BRATISLAVA. Web, ktorý propagoval extrémistických politikov, oficiálne končí, prichádza však s náhradou. Kulturblog vystrieda nový projekt Metapolitika, za ktorým stojí časť pôvodného tímu.
Kulturblog poslednýkrát vysielal ešte v júli krátko po voľbách do Európskeho parlamentu, v ktorých uspelo extrémistické hnutie Republika personálne prepojené s projektom.
Pôvodné kanály Kulturblogu na sociálnych sieťach sú už premenované. Web Kulturblogu bol vypnutý a prípadných návštevníkov automaticky presmeruje na stránku nástupníckeho projektu.
Novinka sa podľa utorkového predstavenia bude novinka opierať o dve hlavné tváre – členku pôvodného Kulturblogu Líviu Pavlíkovú a bývalú predsedníčku SNS Annu Belousovovú.
Dočítate sa:
- ako sú tváre nového projektu prepojené s Republikou,
- prečo Kulturblog skončil a museli ho nahradiť,
- akú úlohu v jeho existencii zohrajú sociálne siete.
Chcú hodnotiť spoločenskú situáciu
Kulturblog bol stálicou slovenskej konšpiračnej scény, fungoval od roku 2017. V tom čase podporoval extrémistickú ĽSNS Mariana Kotlebu, neskôr odídencov z nej Milana Uhríka a Milana Mazureka, ktorí založili hnutie Republika.
Projekt sa dlhé roky označoval za pronárodne orientované médium. Okrem kritiky Európskej únie a západnej kultúry zverejňoval množstvo obsahu zameraného na históriu Slovenska. Pochybné boli najmä jeho opakované prejavy podpory prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky Jozefovi Tisovi.

Nový projekt nateraz ohlásil len toľko, že bude hodnotiť politickú a spoločenskú situáciu na Slovensku a vo svete.
Okrem Pavlíkovej a Belousovovej bude jeho tvárou aj Ľubomír Huďo, ktorý mal v Kulturblogu vlastnú reláciu. Ešte v lete avizovali, že pod novou značkou má pôsobiť aj Pavlíkovej manžel Dávid Pavlík.
Od Slotu k Uhríkovi
Viacerí členovia Kulturblogu robili v minulosti poslaneckých asistentov Uhríkovi či Mazurekovi, a prepojení boli teda aj finančne.
V posledných rokoch sa tím Kulturblogu ešte tesnejšie pripútal k strane. Lívia Pavlíková v lete 2023 ohlásila vstup do Republiky a kandidovala za ňu do europarlamentu.
Rovnako sa na kandidátke objavili aj Huďo a Belousovová. Bývalá predsedníčka SNS pôsobila v parlamente naposledy v roku 2012. Na konšpiračnej scéne si však v posledných rokoch znova získala pozornosť.
V roku 2024 sa nakoniec objavila na kandidátke Republiky ako nezávislá, a hoci sa do Európskeho parlamentu prekrúžkovali len Uhrík s Mazurekom, ani Belousovová nedopadla zle.
V poradí kandidátov všetkých strán skončila na 16. mieste s viac ako 32-tisíc preferenčnými hlasmi. Pavlíková získala 15-tisíc krúžkov, Huďo necelých štyritisíc.
Dávid Pavlík je dnes lokálnym asistentom europoslanca Mazureka.
Ako zareagujú sociálne siete?
Kulturblog skončil potom, ako si Mazurek vzal do Bruselu za asistenta jeho doterajšiu hlavnú tvár Jána Pastuszeka. Jedným z dôvodov však bolo aj opakované mazanie jeho profilov na veľkých digitálnych platformách.
"Potrebujeme pôsobiť na najväčších sieťach, keďže všetky naše snahy dostať ľudí mimo youTube alebo facebooku zlyhali,“ vysvetlil Kulturblog, keď v lete oznamoval svoj koniec.
Najpopulárnejšie platformy sú naďalej kľúčovým distribučným kanálom, ktorý konkurenčný Telegram nevie nahradiť. Kulturblog oznámil, že cez komunikačnú službu Pavla Durova ho sledoval len zlomok jeho bývalých divákov.
Osud novej značky tak zrejme do veľkej miery ovplyvní to, ako sa k nej postavia prevádzkovatelia youTube, facebooku a instagramu – americké spoločnosti Google a Meta.
Metapolitika môže mať problémy najmä na YouTube, kde Kulturblog opakovane zablokovali. Pravidlá služby neumožňujú tvorcom obsahu, aby si po zablokovaní založili nový kanál, prípadne pokračovali v tvorbe na vopred pripravenom záložnom kanáli.
YouTube je však zároveň známy tým, že na dodržiavanie pravidla nedohliada dôsledne. Aj preto sa naň Kulturblog v minulosti opakovane, hoci len dočasne, vracal.

Beata
Balogová
