SME

Kotleba bol zlý rečník s nudným programom, prispôsobil sa voličovi

Marián Kotleba na začiatku svojej politickej kariéry. (Zdroj: Ján Krošlák)

Predseda ĽSNS Marian Kotleba na ceste do parlamentu používal diktátorské praktiky, tvrdia viacerí členovia extrémistickej scény.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Keď vstúpil učiteľ Marian Kotleba do triedy banskobystrického gymnázia, nebolo medzi žiakmi cítiť napätie ani stres. Pri počítačoch sa tešili na hodinu informatiky. Dúfali, že si možno znovu zahrajú počítačové hry alebo budú surfovať na internete.

Politické názory medzi žiakmi Kotleba nešíril a ako mladý učiteľ pred tridsiatkou si so školákmi rozumel, spomína si jeho bývalý žiak Peter Múkera mladší, ktorý je dnes advokátom.

„Najmä s chlapcami si vedel vytvoriť veľmi dobrý vzťah, keďže mali k informatike blízko,“ povedal pre SME Múkera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kotlebove hodiny takto vyzerali štyri roky, minimálne dva z toho však bol aktívny vo fašistickej Slovenskej pospolitosti.

„Lepšia ako parlamentná demokracia je stavovská demokracia. Štát vedú odborníci, ktorých si vyberá národ. Tiso bol jediný a najlepší slovenský prezident,“ kričal v jeden augustový nedeľný večer roku 2005 na akcii vo Zvolene.

Počúvalo ho asi 50 ľudí s fakľami a v tmavomodrých uniformách pripomínajúcich rovnošatu Hlinkovej gardy. Okrem nich tam bola ďalšia asi päťdesiatka prívržencov. „Sláva Tisovi, nech žije vodca,“ zborovo odpovedali na Kotlebov prejav. Všetko pod dohľadom stovky policajtov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Tie deti nevedia, čo robia,“ povedala vtedy denníku SME staršia pani na námestí. Pýtala sa mládenca v čiernomodrej uniforme, či jeho matka vie, čo robí a či nikto z ich rodiny vo vojne nezahynul.

O osem rokov neskôr v decembri 2013 vstúpil vysmiaty Kotleba do úradu banskobystrickej župy. Prekvapivo vyhral voľby za predsedu samosprávneho kraja, v prvom kole zdolal Ľudovíta Kaníka a v druhom aj favorita Vladimíra Maňku.

Na inaugurácii poprial prítomným požehnané a biele Vianoce a hneď dodal, nech je veľa snehu. Sympatizantov nového župana v sále to rozosmialo.

Rokovaciu sálu strážili dvaja muži v zelených mikinách a rozhodovali o tom, kto tam vstúpi a kto nie. Neodpovedali, kto sú, prečo to robia ani kto ich tým poveril. Zaskočení organizátori zastupiteľstva sa len mlčky prizerali a nevedeli, čo majú robiť.

Jedným z ochrankárov bol Peter Krupa. Dnes sedí za Kotlebu Ľudovú stranu - Naše Slovensko v parlamente, rovnako ako ďalších 13 poslancov. Zo stovky Kotlebovych prívržencov sa za 11 rokov stalo 160-tisíc aktívnych voličov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A Marian Kotleba dnes opäť kandiduje na post predsedu banskobystrickej župy.

Prevádzkar býval u mamy

Občianske združenie Slovenská pospolitosť funguje už od roku 1995. Otvorene sa hlási k ľudáckemu slovenskému štátu a kritizuje parlamentnú demokraciu.

Kotleba do združenia vstúpil v roku 2003 a za niekoľko mesiacov ho ovládol. Členovia si ho zvolili za „vodcu“ a dovtedy málo výraznú organizáciu začal pretvárať tak, aby sa mohla dostať do parlamentu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CACNY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2012 píše pre noviny v angličtine The Slovak Spectator. V roku 2015 sa stal redaktorom denníka SME, kde pracuje na oddelení domáceho spravodajstva. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu