SME

Poslanci neodobrili správu ombudsmanky o nezákonných praktikách polície

Dubovcová poukazuje na nezákonný postup polície pri obmedzovaní osobnej slobody jednotlivcov na policajných staniciach.

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. (Zdroj: TASR - Jakub Kotian)

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR nezobrali na vedomie mimoriadnu správu verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej o nezákonných praktikách na policajných staniciach. Za správu hlasovalo len 39 poslancov, nepodporili ju poslanci Smeru-SD, SNS, ĽSNS a väčšina Mosta-Híd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neprešiel ani opozičný návrh, aby parlament nad situáciou vyjadril znepokojenie a požiadal ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) o nápravu a predloženie Správy o zabezpečení dodržiavania zákonného postupu pri obmedzovaní osobnej slobody policajnými orgánmi.

SkryťVypnúť reklamu

Priestory mimo zákon

Dubovcová totiž v správe konštatuje, že polícia má vytvorené priestory, ktoré využíva na obmedzenie osobnej slobody osôb, no nie sú celami policajného zaistenia a neplatí v nich právny režim.

Ombudsmanka tieto priestory nazýva kobky. "Nie sú vybavené vodou ani zvončekom na privolanie pomoci, sú tam madlá a háky na pripútanie. Niektorí zadržaní tam boli viac ako 24 hodín, pričom podľa zákona by tam nemali byť ani sekundu. Majú byť v riadnej cele," uviedla ombudsmanka.

Podľa jej slov by sa takéto priestory využívať nemali alebo je potrebné pripraviť takú právnu úpravu, ktorá by to dovoľovala, ale tak, aby to bolo v súlade so základnými ľudskými právami a medzinárodnými dohovormi. "Policajný prezident Tibor Gašpar avizoval ešte vlani, že takúto právnu úpravu predloží, ale neurobil to. Podľa mňa preto, lebo to nevie takto naformulovať," myslí si Dubovcová.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí tiež, že policajti akoby si odkladali ľudí na vykonanie určitých úkonov, v zákone je pritom napísané, že s takouto osobou majú pracovať ihneď. "Obhajovať v tomto políciu je neprípustné, lebo hrubo porušuje zákon. Sme demokratický a právny štát, ak sa o niečom takom dozvieme, musíme konať. Ak policajti potrebujú takéto priestory, vytvorme ich, ale tak, aby tam bola voda, svetlo či zvonček," apelovala verejná ochrankyňa práv.

Prečítajte si tiež: Kaliňák vedie s Dubovcovou spor o vyhradených policajných priestoroch už dlho Čítajte 

Sú takmer všade

Kaliňák už skôr povedal, že vyhradené priestory, ktoré polícia využíva na obmedzenie osobnej slobody osôb, ale nie sú celami policajného zaistenia, sa nachádzajú na takmer každom obvodnom policajnom oddelení.

"Sú to miesta, kde sú dočasne obmedzené osoby, ktoré sú nebezpečné pre svoje okolie a mohli by zraniť ľudí, utiecť alebo poškodiť samých seba. Sú to klasické cely, ktoré však nemajú taký štandard ako cela predbežného zadržania," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo v správe pre výbor uviedlo, že v roku 2013 navštívil policajné útvary Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT). Podľa MV existenciu samotných priestorov nenamietal, dal však isté odporúčania.

Prečítajte si tiež: Liberáli žiadajú prieskum na policajných staniciach kvôli vyhradeným priestorom Čítajte 

"Vzhľadom na malé rozmery a nedostatočné vybavenie väčšina vyhradených priestorov je jednoznačne nevhodná na zadržiavanie osôb na dlhší čas ako niekoľko hodín. CPT preto odporúča, aby sa vyhradené priestory nepoužívali a zadržiavanie osôb na dlhší čas ako niekoľko hodín a nikdy nie cez noc," uviedol európsky výbor.

Rezort pripomína, že v zmysle toho odporúčania vydal policajný prezident Gašpar rozkaz, ktorým bolo okrem iného "určené využívanie priestoru len po individuálnom posúdení každého prípadu a len na nevyhnutne potrebný čas". V stanovisku ministerstva sa tiež píše, že ak je zadržaná osoba na útvare, ktorý nemá zriadenú celu policajného zaistenia, tak je potrebné určiť, kde sa bude nachádzať.

SkryťVypnúť reklamu

"Tu treba prihliadať na bezpečnosť policajtov, ako aj osoby, ktorých sloboda je obmedzená. Zároveň sa prihliada na to, aby určené miesto neumožňovalo verbálny alebo vizuálny kontakt s inými osobami ako príslušníkmi polície," napísalo ministerstvo s tým, že policajné prezídium plánuje rekonštrukciu týchto priestorov.

Kotlebovci so zbraňami neuspeli

Občania SR nedostanú možnosť používať na ochranu života, zdravia a majetku okrem krátkych strelných zbraní aj dlhé. Poslanci nepodporili ani návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorý predložili poslanci ĽSNS.

Súčasný zákon hovorí, že na zabezpečenie ochrany osoby a majetku slúžia skupiny zbrojných preukazov A a B. Tie oprávňujú držiteľov na držanie, prípadne aj nosenie výlučne krátkych strelných zbraní. "Zhoršovanie bezpečnostnej situácie a s ním spojená potreba účinnejšej ochrany životov, zdravia a majetku obyvateľov vyvoláva verejný tlak na rozšírenie možnosti použiť na obranu zbraň, ktorá bude čo najlepšie prispôsobená fyzickým danostiam a schopnostiam majiteľa," tvrdili autori novely.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ich slov potreba účinnej ochrany vyvoláva v kruhoch odbornej verejnosti aj diskusiu o vhodnosti, resp. o dostatočnej účinnosti krátkych zbraní najmä pri ochrane a obrane majetku alebo pri útoku viacerých útočníkov. Najjednoduchšou možnosťou, ako občanom poskytnúť efektívnejšie zbrane na ochranu, je preto podľa ĽSNS poskytnúť im možnosť na tento účel využívať aj dlhé strelné zbrane. Tieto v súčasnosti možno používať výlučne na športové účely alebo v poľovníctve.

Neprešli im ani tašky a zvrchovanosť

Kotlebovci neuspeli ani s návrhom novely zákona o odpadoch, ktorá mala obmedziť používanie jednorazových plastových tašiek, vreciek, tanierov, pohárov a príborov. Poslanci ĽSNS žiadali zakázať ich predaj či bezplatný výdaj v obchodoch. Do zákona malo pribudnúť obmedzenie, podľa ktorého "distribútorovi, ktorý distribuuje tovary konečnému spotrebiteľovi, sa zakazuje predávať alebo bezplatne poskytovať spotrebiteľovi jednorazové plastové tašky a vrecká do hrúbky 0,05 milimetra, jednorazové plastové poháre, taniere a príbory". Zákaz sa nemal vzťahovať na biologicky rozložiteľné materiály.

SkryťVypnúť reklamu

Do tretice ĽSNS neprešiel ani návrh na zmenu Ústavy SR, ktorým chceli "vytvoriť ústavné predpoklady pre obnovenie zvrchovanosti (suverenity) Slovenskej republiky". Tú podľa nich Slovensko stratilo po vstupe do Európskej únie v roku 2004. Obnoviť suverenitu chcela ĽSNS vypustením vety z ústavy, ktorá hovorí: "Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky."

Zvrchovanosť je podľa ĽSNS jedným zo základných ústavných princípov a pilierov na ktorých musí stáť Slovenská republika. "Jej dôležitosť dokazuje fakt, že je ustanovená hneď v prvom článku, v prvom odseku a v prvej vete Ústavy SR," zdôraznili kotlebovci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu