SME

Od zajtra majú evanjelici nového biskupa

Bratislava 27. októbra (TASR) - Inštalácia novozvoleného generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloša Klátika ...

Miloš KlátikMiloš Klátik (Zdroj: SME)

Bratislava 27. októbra (TASR) - Inštalácia novozvoleného generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloša Klátika a jej generálneho dozorcu Pavla Delingu zavŕši voľby predsedníctva druhej najväčšej cirkvi na Slovensku. Uskutočňujú sa každých šesť rokov.

Klátik a Delinga po 12 rokoch vystriedajú doterajších predstaviteľov ECAV, generálneho biskupa Júliusa Fila a generálneho dozorcu Jána Holčíka.

Slávnostná inštalácia prebehne v sobotu o 10.00 h v evanjelickom kostole v Bratislave-Petržalke na Strečnianskej ulici. V priamom prenose ju bude vysielať Slovenská televízia. Na slávnosti sa očakáva účasť ústavných činiteľov SR, predstaviteľov štátnej správy, poslancov Národnej rady SR, ďalších domácich i zahraničných hostí.

SkryťVypnúť reklamu

Voľby predsedníctva ECAV na sa uskutočnili vo volebných konventoch v cirkevných zboroch vo Východnom a Západnom dištrikte ECAV od 16. do 30.júla 2006.

TASR informovala tajomníčka pre mediálnu komunikáciu GBÚ ECAV Eva Bombová.


Životopis nového generálneho biskupa Miloša Klátika

Miloš Klátik sa narodil 3. septembra 1963 v Komárne v rodine evanjelického farára – seniora Jána Klátika a Zlatice, ktorá pôsobila ako kantorka a dirigentka spevokolu. Po maturite na gymnáziu v Revúcej študoval v rokoch 1981 – 1986 na Slovenskej evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave. V roku 1986 bol v Bratislave ordinovaný do duchovnej služby Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku (ECAV). Ako kaplán pôsobil v Ružomberku. Po návrate z vojenskej základnej služby bol ustanovený za biskupského kaplána pri Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku a za duchovného správcu Teologického domova v Bratislave. Od roku 1987 pôsobil ako asistent na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského (EBF UK) a ako kaplán v Bratislave – Petržalke. V roku 1989 zložil farársku skúšku a bol zvolený za zborového farára v Bratislave – Petržalke, kde pôsobil doteraz aj s manželkou Oľgou, ktorá je tiež zborovou farárkou v Bratislave – Petržalke. Spolu vychovávajú štyri deti – Máriu (15), Jána (14), Miloša (12) a Juraja (5).

SkryťVypnúť reklamu

Od príchodu do cirkevného zboru v Petržalke pripravoval stavbu nového kostola a zborového centra. Nový evanjelický kostol bol posvätený 30. októbra 1994. V rokoch 1998 – 1999 organizoval založenie Cirkevnej materskej školy Dr. F. Melanchtona, Cirkevnej základnej školy a Evanjelického gymnázia Dr. M. Luthera. Postgraduálne študoval na teologických fakultách v Berlíne, Erlangene, Heidelbergu, Mníchove, absolvoval jazykové študijné pobyty v Tübingene, Stuttgarte, Londýne a Birminghame. Na EBF UK získal titul PhD. a v súčasnosti na nej pôsobí ako vysokoškolský pedagóg. Vyučuje úvod do systematickej teológie, symboliku – ekumeniku, teológiu symbolických kníh, dogmatiku a vedie semináre systematickej teológie.

V roku 2003 bol vedúcim autorského kolektívu dvoch učebníc evanjelického náboženstva pre základné školy Pramienok a Prameň. V roku 2004 mu vyšla vysokoškolská učebnica Základy dogmatiky a monografia Všeobecné kňažstvo pokrstených veriacich. Niekoľko rokov pôsobil ako člen akademického senátu (AS) EBF UK Univerzity Komenského a predsedníctva AS UK. V súčasnosti je na EBF UK prodekanom, členom vedenia fakulty a členom vedeckej rady. Pôsobil vo funkcii predsedu Generálnej podporovne ECAV. Bol členom Dištriktuálneho presbyterstva Západného dištriktu ECAV, podpredsedom Združenia evanjelických duchovných a školským dekanom Bratislavského seniorátu. Od roku 2001 pôsobí ako predseda Vieroučného výboru a člen Ekumenického výboru ECAV na Slovensku. Je členom Synody ECAV, členom dištriktuálneho súdu ECAV, seniorálnym presbyterom, členom seniorálneho hospodárskeho výboru a členom dvoch vieroučných výborov spoločenstva evanjelických cirkví v Európe (GEKE).

SkryťVypnúť reklamu



Životopis nového generálneho dozorcu Evanjelickej cirkvi Pavla Delingu

Generálny dozorca ECAV na Slovensku Ing. Pavol Delinga CSc. sa narodil 23. januára 1939 v Devičanoch v okrese Levice, kde aj býva. Maturoval v roku 1957 na Poľnohospodárskej technickej škole v Leviciach a v roku 1962 ukončil štúdium na Vysokej škole zemědelskej a lesníckej v Brne. Pôsobil vo Výrobnej poľnohospodárskej správe v Leviciach a iných poľnohospodárskych podnikoch, v ústredných úradoch v Bratislave (1969 - 1995). Vedeckú hodnosť kandidát ekonomických vied získal v roku 1980.

V roku 1990 sa Delinga stal poslancom Národnej rady SR, v roku 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a v rokoch 1994 - 2002 opäť poslancom Národnej rady SR.

SkryťVypnúť reklamu

Delinga nebol do roku 1990 členom žiadnej politickej strany, v roku 1990 založil Roľnícku stranu Slovenska a do roku 1998 bol jej predsedom. Počas svojho pôsobenia v štátnej správe i samospráve sa angažoval do aktivít ECAV na Slovensku a ako poslanec NR SR sa pričinil o viaceré pozitívne legislatívne zmeny. Navrhol príspevok zo štátneho rozpočtu pre Evanjelickú diakoniu a zasadil sa o prijatie zákonov, ktoré viedli k navráteniu majetku ECAV na Slovensku.

Do roku 1998 bol Delinga členom Evanjelického a.v. cirkevného zboru v Bratislave, od roku 1998 pôsobí v cirkevnom zbore ECAV v Devičanoch, kde bol najprv presbyterom a od roku 2006 je jeho dozorcom. Bol zvolený aj za zástupcu dozorcu Dunajsko-nitrianskeho seniorátu. Je ženatý, vychovali s manželkou tri deti a majú päť vnúčat.

SkryťVypnúť reklamu

V novej funkcii generálneho dozorcu ECAV chce Pavol Delinga dôsledne napĺňať litery Ústavy ECAV a ostatných platných noriem. Chce neustále hľadať a presadzovať porozumenie a tolerantnosť medzi všetkými cirkevnými hodnostármi. Jednotu a istotu musia podľa neho v cirkvi vytvárať všetci duchovní i laickí predstavitelia.

Informácie TASR poskytol Generálny biskupský úrad ECAV na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 355
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 055
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 094
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 909
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu