SME

Ako dlho sa dá žiť? Aj niekoľko tisícročí

Aj keď sa človeku za posledné dve storočia podarilo priemerný vek života 37 rokov predĺžiť na viac než dvojnásobok, oproti niektorým rekordérom sú naše životy kratšie než okamihy.

Žralok grónsky, najstarší stavovec Zeme pláva veľmi pomaly, preto aj dostal meno ospalec. Môže sa dožiť pol tisícročia. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Svet nedávno smútil za stratenou kosatkou, ktorá sa vo svojich zvyčajných vodách Pugetovho zálivu pri brehoch amerického štátu Washington neukázala už od októbra. S predpokladaným dátumom narodenia pred rokom 1911 medzi súkmeňovcami v húfe kosatiek patrila medzi najstaršie a najskúsenejšie tvory.

Kosatky, po človeku druhé najrozšírenejšie cicavce na svete, sa dožívajú v priemere niečo vyše päťdesiatky. Stratená kosatka, ktorú pre jej vek volali Babička, sa teda dožila skutočne úctyhodného veku.

Prečítajte si tiež: Zomrela najstaršia kosatka, ktorú prezývali Babička

Najdlhšie žijúce tvory našej planéty však brázdia iné vody severnej pologule. V Atlantickom oceáne okolo Grónska a Islandu žije druh žraloka nazývaného ospalec grónsky (Somniosus microcephalus), ktorého dnes veda považuje za najdlhšie žijúceho stavovca na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhý život v hlbinách mora

Výsledky výskumu zverejnené minulý rok v prestížnom magazíne Science priniesli viaceré prekvapenia. Tím na čele s morským biológom Juliusom Nielsenom z univerzity v Kodani skúmal vek dvadsiatich ôsmich samíc žraloka grónskeho a zistil, že najväčšia z nich s dĺžkou viac ako päť metrov prišla na svet pred štyristo rokmi niekedy medzi rokmi 1501 a 1744. Keďže pri rádiokarbónovej metóde datovania, ktorú výskumníci použili, možno vypátrať rok narodenia v tomto prípade len s toleranciou plus-mínus stodvadsať rokov, presnejší údaj sa nepodarilo zistiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

9558 rokov má nórsky smrek, ktorého vek určili vedci rádiokarbónovou metódou.

Bez ohľadu na presnosť sa však ukázalo, že vek samičky ospalca lavíruje v rozpätí 516 až 273 rokov, čo ju jednoznačne zaradilo na čelo rekordérov dlhovekosti.

Predstava, že hlbinami mora plával tento žralok možno už v čase, keď sa na pevnine zhlboka nadychoval Leonardo da Vinci, Galileo Galilei sa ešte ani nenarodil a Benjamin Franklin ešte nevynašiel bleskozvod, môže ľudskému smrteľníkovi privodiť priam závrat.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4TBS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu