SME

Poslanci odsúdili Mečiarove amnestie, posunuli aj ich zrušenie (minúta po minúte)

Poslanci prelomili Kiskovo veto, opäť schválili obmedzenia v pléne.

Prečítajte si tiež: Sú Mečiarove amnestie naozaj problém právny a nie politický? Čítajte 

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

17:30 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

17:17 Poslanci odsúhlasili skrátené legislatívne konanie k novele zákona o eGovernmente. Podľa právnej úpravy by sa mal termín povinnej aktivácie elektronických schránok pre podnikateľov opäť predĺžiť, tentokrát do 30. júna budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 Poslanci posunuli návrh na zrušenie amnestií do druhého čítania. Za zrušenie hlasovalo 78 poslancov, proti boli dvaja a hlasovania sa zdržalo 62 poslancov. V druhom čítaní bude potrebných 90 hlasov, pretože ide o ústavný zákon.

Parlament zároveň prijal aj deklaráciu na odsúdenie amnestií. "Slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia občana Ing. Michala Kováča ml. do cudziny. Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara," píše sa v deklarácii.

Opozícia chcela do textu doplniť vetu, že "NR SR vyjadruje vôľu vyrovnať sa s dôsledkami týchto hanebných činov schválením ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestii." Väčšina pléna však návrh nepodporila.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícii deklarácia nestačí. Trvá na zrušení amnestií, čo by podľa poslancov umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Anketa:
Mali by byť Mečiarove amnestie zrušené?
Áno
3829
Nie
349
Hlasovalo: 4178
Hlasovanie otvorené:
od: 30.11.2016 12:00

15:34 Poslanec SNS Dušan Tittel tvrdí, že nemá problém podporiť vyšetrenie všetkých skutkov v prípade zavlečenia Kováča mladšieho. "Ale dávali sme si to vykladať viacerým nestranným právnikom a je otázka, či parlament vôbec môže túto vec zmeniť," hovorí.

15:11 Poslanec koaličného Mosta-Híd a zároveň ústavný právnik Peter Kresák v úvode svojho vystúpenia upozornil, že prezident Michal Kováč neudelil amnestiu, ale milosť, čo je rozdiel.

Viacerí poslanci podmieňujú zrušenie Mečiarových amnestií zrušením amnestií, ktoré udelil Michal Kováč obvinených v kauze Technopol vrátane jeho syna.

SkryťVypnúť reklamu

"Britský parlament môže urobiť všetko. Jediné čo nemôže, je zmeniť muža na ženu a ženu na muža," začal Kresák britským aforizmom, ktorým narážal na to, že Národná rada môže Mečiarove amnestie zrušiť.

Kresák poukázal aj na viaceré nezrovnalosti v prípade zavlečenia Kováča a jeho obvinenia v kauze Technopol.

Kováč mladší nikdy nepracoval v Technopole, upozornil Kresák. Po odobratí pasu nemal možnosť vypovedať v Nemeckej spolkovej republike, ktorá na neho vydala zatykač, aj keby chcel. Krátko na to došlo k jeho zavlečeniu do Rakúska. Úrady však rozhodli, že ho do Nemecka nevydajú a vrátili ho na Slovensko.

Do toho podľa Kresáka zasiahol prezident tým, že mu udelil milosť, čím docielil, že mu vrátili pas. Kováč mladší po vrátení pasu dobrovoľne išiel do Nemecka, aby vypovedal. Mníchovský súd nakoniec konanie voči Kováčovi mladšiemu definitívne zastavil.

SkryťVypnúť reklamu

"Michal Kováč konal s úmyslom dosiahnuť spravodlivosť pre svojho syna," povedal Kresák.

Viacerí poslanci podmieňujú zrušenie Mečiarových amnestií zrušením amnestií, ktoré udelil Michal Kováč obvinených v kauze Technopol vrátane jeho syna.

