na ňu svetlo, ktoré Slovensku bude v európskej komunite skôr robiť hanbu,“ dodala Wienk.
Podobne vníma situáciu aj šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš, ktorý zároveň poukazuje na nedostatok kvalitných slovenských protikandidátov a politik by mohol byť pre súd dobrou posilou. "Ale pre domácu politiku a voličov je to len ďalší úder. Vyzerá to ako opäť raz jedna zobchodovaná trafika pre kamaráta z koalície," dodal.

Proti sú aj niektorí sudcovia
Proti Procházkovej kandidatúre sa už pritom ohradili nielen mimovládne organizácie, ale aj časť sudcov, ktorá vyhlásila, že vníma ostrú kritiku verejnosti.