SME

Mesežnikov v povolebnej diskusii: Výsledok bude kotlebovcov motivovať

Kto vyhral voľby a kto je najväčší porazený. Pozrite si povolebnú diskusiu.

Ako výsledok volieb zmení politickú scénu na Slovensku? Naznačuje úpadok Smeru?Hosťami diskusie boli politológ Grigorij Mesežnikov, analytik OZ Nové školstvo Peter Dráľ, komentátor Peter Tkačenko, Michal Piško z Transparency International, šéfredaktorka SME Beata Balogová, zástupca šéfredaktorky SME Jakub Filo a komentátorka Zuzana Kepplová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

10:10 Balogová: Akým spôsobom prekvapili výsledky? Čo znamenajú pre Smer? Znamená porážka kotlebovcov, že náckovia už strácajú vplyv - napriek tomu, že sa objavovali teórie, že práve na župnej úrovni sa presadia?

SkryťVypnúť reklamu

10:11 Mesežnikov: Najviac ma prekvapil súboj v Košickom kraji, tento výsledok som nečakal.

10:12 Piško: Prekvapil ma výsledok Smeru. Nečakal som, že dokážu obhájiť len dvoch županov. Opäť sa potvrdilo, že prieskumy verejnej mienky neboli až tak presné, vplyv malo aj dvojtýždňové moratórium. Voliči možno rozhodovali aj podľa televíznych diskusií, ale tie asi až tak nezavážili. Moratórium ukázalo, že predvolebné prieskumy trochu ohýbajú realitu.

10:13 Tkačenko: Smer strašne zhorel. Okrem Rašiho sa treba pozrieť na to, ako zlyhali osvedčené kádre, napríklad v Prešove a v Žiline. Aby som sa neopakoval len s tým Smerom, prekvapil ma neúspech kotlebovcov. Poslanecké posty dostali len Milan Uhrík a Marián Kotleba. Čo je podľa mňa veľmi dobrá správa.

SkryťVypnúť reklamu

10:15 Dráľ: Prekvapila ma účasť, ktorá bola vyššia, ako sa očakávalo. Ďalším prekvapením bol pre mňa najmä úspech Oľano. Napríklad pani Jurinovú či pána Viskupiča sme nepovažovali za silných kandidátov, napriek tomu uspeli.

10:16 Balogová: Očakávala sa takáto prehra Kotlebu? Nebola to tesná, marginálna prehra, čomu to pripisujeme? Zavážila silná mobilizácia zo strany médií, alebo to, ako Kotleba viedol župu?

10:18 Mesežnikov: Robili sme prieskum pred moratóriom a neskôr sme ho už nestihli zverejniť. Týkal sa toho, ako sú priaznivci jednotlivých strán rozhodnutí voliť a ukazovalo sa, že kotlebovskí voliči boli rozhodnutí, ale zafungoval aj volič SaS. Spoliehať sa iba na voliča, že bude voliť iba na základe marketingových prístupov sa nedá.

10:19 Filo: Prekvapivé bolo aj to, že Kotleba získal menší počet hlasov ako pred štyrmi rokmi, napriek mobilizácii reálne stratil voličov a jeho prehra nie je len dominancia odporcov.

SkryťVypnúť reklamu

10:20 Kepplová: Môžeme povedať, že včera voliči Kotlebu už vedeli presne koho volia, že nešlo len o protest, súhlasíte?

10:20 Filo: Dnes naozaj vieme povedať, že voliči Kotlebu už vedeli koho volia a nevolili ho z protestu.

10:21 Balogová: Súvisí neúspech neonacistov vo voľbách aj s tým, ako napríklad SaS a hlavne jej predseda zmenili v poslednej dobe rétoriku?

10:22 Mesežnikov: Bolo by veľkou chybou, keby iba na základe výsledku spoločnosť poľavila v boji proti fašistom.

10:25 Piško: Ak by sme spočítali hlasy pre poslaneckých kandidátov ĽSNS, dostaneme sa k desiatkam tisícov voličov. To môže byť približne také číslo, koľko mali hlasov v parlamentných voľbách, a preto by som bol s odchodom voličov opatrný.

