SME

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

BANSKÁ BYSTRICA. Priamo pod oknami sídla banskobystrickej župy. Ak by sa z neho župan Marian Kotleba vyklonil, videl by niekoľko stoviek ľudí, ako sa stretli, aby povedali, že ideológiu, akú prináša on, odmietajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že extrémisti problémy nevyriešia, len ich zväčšujú,“ povedal z pódia bloger Ján Benčík.

„Aj keď si dali do názvu strany, že toto Slovensko je ich, v skutočnosti patrí nám všetkým. Slovensko nie je vaše, nemýľte sa, neprenechávame vám ho.“ Už rok chodia po Slovensku novinár Andrej Bán a akivista Michal Karako.

SkryťVypnúť reklamu

Začali v Brezne a po ceste po chudobnejších častiach Slovenska, kde sa aj v parlamentných voľbách darilo Kotlebovej strane, prišli do Banskej Bystrice.

Aby bojovali „proti všetkým formám extrémizmu, proti každej podobe nenávisti medzi ľuďmi".

Prečítajte si tiež: ĽSNS priťahuje aj časť vysokoškolákov, láka ich odchod z Európskej únie Čítajte 

Akú krajinu chceme?

Na banskobystrické Námestie Slovenského národného povstania prišiel i prezident Andrej Kiska. „Akú krajinu chceme pre naše deti a vnúčatá? Otvorenú, modernú a priateľskú alebo plnú nenávisti?“ povedal na úvod prejavu. A práve táto otázka je podľa neho to, nad čím by Slováci mali rozmýšľať neustále.

Odcitoval zosnulého disidentského kňaza Antona Srholca podľa ktorého treba zo Slovenska urobiť domov, aby mladí nemuseli odchádzať. A zodpovednosť za to majú všetci.

Cirkev musí bojovať proti zneužívaniu viery na šírenie nenávisti, policajti musia zaručiť poriadok, štátni úradníci skutočne pracovať pre ľudí, učitelia šíriť hodnoty, politici vrátiť dôveru v štát a prestať „chápať svoju funkciu ako prostriedok moci a nástroj na vlastné obohatenie“.

SkryťVypnúť reklamu

Šírenie extrémizmu treba podľa prezidenta zastaviť. „Podporujem policajný zásah proti politikom Ľudovej strany Naše Slovensko,“ vyhlásil, načo sa z námestia začali ozývať ojedinelé protestné hlasy s pokrikmi „gestapo, gestapo“.

„Za stav Slovenska môžu všetci dobrí ľudia, lebo na to, aby zvíťazilo zlo, stačí málo,“ zacitoval Kiska známy citát filozofa Edmunda Burka. „Aby dobrí ľudia nerobili nič.“

Prečítajte si tiež: Banskobystrický poslanec: Kotlebu volili aj študenti politológie, dnes sú kritickejší Čítajte 

Priestor na kampaň

Okrem diskutujúcich sa na pódiu hrala aj hudba. Vystúpila česká kapela Neřež z Katarínou Koščovou i Marián a Martin Geišbergovci.

V prvých radoch sedeli starší ľudia, medzi nimi pamätníci holokaustu, ktorí ho v detstve prežili. „Mám 88 rokov a už by som si mohla len užívať dôchodok a nestarať sa o to, čo sa v tejto krajine deje,“ povedala na pódiu Eva Mosnáková.

SkryťVypnúť reklamu

„Napriek tomu chodím aj do takzvaných hladových dolín a počúvam, čo miestni ľudia hovoria. Je dôležité hovoriť o tom, čo som prežila, aby sa to neopakovalo.“

Holokaust prežil aj lekár Pavel Traubner. „Som presvedčený, že stojíme zoči-voči nebezpečenstvu a som presvedčený, že našou povinnosťou je postaviť sa zlu. Musíme sa postaviť fašizmu a neonacizmu, aby už nikto nemusel zažiť to, čo ja.“

Zlatý slovenský olympionik v chôdzi Matej Tóth na pódiu priznal, že aj on niekedy zastával názory, ktoré dnes považuje za nesprávne, možno až extrémistické. Vyrastal v Nitre na hranici územia, kde žije maďarská menšina.

„Aj ja som hovorieval, že kto žije na Slovensku, mal by hovoriť po slovensky,“ priznal. Potom však zmenil postoje. Chodil po svete a uvedomil si, že všade žijú menšiny a našli si spôsob, ako fungovať pokojne. Teraz má manželku z maďarského pohraničia.

SkryťVypnúť reklamu

„Zistil som, že Maďar môže byť často lepší človek ako akýkoľvek národniar zo Žiliny. Vždy ide o to, aký je konkrétny človek.“ Bojovať proti extrémizmu sa podľa neho dá aj športom. „Mládež je ľahko ovplyvniteľná, aj keď v čase, keď som ja bol mladý, sa o extrémizme toľko nehovorilo.

Vďaka športu som sa však vyhol nástrahám dospievania ako alkohol, cigarety či drogy a teraz nemám pocit, že by mi niečo chýbalo,“ povedal.

Prečítajte si tiež: Mysleli sme, že ak upraceme, nevypália nás. Ako spomínajú na represálie nemeckých oddielov tí, čo prežili? Čítajte 

Uverili, no nič nezmenil

Na internete je mnoho informácií a mládež je veľmi ľahko ovplyvniteľná. Preto je dôležité s mladými ľuďmi hovoriť o tom, aká je v skutočnosti pravda, vyhlásil Michal Handzuš, držiteľ Stanleyho pohára, ktorý tento rok prispel k zisku hokejového titulu pre Banskú Bystricu.

Do Banskej Bystrice sa zo zámoria vrátil pred tromi rokmi. To bol už Kotleba takmer rok v úrade.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia boli frustrovaní a uverili, že práve on niečo zmení,“ zdôvodnil pre SME hlasovanie svojich krajanov. „V skutočnosti sa však nič nezmenilo. Bohužiaľ, politici sú stále rovnakí, a preto neviem povedať, či sa po týchto voľbách niečo zmení.“

Musíme sa postaviť za to, že trváme na hodnotách, ktoré sú overené, vyhlásila herečka Emília Vašáryová. „Je ľahšie nenávidieť ako mať rád. Ľahšie je zničiť všetko okolo seba ako tolerovať iných,“ vyhlásila. „Vieme, kam to viedlo, 60 miliónov ľudí zomrelo preto, že nenávisť zvíťazila.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 626
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu