BRATISLAVA. Keď sa minulý rok stala finančná skupina Penta jediným vlastníkom druhej najväčšej zdravotnej poisťovne Dôvera, vytlačila z nej cyperskú firmu Prefto Holding Limited. Ešte predtým sa ako spoloční akcionári zložitými účtovnými operáciami dostali obe firmy k 400 miliónom eur.
Štát ani verejnosť po celý čas nevedeli, kto za cyperskou spoločnosťou stojí. Nevie sa to dodnes, hoci sa neoficiálne spomínalo aj meno podnikateľa Juraja Širokého blízkeho Smeru.
Ak by k podobnej situácii došlo po novom roku, Dôvera by svojich skutočných majiteľov musela odtajniť. Inak by jej hrozila pokuta od štátu alebo by dokonca už nesmela pôsobiť ako zdravotná poisťovňa.
Podnet na previerku vlastníkov by mohol dať ktokoľvek a súd by musel konať automaticky.
„Samozrejme, spätne to už možné nebude, ale podľa schváleného zákona musíme poznať skutočných vlastníkov,“ vysvetľuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.
Pravidlá mení nový protischránkový zákon, ktorý pripravila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd. Parlament ho s viacerými zmenami oproti pôvodnej verzii napokon schválil v utorok.
Mal by zamedziť aj prípadom, ako boli kauza Lemikon, kde schránková firma odkúpila pohľadávky voči Tiposu, či Váhostav, ktorému štát poskytol pomoc, hoci schránkové firmy boli medzi vlastníkmi aj veriteľmi.
Denník SME prináša prehľad najzásadnejších zmien, ktoré zákon prinesie. Účinný bude od budúceho roka.

1. Register skontrolujú ľudia
Štát má obchodovať už len s firmami, ktoré odkryjú vlastníkov až na úroveň, u koho skončia získané peniaze.
Nebude stačiť oznámiť, že firmu vlastní ďalšia firma, ale bude nutné priznať celú štruktúru vzťahov.
Vznikne preto Register partnerov verejného sektora, ktorý bude viesť Okresný súd v Žiline.
Zapisovať sa doň budú všetky firmy či organizácie, ktoré chcú obchodovať so štátom. Patriť sem budú aj dcéry či dokonca vnučky firiem, ktoré sú tak nepriamo naviazané na štát.
Výnimka pri zapisovaní do registra bude platiť, len ak zákazka nedosiahne 100-tisíc eur alebo ak firma zarobí na viacerých menších zákazkách spolu menej ako 250-tisíc eur za rok. Rátať sa budú napríklad aj eurofondy.
Ručiť za to, že údaje o vlastníkoch sú pravdivé, budú advokáti, audítori, banky alebo notári, ktorí ako jediní môžu podať návrh na zápis do nového registra.
Prevezmú aj riziko sankcií za prípadné klamstvo, čo by malo byť podľa partnera advokátskej kancelácie Taylor Wessing Andreja Leontieva vyššou zárukou pravdivosti.
„Vybraní profesisti budú s odbornou starostlivosťou preverovať, či zapisovaná fyzická osoba je skutočne konečným užívateľom výhod,“ vysvetlil Leontiev, ktorý sa podieľal na príprave zákona.
Register bude verejne prístupný. Ak sa údaje o vlastníkoch nebudú niekomu pozdávať, bude ich môcť dať preveriť.

2. Za odmenu
V parlamente prešlo aj viacero opozičných pozmeňovacích návrhov. Oznamovatelia nezrovnalostí v registri dostanú podľa úpravy Veroniky Remišovej z OĽaNO právnu ochranu, ale aj finančnú odmenu.