Pri poslancoch je prehra ĽSNS trochu väčším prekvapením ako pri županoch, ukazuje nám to skôr to, že kandidáti ĽSNS nemajú dôveru voličov, voliči ich nevnímajú ako kompetentných odborníkov, voliči stranu vnímajú cez jej lídrov. Treba si uvedomiť, že vo voľbách je väčšinový systém, vďaka ktorému získali posty len Kotleba a Uhrík.

SkryťVypnúť reklamu

Radostné komentáre pravicových strán, o zmene farieb na volebnej mape či o ústupe smeru by som tiež bral opatrne - suverénne najúspešnejší boli nezávislí kandidáti, bude ich až 40 percent.

Prečítajte si tiež: Len 875 hlasov rozhodlo v Košiciach. Aké sú iné zaujímavé čísla volieb Čítajte 

10:27 Dráľ: Popularita nezávislých kandidátov sa potvrdila už vo viacerých voľbách, naposledy v prezidentských. Otázkou je, či práve oni nie sú ozajstnou hrádzou proti extrémizmu.

10:27 Tkačenko: Podľa mňa sa nemá volebný systém nastavovať podľa toho, aké výsledky sa očakávajú. Ergo - vymýšľať nový systém, len aby ublížil kotlebovcom, je podľa mňa hrubá chyba.

10:28 Mesežnikov: Keď sa pozrieme na rozloženie hlasov, myslím si, že v drvivej väčšine regiónov by Smer prehrával tak či tak. Čo Smer najviac poškodilo je zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky.

SkryťVypnúť reklamu

10:30 Tkačenko: V Smere si robia prieskumy snáď každé štyri hodiny. Ale tým, že strana zrušila druhé kolo volieb, pripravila sa o akúkoľvek možnosť korekcie výsledku. Smer si svojich voličov uspal.

10:31 Balogová: Vychádza nám z toho, že Smer voľby do VÚC podcenil. Zlyhal aj ich partokratický prístup, kedy sa strana snaží na postoch držať staré kádre?

10:32 Kepplová: Nepodarilo sa presadiť mladú generáciu a to je celkom problém, už to nie je len o výmene kádrov. Znamená to, že volič Smeru už akoby stratil motiváciu?

10:34 Tkačenko: Smer je už unavený. Od roku 2006 bol vo vláde, v samosprávach a župách ešte skôr. Čo Smer mohol voličom priniesť, to už priniesol. S ničím novým táto strana nepríde.

10:35 Balogová: Myslíte si, že Smer sa pred voľbami spoliehal na to, že zafungujú ako jediná alternatívna k náckom? Že kto nechce Kotlebu, vsadí na stabilitu Smeru a nebude voliť nič neočakávané?

SkryťVypnúť reklamu

10:36 Dráľ: Voliči Smeru sa veľmi nachytajú na vizionárske témy. Svoju voľbu nestotožňujú so značkou strany ako takou, ale len s tvárami, ktoré kandidujú.

10:37 Filo: Ľudia chcú už nejakú zmenu. Tento trend začal už pred štyrmi rokmi, ale teraz sa voči Smeru úplne prejavil.

10:37 Dráľ: O SNSke sa málo hovorí, ale ona sa výrazne prepadla. Urobili množstvo zlých rozhodnutí, nepodchytili si voličov. Voľby zreteľne ukázali, že Dankova strana totálne pohorela.

10:37 Piško: Strana SNS naozaj absolútne prepadla. Spravili to úplne zle, mali slabých kandidátov, ostali v tieni Smeru. A pritom majú podobne silné stranícke štruktúry. SMK oproti minulým voľbám poklesla, predtým získali celkovo 37 poslancov, teraz 30.

10:38 Mesežnikov: Pre SMK je to veľmi dobrý výsledok. Maďarskí voliči sú kritickí voči vládnej koalícii. To, že Most-Híd je v koalícii som Smerom ho v týchto voľbách diskvalifikovalo v prospech SMK.

SkryťVypnúť reklamu

10:41 Balogová: Vyplýva z našej diskusie, že niečo ako "tradičná politická mapa" či "volebná bašta Smeru" už nefunguje?