14:51 Poslanec hnutia OĽaNO a jeden z lídrov Nežnej revolúcie Ján Budaj navrhol, aby deklaráciu vlády rozšírili aj o ďalšie trestné činy, ktoré súviseli so zavlečením Kováča mladšieho. Narážal tým na smrť Roberta Remiáša, ktorá sa dodnes nevyšetrila.

Poslanci Ondrej Dostal, Viera Dubačová a Zuzana Zimenová pôvodne navrhli doplniť deklaráciu o odsúdení Mečiarových amnestií o vetu. "Národná rada vyjadruje vôľu vyrovnať sa s dôsledkami týchto hanebných činov schválením ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestií".

SkryťVypnúť reklamu

14:32 "Medzi vami je množstvo právnikov, niektorí sa vydarili viac, niektorí menej," povedala podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS, ktorá vystúpila v rozprave k zrušeniu amnestií. Ďuriš-Nicholsonová povedala, že Mečiarove amnestie zaviedli nebezpečný precedens, ktorým sa začal rozklad tohto štátu a ten podľa nej pokračuje vo vláde Roberta Fica.

"Mečiarove amnestie sú v nesúlade s právom," povedala s tým, že preto je povinnosťou tento právny akt zrušiť.

Nicholsonová tiež upozornila, že Smer, ktorý je dnes proti zrušeniu amnestií je prepojený s jeho niekdajšou stranou HZDS cez viacerých ľudí. Menovala Juraja Širokého, Jozefa Brhela, Ivana Kiňa či Jána Gabriela, o ktorých sa hovorí ako o údajných mecenášoch Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

14:17 Do parlamentu prišiel bývalý poslanec Daniel Lipšic z hnutia Nova. Dôvodom je nový rokovací poriadok, ktorý poslanci schválili napriek prezidentovmu vetu.

Nové pravidlá pre poslancov sú podľa neho v niektorých častiach protiústavné a prišiel to prebrať so šéfom poslaneckého klubu OĽaNO Richardom Vašečkom.

14:09 Extrémistická Kotlebova ĽSNS podmieňuje podporu zrušenia Mečiarových amnestií tým, že sa zrušia aj amnestie, ktoré udelil prezident Michal Kováč.

Prečítajte si tiež: Danko si za rokovacím poriadkom stojí, kritiku opozície odmieta Čítajte 

13:26 Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS na tlačovej besede besede hovoril o svojich splnených snoch. Medzi ne zaradil zmenu rokovacieho poriadku, spustenie Vianočných trhov na hrade, či obnovenie vlakov Intercity. "Národná rada by mala byť pre ľudí nádejou, že sa veci menia," povedal Danko s tým, že chce dávať nádej novej generácii ľudí, že nič netrvá večne a všetko sa dá meniť.

SkryťVypnúť reklamu

To však neplatí pre Mečiarove amnestie, ktoré roky bránia potrestať vinníkov v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny a SNS ich odmieta zrušiť. "Keď riadite štát, musíte dodržovať určitý právny postup. Národná rada nemôže zrušiť Mečiarove amnestie," tvrdí Danko. Tento názor označil za fetiš, ktorí podľa neho rozšírili v minulosti niektorí politici. Táto téma je podľa neho otázka na ústavných právnikov a prípadnú komisiu.

Ústavný právnik a jeho koaličný partner Peter Kresák z Mosta-Híd pri tom tvrdí, že právny problém pri zrušení amnestií nevidí.

Danko dodal, že prezident Kiska by nemal vyzývať parlament, aby sa vysporiadal s Mečiarovými amnestiami. "Ani prezident, ani nikto by si nemal zakladať ruky, že ten horúci gaštan je v Národnej rade," povedal. Poslanci by tým podľa neho spôsobili právny chaos.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinú ústavnú krízu podľa Danka vyvoláva prezident tým, že nevymenoval ústavných sudcov. V najbližších dňoch preto plánuje požiadať ústavnoprávny výbor o podporné stanovisko, že Národná rada nevyhlási žiadne kolo volieb, kým ústavný súd nerozhodne o sťažnosti nevymenovaných sudcov.

