BRATISLAVA. Keď známy lekár a onkológ Tomáš Šálek vzal koncom septembra úplatok 50 eur, polícia ho hneď začala trestne stíhať. Prišiel o všetky funkcie v Národnom onkologickom ústave a hrozí mu väzenie.
Naopak, v jednej z najväčších zdravotníckych káuz tohto desaťročia, zamýšľanej predraženej kúpe CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, nie je dva roky po začiatku trestného stíhania orgánom jasné ani to, či bolo takmer 1,6 milióna eur zaň priveľa.
Obvinenia prokuratúra zrušila a s políciou prípad ďalej vyšetrujú.
“Aktéri káuz sú obozretnejší, sú ochotní použiť aj oveľa viac vysokopostavených kontaktov, aby kauzu zakryli.
„
Kauzy v zdravotníctve pribúdajú, len tento týždeň sa objavili dve. Poslanec Miroslav Beblavý upozornil na predražené nákupy počítačových tomografov a ultrazvuku pre tri slovenské nemocnice. Šanca, že sa aktéri nielen týchto káuz dostanú pred Špecializovaný trestný súd je však minimálna.
„Pokiaľ mám vedomosť, tak sme nič také nemali,“ odpovedá hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková na otázku SME, či súd za posledných šesť rokov alebo vôbec niekedy riešil veľkú zdravotnícku kauzu, napríklad predražené obstarávanie.

Beblavý: Len do 50 eur
"Zle jazyky hovoria, že Národná kriminálna agentúra vyšetrí úplatky v zdravotníctve len do výšky 50 eur," povedal v pondelok na tlačovej besede Beblavý. Narážal na úplatok, ktorý podľa medializovaných informácií vzal Šálek.
Žilinská župa pritom podľa Beblavého za dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Liptovskom Mikuláši a Trstenej zaplatila o 57 percent viac, ako žiadal druhý uchádzač v elektronickej aukcii. S víťazom dodatočne podpísala zmluvu na predražený pozáručný servis.