10:42: Piško: Smer sa môže tešiť jedine z výsledku v Trenčíne , hoci samotný Trenčín by som baštou Smeru nenazýval, je to trošku prehnané. Pomohol im dobre vybraný kandidát Baška, ostatní kandidáti neboli veľmi známi alebo výrazní.

10:42 Piško: Som zvedavý na to, čo povedia volební geografi. Myslím si, že sa potvrdí, že sú regióny, kde voliči volia dlhodobo rovnako - na Kysuciach, Hornej Nitre či v Považí sú tradične konzervatívni voliči.

Bude to ale menej výrazné ako v minulosti. Voliči sa priklonili k nezávislým kandidátom, čo sa musí prejaviť aj na "tradičných baštách".

10:45 Diskusia má krátku prestávku.

SkryťVypnúť reklamu

10:55 Balogová: Ako čítame výsledok volieb v bratislavskej župe? Čomu pripisujeme výsledok volieb a víťazstvo Juraja Drobu - potvrdzuje sa dlhodobo pravicové smerovanie Bratislavy? Ftáčnik včera vo svojom krátkom príhovore zo svojej volebnej prehry obvinil Smer. Podpora Smeru, Martina Glváča mu vraj ublížila. Súhlasíte s ním?

10:56 Tkačenko: Voličom do hlavy nevidíme. Dá sa to interpretovať tak, že "pomohla" podpora Smeru. Faktom zostáva, že Ftáčnik takmer vyhral, ťažko povedať, či sa pod jeho výsledok podpísala práve podpora Smeru.

10:57 Balogová: Pozrime sa na to, ako prebiehali volebné kampane, ako ich poňali strany. Ktorá strana - alebo kandidát - mal podľa vás najúspešnejšiu kampaň, kto najlepšie pracoval s náladami v spoločnosti a kto úplne zlyhal?

SkryťVypnúť reklamu

10:58 Tkačenko: Dobrú kampaň mala opozícia, ktorá dokázala vyťažiť aj z nálad spoločnosti. Kým odborníci už dlho vyzývajú stranu Oľano, aby začala svoje štruktúry budovať zospodu, v týchto voľbách sa ukázalo, že to vlastne netreba.

11:00 Piško: Tu sa dostávame ku kľúčovej otázke žúp a ich kompetencií. Len vo veľmi málo prípadoch rozhodovali skutočne témy, ktoré sú v kompetencii župy. Tie župné kompetencie sú veľmi oklieštené, ukazuje sa, ako zle je samospráva nastavená.

Skôr rozhodovali celoslovenské, spoločenské témy. Kandidáti nechceli hovoriť len o opravách ciest druhej triedy a vymieňaní okien na školách, niektorí kandidáti sa snažili zaujať témou, ktorá je na hranici kompetencií, ako napríklad doprava zadarmo či tvorba pracovných miest.

11:01 Tkačenko: Teraz vidíme, ako to dopadne, keď sa niekto drží kompetencií a realizuje sa na komunálnej, resp. regionálnej úrovni. Príkladom je napríklad Uhler, ktorý tiež pohorel. Ukázalo sa, že voličom sú regionálne témy ľahostajné.

SkryťVypnúť reklamu

11:02 Mesežnikov: Čo sa týka súťaže straníckych kandidátov, dôležité úlohy zohrávali celoslovenské témy. Ľudia nevnímajú kompetencie žúp ako dôležité, ale napriek tomu sa k nám dostávalo veľa propagácie v oblasti regionálnych tém.

11:03 Balogová: Mám pocit, že médiá sa výrazne venovali týmto župným voľbám, pritom sú často označované za nudné. Sčasti to bolo možno kvôli Kotlebovi a kvôli tomu, že Slovensko možno zhnedne. Zrazu sme však videli, že tieto župné voľby boli sledovanejšie ako doteraz. Čím to bolo?

11:04 Dráľ: Veľkú úlohu zohrali verejnoprávne médiá, ktoré asi prvýkrát venovali taký poctivý priestor župným voľbám. Azda aj vďaka nim sa časť voličov dozvedela o kompetenciách župy a preto išli voliť. Uvedomili si, aké má VÚC-ka kompetencie a právomoci, chceli rozhodnúť.

SkryťVypnúť reklamu

11:05 Piško: Naozaj išlo o strach z toho, že ĽSNS môže získať niekoľko županov a obsadiť zastupiteľstvá. Kvôli jednokolovej voľbe sa tiež súboj vyostril.

