SME

Tajná služba vraj nepochybila, viní novinárov

Na webe sú voľne dostupné adresy skladov, kancelárií aj bytov SIS. Poslanci kontrolného výboru tvrdia, že bezpečnosť krajiny to neohrozuje.

Areál na Kukučínovej ulici v Bratislave, SIS budovu formálne nevlastní.Areál na Kukučínovej ulici v Bratislave, SIS budovu formálne nevlastní. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Agentúrnu správu sme o 16.24 nahradili článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Na internete a vo verejne prístupných archívoch sú už prinajmenšom štrnásť rokov voľne dostupné adresy 22 nehnuteľností a siedmich rozpočtových organizácií, ktoré využíva Slovenská informačná služba (SIS), a samotná služba to nepovažuje za problém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riaditeľ služby Anton Šafárik (SNS) a jeho námestník Tomáš Rulíšek o tom v utorok ubezpečovali parlamentný výbor na kontrolu SIS.

„Riaditeľ garantoval, že bezpečnostné záujmy Slovenska nie sú a nebudú ohrozené,“ vyhlásil po rokovaní predseda výboru Gábor Grendel (OĽaNO-Nova).

SkryťVypnúť reklamu

Na internete sú pritom adresy bytov, domov, kancelárií, skladov aj satelitného centra a všetky tieto nehnuteľnosti majú väzby na tajnú službu. Viaceré budovy sú administratívne, ráno do nich prichádzajú mnohí ľudia a popoludní odchádzajú.

V rozľahlom areáli na Kukučínovej ulici v Bratislave zasa zrejme sídli odbor sledovania a operatívnej techniky SIS, z ulice sa dá pozorovať, ako autá vchádzajú do areálu a naspäť vychádzajú s iným evidenčným číslom.

Prečítajte si tiež: Prečo sa SME rozhodlo písať o budovách blízkych SIS Čítajte 

Poslanci: Všetko je v poriadku

Rokovanie výboru je podľa zákona tajné, Grendel preto novinárom nič z podrobností nepovedal. Na „niektoré otvorené otázky“ má Šafárik pripraviť odpovede na najbližšie rokovanie výboru. Spokojní so stanoviskom SIS boli aj ďalší poslanci.

„Myslím si, že riziko ohrozenia bezpečnosti nie je v tomto prípade vyššie oproti iným krajinám,“ povedal člen výboru Juraj Droba (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

„Ja som spokojný, myslím si, že služba nie je ohrozená, a tak je to pre mňa uzavreté,“ dodal Boris Kollár (Sme rodina).

Mimoriadne rokovanie výboru iniciovali poslanci potom, ako denník SME na nehnuteľnosti upozornil v uplynulých týždňoch.

Kľúčom na nájdenie organizácií a nehnuteľností je obžaloba na Ivana Lexu a ďalších dvanástich údajných spolupáchateľov únosu Michala Kováča mladšieho do cudziny. Obžaloba bola spísaná v roku 2000 a na internete koluje od roku 2002.

SIS dodnes používa krycie organizácie a nehnuteľnosti, ktoré boli podľa prokuratúry zapletené do únosu. Napríklad na rozpočtovú organizáciu Centrum ekonomických informácií napísala tajná služba v roku 1994 dodávku, z ktorej pred únosom sledovala Kováča ml.

Centrum dodnes existuje a vlastní nehnuteľnosť. V bratislavskej budove má sídliť oddelenie SIS, ktoré zabezpečuje odpočúvania a následnú analýzu prepisov.

SkryťVypnúť reklamu

Parlamentný výbor na utorkovom rokovaní riešil aj to, prečo SIS dodnes používa organizácie a nehnuteľnosti priamo zapojené do únosu Kováča ml.

„V niektorých prípadoch sa tomu nedá vyhnúť, treba meniť legislatívu,“ reagoval Droba bez toho, aby uviedol akékoľvek podrobnosti.

O viacerých budovách sa pritom už v súvislosti SIS písalo. Vôbec prvýkrát denník Nový Čas v roku 1996 spojil niekoľko administratívnych budov a obytných domov v Bratislave a okolí s tajnou službou. Neskôr v roku 2002 sa dostala na internet obžaloba v súvislosti s únosom Kováča ml.

V roku 2004 zasa časopis Plus 7 dní upozornil na pochybnú rekonštrukciu dvojdomu v Stupave, ktorý podľa časopisu síce využíva SIS, ale formálne patrí štátnej rozpočtovej organizácii.

Adresy iných budov, napríklad satelitného centra na okraji hlavného mesta alebo rodinných domov a víl mimo Bratislavy, sa dostali na verejnosť vôbec prvýkrát.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Sklady, byty aj satelity SIS sú na internete, nik to nerieši Čítajte 

Sťažovali sa na novinárov

SIS podľa informácií denníka SME predložila poslancom výboru plán opatrení ako reakciu na zverejnené informácie o budovách. Podrobnosti nie sú známe.

Vedenie SIS sa vraj poslancom sťažovalo na novinárov, ktorí informácie o budovách zverejnili. Padnúť mala aj úvaha, aby sa zverejňovanie takýchto informácií postihovalo či zakázalo.

Takúto debatu na výbore naznačuje aj poslanec Ján Marosz (OĽaNO-Nova).

„Mrzí ma, že predstavitelia tajnej služby majú tendenciu skôr ísť proti novinárom. Mali by sme ísť po tom, čo bolo zverejnené, a nie po tých, ktorí nám tieto informácie prinášajú. Toto mi pripadá ako návrat do smutných 90. rokov,“ povedal Marosz, ktorého vysvetlenie tajnej služby uspokojilo „tak na šesťdesiat percent“.

Keď novinári upozornili na voľne dostupné adresy kancelárií, skladov a bytov SIS, konali podľa Marosza vo verejnom záujme, keďže upozornili na bezpečnostné riziká.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME pritom zverejnil iba informácie, ktoré sú voľne dostupné na internete a vo verejne prístupných archívoch. Nehnuteľnosti blízke SIS sa dajú identifikovať bez akýchkoľvek utajených údajov alebo informácií, ktoré by redakcii poskytol informátor z prostredia tajnej služby.

Denník SME ešte v januári 2016 písomne upovedomil vedenie SIS o tom, aké informácie zozbieral. V liste boli presné adresy nehnuteľností. Po dvoch týždňoch prišla na list nekonkrétna odpoveď. Denník potom čakal ešte desať mesiacov, či SIS nehnuteľnosti opätovne utají. Nestalo sa tak.

„Služba [v tom čase] konala, opýtajte sa pána predsedu výboru,“ tvrdil novinárom Šafárik. Predseda parlamentného výboru Grendel však nespresnil, čo konkrétne SIS za desať mesiacov urobila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 768
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 671
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 461
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 426
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 280
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 035
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 959
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 779
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: Sledujte s nami online prenos zo zápasu zámorskej NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Vitinha oslavuje gól do siete FC Barcelona.

Domáci futbalisti nevyužili náskok z úvodného zápasu v Paríži.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Borussie Dortmund.

Hrdinom domácich sa stal Marcel Sabitzer, ktorý na dva góly prihral a jeden sám aj strelil.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu