BRATISLAVA. Nové nemocnice, opravy železničných tratí či obnova desaťtisícov starších domov. O to všetko Slovensko môže prísť, ak mu Európska komisia pozastaví alebo úplne stopne vyplácanie peňazí z plánu obnovy.
Riziko je spojené s obavou Komisie, či Slovensko dokáže dostatočne zabezpečiť kontrolu čerpania peňazí z plánu obnovy a odhaľovanie podvodov, aby nedochádzalo k ich rozkrádaniu.
O obave svedčí list Európskej komisie z 28. marca, ktorý poslalo jej generálne riaditeľstvo pre ekonomické a finančné záležitosti vicepremiérovi pre plán obnovy Petrovi Kmecovi z Hlasu. Ako prvý ho zverejnil Denník N.
Komisia úradu vicepremiéra položila pätnásť otázok. Týkajú sa najmä toho, ako chce Slovensko po zrušení špeciálnej prokuratúry zabezpečiť kontrolu čerpania peňazí z plánu obnovy a aké prostriedky a postupy má pripravené na odhaľovanie podvodov. Kmec má odpovedať do 19. apríla.
Komisia podľa Denníka N už priamo pohrozila Slovensku zastavením peňazí z plánu obnovy, lebo nevie jasne vysvetliť zrušenie špeciálnej prokuratúry ani znižovanie trestov za ekonomickú kriminalitu.
V pláne obnovy je vyše šesť miliárd eur. Z nich doteraz Slovensko dostalo via ako dve miliardy eur po troch žiadostiach. Štvrtú žiadosť na 924 miliónov eur poslalo vlani.
Mali prísť v decembri, ale ešte neprišli. Vo februári Európska komisia pozastavila jej hodnotenie. Aj preto je ohrozené čerpanie 3,5 až štyroch miliárd eur. Tlačí aj čas, peniaze z plánu obnovy má krajina vyčerpať do konca júna 2026.
Napriek tomu premiér Robert Fico zo Smeru označil riziko stopnutia peňazí z plánu obnovy za trest Európskej komisie za výsledok prezidentských volieb z minulej soboty. Vyhral v nich predseda parlamentu Peter Pellegrini z Hlasu.
„Musíme rátať aj s trestom Západu za to, že sme zvolili Petra Pellegriniho, a nie Ivana Korčoka. Vôbec by som sa preto nečudoval, keby nám teraz z čisto politických dôvodov a výsledku prezidentských volieb Európska komisia skočila na fondy,“ povedal Fico minulú nedeľu.
V článku sa dočítate
- kde všade sa majú z plánu obnovy stavať a rekonštruovať nemocnice
- aké železničné trate sa majú opravovať
- kde, aké a pre koho sa majú kupovať vlaky, električky a autá
- ktoré súdy sa majú modernizovať a aké IT projekty sa majú podporiť z plánu obnovy
"Pán premiér by mal prestať fňukať," hovorí Michal Šimečka, šéf najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko. Nielen on pripomína, že list Európskej komisie prišiel Kmecovi 28. marca, viac ako týždeň predtým, ako bolo 6. apríla druhé kolo prezidentských volieb.
Denník SME pripravil prehľad projektov, ktoré sú ohrozené, nad dvadsať miliónov eur.