Podpredseda SNS Anton Hrnko v rozhovore pre SME povedal aj to, koho si vie predstaviť na čele Ústavu pamäti národa, kde hrozí odvolávanie súčasnému šéfovi Ondrejovi Krajňákovi, a aké má záujmy a ambície SNS.
Krátko po vstupe do vlády ste začali s kritikou RTVS. Hovoríte, že chcete „vyvážené politické spravodajstvo, v ktorom nedostávajú hlas úplne okrajové, ale politicky korektné skupinky“. Čo tým myslíte?
„Poviem to na rovinu. Slovenská televízia nemôže organizovať štrajk 200 učiteľov a robiť z toho hlavnú správu. Keby sa celý ten ansámbel, ktorý tvorili dve percentá zo všetkých učiteľov, nedostával pravidelne na obrazovku, nikdy by sa nevytvoril dojem, že je tu nejaký štrajk učiteľov.“
Anton Hrnko
Je predsedom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Bol členom KSČ. Po páde komunizmu spoluzakladal SNS, no v roku 1994 zo strany odišiel. Do roku 1998 bol poslancom za DU. Z politiky po voľbách v 1998 odišiel. Stal sa vedúcim oddelenia NATO sekcie obrannej politiky a medzinárodných vzťahov Ministerstve obrany. Do SNS sa vrátil v roku 2014, keď sa stal predsedom Andrej Danko. Pracoval na Historickom ústave SAV.
O štrajku informovala väčšina médií. Kde vidíte dôkaz toho, že ho organizovala RTVS?
„Iné je chodiť tam a mapovať to a iné pomáhať s organizáciou. Slovenská televízia mala pravidelné vstupy, kde si títo dotyční ľudkovia organizovali ďalšie stretnutia. Pán Crmoman (Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov, pozn. red.) vystúpil v televízii a povedal, že na druhý deň sa stretneme tam a tam.“
Neviem, aký príspevok myslíte, ale médiá zvyknú informovať o aktuálnych veciach aj s výhľadom na ďalšie dni.
„Ak áno, mne sa to zdá nenormálne.“
Povedať, že RTVS organizovala štrajk, je vážne obvinenie. Aký teda máte na to dôkaz?
„Ja som to tak vnímal na televíznej obrazovke.“
Nie je to potom len vaše vnímanie, ktoré nemusí kopírovať objektívny stav?
„Je veľa vecí medzi nebom a zemou, ktoré sa nikdy nedajú objektivizovať, a dajú sa len vycítiť. Ide o to, že riešia okrajové veci, ktoré nie sú z celospoločenského hľadiska až také významné. Spravodajstvo niekedy pôsobilo, že robí nátlak na slovenskú spoločnosť, napríklad pri utečencoch. Vyvolávalo dojem, že je nenormálne, že nechceme prijímať utečencov, že utečenci sú chudáčikovia a slovenská vláda pre nich nič nerobí.“

Kritici aj najnovší prieskum Medianu ukazujú, že spravodajstvo RTVS sa zlepšilo a ľudia ho považujú za objektívne. Vy nevidíte žiadne zlepšenie?