Preto médiá upozorňovali na to, že je dôležité ísť voliť, začali vysvetľovať, prečo je dôležité ísť voliť. 30 percent je na župné voľby vysoká, nadpriemerná účasť.

11:06 Filo: Musíme byť veľmi opatrní s interpretáciou účasti volieb, najviac to totiž ťahala Banská Bystrica, v niektorých krajoch bola účasť tesne nad dvadsať percent. Osobne som však očakával ešte vyššiu účasť.

11:08 Piško: Som trošku skeptický z tej dvojkolovej voľby, nemyslím si, že by druhé kolo malo veľký zmysel. Legitimita županov, ktorí vzišli z druhého kola volieb, je otázna, v minulosti županom stačilo na víťazstvo v druhom kole aj sedem percent hlasov všetkých oprávnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Jediným krajom, kde by župana zvolili už v prvom kole je Trenčín, kde Baška získal tesne nad 50 percent. Obávam sa však toho, že v druhom kole by sa možno voliči ĽSNS naozaj zmobilizovali.

11:14 Filo: Kým v iných krajoch sa mohlo rozhodovať o riešeniach, v Banskej Bystrici a Nitre to nebolo možné práve kvôli ĽSNS. Ľudia mali tendenciu odsunúť riešenia a voliť hodnotovo proti kotlebovcom. Práve v Bratislave bol súboj paradoxne najviac založený na programoch a riešeniach.

11:15 Piško: Na nejakej úrovni sa diala aj mobilizácia na línii konzervatívny/liberálny kandidát, ale volilo sa skôr podľa strán než hodnôt.

11:17 Balogová: Predpokladáte, že v Smere nastane po týchto voľbách sebareflexia? Že tieto voľby vezmú ako varovný signál?

11:18 Tkačenko: Smer prechádza nejakou sebareflexiou, ktorá sa však zrejme nemôže dotknúť jeho jadra. Smer sa snaží situáciu riešiť marketingovo a vidíme, že to výsledky neprináša. Podľa mňa je Smer odsúdený na dožívanie.

SkryťVypnúť reklamu

11:20 Piško: Súhlasím s tým, že sebareflexia nie je silná stránka predsedu Smeru, ale tlak na neho sa zvýši. Stratili veľa poslancov v zastupiteľstvách aj županov, pričom ide o dôležitých, kľúčových politikov v strane, ako napríklad Raši. Nejaké bublanie v strane určite nastane, bojím sa, že zmena pôjde ešte k horšiemu.

11:22 Balogová: Obávam sa, že Smer vezme výsledky týchto volieb a sebareflexiu ako podnet pre úplnú zmenu rétoriky. Začnú sa o to viac venovať populistickým témam, ktoré rezonujú v spoločnosti.

11:22 Filo: Nedá sa vylúčiť, že to Smer neurobí. Ale oni si pred rokom zadefinovali, že sa v sociálno-demokratickej rovine chcú štandardizovať. Ich volič by už nevstrebal zásadnú zmenu.

11:23 Dráľ: Museli by skončiť s modelom riadenia "vlastnou hlavou". Ak by boli ich sebareflektívne sklony naozaj razantné, vyústili by doodchodu Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

11:25 Filo: Smer mal dlhodobo absolútny vplyv na prerozdeľovanie zdrojov v SR. Tým, že teraz stratil kraje, sa práve tento jeho vplyv oslabí. Rozdeľovanie zdrojov už bude naviazané na iné strany, napríklad Oľano.

11:25 Dráľ: Ak bude Smer odstrihnutý od zdroja, začne sa akési vnútrostranícke pnutie, ktoré bude len rásť. Smer nie je homogénna skupina, tam sú vnútorné rozbroje medzi klikami.

11:26 Mesežnikov: Napríklad HZDS bolo poznačené špecifickou sebareflexiou s vytváraním platforiem, Smer však na tento typ sebareflexie netrpí.

11:27 Piško: Po župných voľbách Smer príde o časť zdrojov a príjmov, stratil županov aj poslancov v zastupiteľstvách.