13:07 Poslanci hnutia OĽaNO-NOVA a SaS sa pre schválený rokovací poriadok parlamentu obrátia na Ústavný súd SR. Igor Matovič dodal že, bude dodržiavať ústavu, avšak bude "robiť ťažké sny“ Andrejovi Dankovi naďalej.

„Koalícia definitívne narušila rovnováhu medzi právom väčšiny a právom menšiny. Dankov náhubkový zákon prešiel. Je to novela jednoznačne namierená proti opozícií. Do parlamentu vnesie chaos a hrozí, že parlament bude viackrát paralyzovaný a nebude sa zaoberať zákonmi pre ľudí, ale budeme sa zaoberať iba sami sebou,“ povedala podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová a vyhlásila, že prezident Kiska je jediná svetlá nádej tejto krajiny. Avšak dodala, že vo chvíli, keď začne novela rokovacie poriadku platiť, bude ju plne rešpektovať.

SkryťVypnúť reklamu

12:30 Poslanec Mosta-Híd a ústavný právnik Peter Kresák má na zrušenie amnestií rovnaký názor ako ministerka spravodlivosti a myslí si, že je to právne možné.

Poslanci budú pokračovať v rozprave k amnestiám o druhej hodine.

12:26 Proti zrušeniu amnestií sú koaličné strany Smer aj SNS. "Určite to nepodporím. Ako historik poznám veci, držím sa aj rôznych politologických príručiek, napríklad od Niccola Machiavelliho, ktorá odporúča vladárovi, aby sa nikdy nevracal riešiť ústavné krivdy," hovorí poslanec SNS Anton Hrnko.

12:19 Viacerí koaliční poslanci chcú jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Zároveň chcú, aby sa regionálne voľby konali v rovnakom termíne ako komunálne, preto do parlamentu predložili návrh novely ústavy a tiež novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Parlament v utorok návrh posunul do druhého čítania.

SkryťVypnúť reklamu

12:03 Transparenty, letáky aj zvukovo-obrazové prezentácie zmiznú z rokovacej sály. Poslanci, podpredsedovia parlamentu a ministri budú mať na svoje vystúpenia k návrhom obmedzený čas. Prezident, predseda a premiér obmedzenia nedostanú.

Šéf parlamentu navyše bude môcť iniciovať disciplinárne konanie voči "neposlušným" poslancom.

To sú zmeny v rokovacom poriadku parlamentu, ktoré opäť schválili poslanci 79 hlasmi, čím prelomili veto prezidenta Andreja Kisku.

Prečítajte si tiež: Rokovací poriadok v parlamente definitívne schválili Čítajte 

11:09 Predseda Mostu-Híd Béla Bugár hovorí, že pri opozičnom návrhu na zrušenie amnestií budú starší poslanci z ich klubu hlasovať tak ako v predošlom volebnom období, teda za zrušenie. "Aj ja," dodal.

Či návrh zákona prejde do druhého čítania však povedať nevedel. "Ja nie som právnik, ja hlasujem podľa svojho svedomia a toto mi diktuje," odôvodnil.

SkryťVypnúť reklamu

10:40 Odvlečenie Kováča mladšieho, vražda Remiáša či amnestie vydané Mečiarom boli podľa Žitňanskej zásadným zneužitím dočasnej moci zastupujúceho prezidenta Mečiara.

"Keby som bola dnes členkou parlamentu za zrušenie amnestií hlasujem opakovane," povedala Žitňanská s tým, že to je jediná cesta nápravy, ak vôbec možná je. Upozornila však, že k zrušeniu amnestií je potrebných 90 hlasov, pretože ide o ústavný zákon. "Zatiaľ sa ich toľko zjavne nenašlo," dodala.

Deklarácia je podľa nej politický akt, ktorá nemá právne konzekvencie, no nebráni, aby sa amnestie zrušili. "Moje právne presvedčenie je, že zrušenie amnestií možné je a to cestou ústavného zákona," povedala na záver vystúpenia s tým, že aj preto za zrušenie v minulosti zahlasovala.

SkryťVypnúť reklamu

10:22 "Je škoda, že tieto dve témy sú spojené," reagovala Erika Jurinová z hnutia OĽaNO na to, že poslanci rokujú súčasne o vládnej deklarácii na odsúdenie amnestií aj opozičnom návrhu na ich zrušenie.

Mečiarove amnestie označila za veľkú traumu a hanbu spoločnosti, ale popri tom spomenula aj viaceré vládne kuazy, napríklad Bašternák.

Jurinová spomenula aj nedávne útoky premiéra Roberta Fica na novinárov, ktorých označil za špinavé protislovenské prostitutky. Nepáčilo sa mu, že novinári informujú o kauze Evka, na ktorú upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková a pýtajú sa na ňu šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka.

"On je teraz hanbou Slovenska akokoľvek sa zastrešuje úspešným predsedníctvom," povedala o Ficovi.

SkryťVypnúť reklamu

10:11 Z vlády sedí v parlamente ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mostu-Híd. V rokovacej sále chýba aj väčšina poslancov.

Nezaradený poslanec Zsolt Simon v rozprave povedal, že si vie ťažko predstaviť, ako bude spravodlivosť priechodná, ak Národná rada príjme deklaráciu. "Je to akt terorizmu, ktorí spáchali zamestnanci štátu na občanoch tejto krajiny," adresoval Žitňanskej.

9:40 Ústavnoprávny výbor hlasmi koaličných poslancov a Rastislava Schlosára (ĽSNS) odobril vládou navrhnutý text deklarácie a odporučil dokument schváliť aj v pléne. Opozícia na rozdiel od vládnych poslancov považuje text za symbolické gesto.

"Mám veľké výhrady k textu, že Mečiarove amnestie zabránili spravodlivosti. Realita je taká, že boli jednou z príčin. Ďalšou je to, že sily, ktoré boli za týmito amnestiami, tie vládnu doteraz a dokážu si zariadiť, že spravodlivosť sa nedostavuje ani dnes. To je dôvodom, prečo slušní ľudia nemôžu hlasovať za takúto deklaráciu," povedal poslanec Alojz Baránik (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Dostál (SaS) označil deklaráciu za prázdne gesto. Podľa jeho slov ide o prejav alibizmu, že sa niečo urobilo. "Zomrel prvý prezident SR, tak aby sa nepovedalo, schválime deklaráciu. Význam je však nulový. Jedinou cestou je zrušenie amnestií ústavným zákonom," apeloval.

Aj Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) je za zrušenie amnestií, do deklarácie však navrhol doplniť text, aby parlament odsúdil aj vinníkov zmareného referenda z mája 1997. Jeho návrh na výbore neprešiel.

Peter Kresák (Most-Híd) reagoval, že pri tvorbe textu sa diskutovalo aj o referende. "Ja tvrdím, že to tam nie je potrebné, lebo k otázke zmareného referenda sú na rozdiel od zavlečenia Michala Kováča ml. a súvisiacich trestných činov dve rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý konštatoval, že došlo k jeho zmareniu. Považujem túto vec za právne ukončenú," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

9:26 Opozícii deklarácia nestačí, trvá na zrušení amnestií. Podľa nej by to umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša. Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 181
  2. Každý piaty zomrie 9 068
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 860
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 808
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

V prvej etape opravia zvodidlá pri križovatke s Prievozskou, v smere na Mlynské Nivy.


SITA
Branislav Gröhling.

Argumenty pre skrátené legislatívne konanie označil Gröhling za absurdné.


SITA

Obmedzenia potrvajú štyri dni.


SITA
Ilustračné foto.

Každá pokuta bola vo výške sto eur.


SITA

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
Slovenský futbalista Lászlo Bénes.

S 12 gólmi je siedmy najlepší strelec druhej nemeckej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu