Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) odmietli vyšetrovať kauzu súčasného ministra školstva Petra Plavčana.
Ten pred rokmi požičal 5,5 milióna eur zo študentských pôžičkových fondov investičnej skupine Slavia Capital, v ktorej vtedy bola aj jeho manželka.
Zákon pritom striktne limitoval použitie peňazí fondu len na správu fondu a na pôžičky študentom, povedal v apríli pre SME Tomáš Kamenec z kancelárie Dedák & Partners.
Vyšetrovateľ odmietol podanie v polovici decembra, lebo podozrenie zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku nebolo preukázané. Nevidel teda dôvod na začatie trestného stíhania. S týmto rozhodnutím sa stotožnil aj prokurátor Úradu špeciálneho prokurátora.
Za výsledkom vyšetrovania môže byť fakt, že Plavčan je členom vlády, naznačuje opozičný poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený). Ten po voľbách na možné porušovanie zákona vo fondoch viackrát poukázal.
„Kým bude premiérom Robert Fico a ministrom vnútra Robert Kaliňák, ja nepodávam žiadne trestné oznámenia pri trestných činoch politikov tejto vlády, lebo je evidentné, že nemôžu byť vyšetrené,“ povedal Beblavý.


Štedré poistenia posunuli
Ďalšie pochybnosti vyvolávalo platenie kompletnej zdravotnej starostlivosti za desiatich zamestnancov fondu vrátane ich rodín.
Študentský pôžičkový fond vtedy uzatvoril zmluvu na pracovnú zdravotnú službu s firmou Pro Vitae. Každý zamestnanec fondu mal podľa nej dostať extra ročný benefit v nadštandardnej starostlivosti za 875 eur.
Nadštandardný benefit pre zamestnancov fondu kritizovala Transparency International Slovensko už po prvom medializovaní kauzy roku 2011. Na otázky denníka SME teraz do uzávierky neodpovedala.
Túto vec NAKA v súčasnosti presunula na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave s odôvodnením, že vzhľadom na možnú spôsobenú škodu sa nemá dôvod tým zaoberať.
„Keď ide o papalášov Smeru, tak NAKA rieši aj ohováranie, keď ide o potenciálnu trestnú činnosť členov tejto vlády, tak to nie je pre nich dôležité,“ povedal Beblavý.

Plavčan dáva ruky preč
Minister školstva viackrát v tejto kauze zdôraznil, že vyšetrovanie sa netýka priamo jeho.
Ešte aj po nástupe na ministerský post investíciu do Slavie Capital obhajoval. Tvrdil, že vďaka tomu bol fond z hľadiska hospodárenia v dobrých číslach.
Nadštandardné zamestnanecké benefity sa Plavčana priamo netýkali. To však neznamená, že sa mu rozdávanie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti neoplatilo, upozornil šéf Transparency Gabriel Šípoš.
„On a ďalší z dozorných orgánov si prišli na svoje cez „poradenské štúdie“ a na revanš nechali šéfovi a zamestnancom fondu rozhadzovať peniaze na zdravotnú službu, galériu v budove či platy,“ povedal v auguste Šípoš.
Plavčan pôsobil v pôžičkovom fonde pre študentov a zároveň vo fonde pre začínajúcich pedagógov dlhé roky. Od ich vzniku v roku 1997 bol striedavo šéfom ich správnych či dozorných rád.
Na odmenách za čestné funkcie v nich za 14 rokov dostal viac ako 38-tisíc eur. Priemerne zarábajúci Slovák by na takúto sumu musel pracovať asi tri a pol roka. Po verejnej kritike Plavčan tieto peniaze vrátil.

Beata
Balogová