Zaujímavé bude sledovať, čo sa bude diať v zastupiteľstvách, kde je obrovská masa nezávislých kandidátov. Zastupiteľstvá pritom fungujú ako protiváha županovi, napríklad Kotlebovi zastupiteľstvo zabránilo presadiť niektoré zmeny. Som zvedavý, ako sa strany zvládnu dohodnúť s nezávislými kandidátmi.

SkryťVypnúť reklamu

V župách je veľa rôznych rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré pre Smer a ďalšie strany slúžili ako zdroj príjmov. Otázne je, ako sa so stratou týchto príjmov vyrovnajú alebo či sa dohodnú s nezávislými.

11:28 Mesežnikov: Pri nezávislých kandidátoch môžu svoju úlohu zohrávať aj hodnotové veci, podobne ako v Česku.

11:29 Balogová: Ak hovoríme o sebareflexii Smeru - ako môžu tieto voľby motivovať pravicové strany? Predseda SaS má v poslednej dobe veľmi rozpačitú rétoriku, v poslednej dobe sa občas prikloní k extrémistickým názorom.

Čo si majú z týchto volieb odniesť pravicové strany či dokonca novovznikajúce projekty?

11:30 Kepplová: Pri otázke sebareflexie mi nedá nespomenúť Sulíkovo už takmer skladanie vlády na facebookovej stránke. Opäť... Pritom by sme nemali zabúdať na Remišovú, ktorá je oveľa menej nápadná pri sebachvále, ale niečo zjavne robí správne.

11:30 Tkačenko: Po parlamentných voľbách boli Sulíkove reči o zostavovaní koalície nepríčetné. Ak na facebooku v statusoch zostavuje koalíciu dnes, zakladá sa to na trochu reálnejších predpokladoch.

11:33 Piško: Zaujímavé je, že SaS kandidovala naprieč Slovenskom s OĽaNO, pritom SaS získala jediného župana, Obyčajní dvoch. Droba pritom nemá také vyhranené názory ako Sulík.

11:33 Dráľ: Aj keď neodkláňa sa od sulíkovských utečeneckých tém...

11:33 Tkačenko: Vidíme, že tá pravicová koalícia v župných voľbách zafungovala. Aj keď má Hlina (KDH) so Sulíkom (SaS) zložitejší vzťah, dokázali sa v Prešove dohodnúť na kandidátovi a vyhrali.

11:34 Tkačenko: Do veľkej miery sa ukazuje, že ľudia už vlastne chodia voliť proti Ficovi. Ukázalo sa to už v prezidentských voľbách.

11:35 Piško: Jurinová, Viskupič či Droba ale nekandidovali proti Ficovi, ale proti iným kandidátom. Mikuš ani Blanár neboli veľmi výrazní kandidáti, v župe boli dlho, ale veľa nezmenili.

V parlamentných voľbách budú stáť Viskupič a Jurinová proti Ficovi, nie proti Mikušovi či Blanárovi. Pochybujem, že v parlamentných voľbách by koalícia SaS-OĽaNO proti Ficovi obstála.

11:39 Piško: Aj voliči Progresívneho Slovenska a Beblavého Spolu sú zatiaľ medzi pravicovými kandidátmi - hlasovali za pravicových kandidátov, hoci názov týchto strán nebol napísaný pri mene kandidáta.

Vo výsledku pravicových kandidátov sú tak schované aj hlasy voličov, ktorí v parlamentných voľbách budú voliť takéto strany.

11:40 Mesežnikov: O chvíľu bude realitou, že vzniknú nové politické subjekty, bez ohľadu na to, aké vzťahy budú mať a osvoja si aj časť nerozhodnutých voličov, čím môžu posilniť stredopravicový blok.

Myslím, že vznikne niečo také, čo bude zlučiteľné s už existujúcim spektrom, čím môže prísť nervozita zo strany SaS, OĽaNO a možno aj Smeru.

11:43 Piško: Aj voličská legitimita ĽSNS sa posilnila. Po parlamentných voľbách sa ľudia začali otvorene hlásiť k tomu, že volili kotlebovcov, s každými ďalšími voľbami sú na to voliči viac a viac hrdí.

11:45 Mesežnikov: Práve voľby poukázali na to, čo všetko predstavuje strana ĽSNS a spoločnosť by v tomto boji rozhodne nemala poľaviť. Musí sa rozhodnúť, netreba to odkladať.

Potvrdilo sa, že ich výsledky nie sú bezvýznamné, ich jadro je dosť lojálne a teraz majú pocit akejsi ukrivdenosti. Rovnako sa ukázalo sa, že ostatné strany ich berú vážne a je dobre, že došlo k mobilizácii. Obávam sa však, že ich to bude iba motivovať.

11:48 Piško: V župách dlhodobo rastú mladí kandidáti, v týchto voľbách bolo rekordných okolo 17-18 percent kandidátov do 35 rokov. Najväčší podiel z toho patrí Kotlebovej ĽSNS.

Títo mladí kandidáti však nie sú odborne spôsobilí, ĽSNS narýchlo kádrovala každého, kto súhlasil s ideológiou strany.

11:50 Balogová: Na čo by sa mali sústreďovať župani v oblasti školstva?

11:50 Dráľ: VÚCky spravujú stredné školstvo. Rozhodujú o počtoch tried, žiakov. Každého župana a každé zastupiteľstvo čaká pri nástupe nová situácia v jeho kraji. Sieť škôl sa všade vyvíjala inak.

Keď som si pozeral, koľko žiakov pripadá na školy v každom kraji, ukázalo sa, že dlhodobo majú najefektívnejšiu sieť škôl v trenčianskom a žilinskom kraji. Majú väčšie školy, viacej zdrojov - z toho vyplýva, že môžu mať väčšie možnosti veci zlepšovať. Úlohou nových županov v týchto krajoch je hlavne nič nepokaziť.

Suverénne najhoršia situácia je v banskobystrickom kraji - veľa škôl a málo študentov. Ale oni zlú situáciu už takpovediac zdedili. Prekvapujúco, druhú najhoršiu sieť škôl má bratislavský kraj. Drobu čakajú pomerne radikálne kroky. V programe však župani práve školstvo nemajú. Iba ak v otázke infaštruktúry.

11:52 Filo: Je smutné, že kandidáti s otázkou školstva vôbec nepracovali.

11:53 Dráľ: Keby sa mala rušiť škola v konkrétnom meste, tak starostovia, resp. primátori, by hneď začali lobovať, aby sa to práve v tom ich meste nestalo.

11:54 Balogová: Aké výzvy čakajú novozvolených županov v otázke transparentnosti? Na čo by sa mal volič zamerať?

12:00 Piško: Transparentnosť sa stáva čím ďalej, tým dôležitejšou otázkou už počas kampaní. Štyria, piati najdôležitejší bratislavskí kandidáti reflektovali aj náš rebríček transparentnosti, táto téma žila.

Pritom transparentnosť nie je len abstraktná otázka. Stačí si spomenúť na kauzy, ako napríklad na učiteľa Ota Žarnaya, ktorý upozorňoval na dokumenty, ktoré jeho škola uzavrela s advokátskou kanceláriou, pritom žiadne služby nepotrebovala. Košická Župa potom nariadila, že všetky školy musia povinne využívať právne služby župy. Ďalším príkladom je nedávne obstarávanie rekonštrukcie ciest v Banskej Bystrici, ktoré sa podarilo zastaviť.

Transparentnosť žúp sledujeme od roku 2011, v súčasnosti je priemerná transparentnosť na úrovni 54 percent, čo ešte nie je ideálne, ale postupne sa to zlepšuje. Najmä noví župani sa transparentnosti zvyknú veľa venovať, napríklad keď Baška prevzal trenčiansky kraj po HZDS, začal zverejňovať veľa zmlúv.

Som zvedavý, ako sa šesť úplne nových županov prejaví v praxi.

12:01 Diskusiu sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 734
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 002
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 793
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 341
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Szabolcz Mózes.

Mózes hovorí, že zodpovední ľudia takto nehazardujú s budúcnosťou strany.


SITA
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR
Peter Pellegrini.

Pellegrini je pripravený v prípade ďalšieho incidentu zvolať mimoriadnu schôdzu.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Hokejový štadión v Piešťanoch.

Sme radi, že piešťanský zimný štadión je opäť funkčný, povedal Lažo.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu