SME

Radca pre Rómov má mapu zločinu

Polícia nasadí do okolia osád viac špecialistov, venovať sa budú len problémovým komunitám. S rezortom práce sa Lipšicov poradca pre rómsku kriminalitu neradil.

Daniel Lipšic a Milana Krajniak v októbri navštívili rómsku osadu pri obci Žehra.Daniel Lipšic a Milana Krajniak v októbri navštívili rómsku osadu pri obci Žehra. (Zdroj: TASR)


BRATISLAVA. Plavecký Štvrtok, Svinia, Jarovnice, Trebišov a košický Lunik IX. To sú lokality, na ktoré sa polícia plánuje najviac zamerať pri potláčaní kriminality v rómskych komunitách. Nové opatrenia majú priniesť do rizikových osád viac policajtov. Platia od januára.

Plán vychádza zo záverov analýzy poradcu ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) pre rómsku kriminalitu Milana Krajniaka z KDH. S rezortom práce, ktorý má v náplni aj riešenie problematiky rómskych osád, Krajniak pri príprave opatrení nespolupracoval.

Narátali okolo 135­-tisíc ľudí

Ministerstvo vnútra
  • spolu je na Slovensku 220 problémových komunít,
  • najviac v Košickom (63), Prešovskom (61) a Banskobystrickom kraji (56)
  • Trnava (15), Nitra (11), Žilina (9), Trenčín (3) a Bratislava (2)
  • celkovo je to vyše 135–tisíc ľudí.

„Analýzu nekonzultovali ani so sekciou sociálnej a rodinnej politiky, ani so štátnou tajomníčkou Luciou Nicholsonovou, ktorá zastrešuje problematiku sociálne vylúčených spoločenstiev,“ povedala hovorkyňa rezortu Slávka Sélešová.

Krajniak tvrdí, že ministerstvá spolu komunikujú dlhodobo. „Teraz sme sa sústredili na to, čo absentovalo. A to je ochrana obyvateľov, ktorí dodržiavajú zákony. Riešenie sociálnych otázok môže napomôcť, ale to môže trvať niekoľko rokov.“

S úradom vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Miroslava Polláka konzultoval rezort vnútra svoj postup len okrajovo. Overoval správnosť metodiky, aby sa vyhol pochybnostiam o etnicky motivovanej činnosti. Za vyjadrenia o rómskej kriminalite Krajniaka pred časom kritizoval Pollák aj Nicholsonová.

Výsledkom analýzy je mapa kriminality, ktorá rozdeľuje rómske komunity podľa kategórií na bezproblémové, občasne problémové a problémové. Problémových komunít zaznamenali 220, odhadujú, že v nich žije vyše 135-tisíc ľudí. Najviac v Košickom (63), Prešovskom (61) a Banskobystrickom kraji (56). Najmenej v Bratislavskom (2).

Viac špecialistov

Od 1. januára sa chce polícia vo zvýšenej miere venovať problémovým komunitám. „Vytvoriť také podmienky, aby mohli policajti účinnejšie predchádzať tomuto typu kriminality a v prípade, že sa vyskytne, aj ju objasniť a potlačiť,“ hovorí Krajniak.

Riešenia majú spočívať v posilňovaní stavu policajných špecialistov. „Rozsah ich práce s rómskymi komunitami by sa mal rozšíriť zo 70 na 100 percent pracovného času. De facto to znamená nárast počtov o tretinu,“ povedala Ľudmila Staňová z ministerstva vnútra.

V polícii pracuje 230 špecialistov pre prácu s komunitami. Zaradení sú na obvodných oddeleniach. „Väčšina ovláda aj rómsky jazyk. Sú medzi nimi aj Rómovia,“ hovorí Denisa Baloghová z policajného prezídia. O zvýšení počtu špecialistov prezídium neuvažuje.

Keďže od januára pripravili celkovú reorganizáciu polície, bude podľa Baloghovej posilnený výkon služby všetkých krajských policajných riaditeľstiev.

Policajní špecialisti pre prácu s rómskymi komunitami sa sústreďujú na dohľad nad dodržiavaním poriadku a riešenie drobných sporov na úrovni priestupkov. Ide teda o bežných pochôdzkarov.

Keď otca zavrú, peniaze zháňajú deti

Terénna pracovníčka v Rožňave MARCELA TOMÁŠIKOVÁ tvrdí, že Rómovia by radi pracovali, ale načierno.

Spolupracujú terénni pracovníci vo vašom meste s políciou?
„Máme dobré styky s mestskou políciou, nejde však o pravidelné kontakty. Stýkame sa aj s takzvanými špecialistami na rómsku kriminalitu z obvodných oddelení policajného zboru.“

Ako fungujú policajní špecialisti v praxi?
„Ide o radových policajtov, ktorí majú za sebou školenia a semináre. Nebola som s nimi v teréne, pri zásahu. Pravidelne chodia do osady v Krásnohorskom Podhradí. Sú dvaja pre celý okres.“

Ovládajú rómsky jazyk?
„Nie. Ale kto pracuje s komunitami, niečo pochytí.“

Kedy spolupracujete s policajtmi?
„Pri vypracovávaní správ o povesti. Keď v komunite niekto spácha trestný čin alebo priestupok, policajné zložky zisťujú, ako sa človek správa v mieste bydliska, aké sú susedské vzťahy. My sa na to opýtame, alebo to už vieme, pretože rodinu poznáme.“

S akými kriminálnymi prípadmi sa stretávate najčastejšie?
„Väčšinou ide o drobné krádeže a je to o prežití. Aby matka, ktorá sa stará o viac detí, mohla navariť, treba ísť na drevo. K drevu sa dostanú len tak, že ho ukradnú. Z tradičného života Rómov vyplývajú výtržnosti, ublíženie na zdraví. To vychádza z ich emócií. Medzi deťmi sa rozšírilo fetovanie toluénu a pritom dochádza tiež k výtržnostiam či ničeniu majetku.“

Vážnejšie prípady neevidujete?
„Nie. Rozmáha sa však problém exekučných príkazov. Niekto si zoberie pôžičku a nespláca ju. Ten človek je bez práce, potrebuje peniaze. Dochádza k trestnej činnosti a nasleduje zaradenie do výkonu trestu. Keď je to muž, jeho rodina si ťažko zháňa obživu. Automaticky zostáva všetko na najstaršom dieťati. Nejde do školy, hovorí sa, že „chodí na železo“, aby zohnalo peniaze. Tak sa 12-ročné dieťa dostane do úlohy muža a prichádza fajčenie, alkohol, fetovanie. V 17-tich sa stane otcom a tak to ide dokola.“

Koľko je v Rožňave Rómov, ktorí sú problémoví?
"Máme zhruba tritisíc príslušníkov rómskych komunít na území mesta. Z toho asi 30 percent je asimilovaných. Takzvaných problémových je okolo 20 percent."

Platí všeobecný názor, že sa im nechce pracovať?
„Nie je to pravda. Ich snom je nájsť si prácu, ale načierno. Lebo vtedy neprídu o sociálne dávky. Keď sa dostanú k legálnej práci, budú robiť za minimálnu mzdu, ktorá ich neuživí.“

deti.jpg

Z detí sa priskororo stávajú živitelia rodín.
ILUSTRAČNÉ FOTO –TASR

Matúš Burčík
Starostovia pochybujú

Viac policajtov a štatistiky problém nevyriešia.

KOŠICE. Primátori a starostovia miest a obcí s veľkým počtom rómskeho obyvateľstva zvýšený počet policajtov vítajú. Obávajú sa však, že represia bez legislatívnych zmien kriminalitu nevyrieši.

V Košickom a Prešovskom kraji pribudlo od vlaňajšieho mája takmer 200 policajtov. Posilnili obvodné oddelenia v mestách a obciach s veľkými rómskymi komunitami. Kriminalita podľa krajskej policajnej hovorkyne v Prešove Jany Karnišovej klesla.

Posilňujú už dlhšie

Viac policajtov pre „najrizikovejšie oblasti“ schválila vláda Roberta Fica v auguste 2009. Reagovali na zhromaždenie Slovenskej pospolitosti proti „cigánskej kriminalite“ v Šarišských Michaľanoch. Zhromaždenie extrémistov rozohnané políciou nasledovalo po tragických prípadoch.

Ľudia z osady v susedných Ostrovanoch zavraždili predavačku večierky, neskôr takmer ubili správcu futbalového ihriska. Starosta Ostrovian Cyril Revák zvýšený pohyb motorizovaných hliadok z oddelenia v Sabinove v ich obci registruje.

Len sila nestačí

Drobných krádeží podľa neho ubudlo, vysvetľuje si to však najmä skoro dva metre vysokým a 150 metrov dlhým múrom, ktorý postavili v októbri 2009. Samospráva zvažuje jeho predĺženie. Obyvatelia domov a majitelia záhrad, ktorí nie sú múrom chránení, spísali petíciu. „Teraz čelia nájazdom zlodejov ľudia, ktorých múr nechráni.“ Výstavbou sa má zaoberať nové zastupiteľstvo.

Viac policajtov víta aj primátor Lipian Eduard Vokál, pochybuje však, či to prinesie efekt. „Represia bez zásadných legislatívnych zmien v sociálnej oblasti a v trestnom zákone nič nerieši. Mám obavy, že aj keby na každom rohu stála hliadka, napätie medzi majoritou a Rómami sa bude len prehlbovať.“

Zákony podľa neho neumožňujú postihovať páchateľov drobných krádeží a problém vidí aj v zlom systéme sociálnych dávok.

mur.jpg

Múr si miestni pochvaľujú.
FOTO SME – TIBOR SOMOGYI

Mikuláš Jesenský
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 416
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 435
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 830
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 790
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 535
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 493
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 013
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


Rošková dostala trojročnú podmienku.


SITA
Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Audit sa mal skončiť už pred dvoma týždňami.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


TASR

Neprehliadnite tiež

Duda a Čaputová

Slovenská prezidentka navštívila poľského prezidenta vo Varšave.


TASR

Rošková dostala trojročnú podmienku.


SITA
Cigarety boli schované aj vo vankúši.

Jeden trest žene nestačil.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár a premiér Robert Fico.

Premiér navštívil rezort zahraničia, s Blanárom sa vyjadrili o Ukrajine a EÚ.


SITA

Sportnet

Martin Faško-Rudáš v drese slovenskej reprezentácie

Je odchovanec breznianskeho hokeja.


Jakub Voráček v drese Philadelphie Flyers.

Mal šťastie na dobré rady otca.


Vpravo Marek Ujlaky mladší v zápase proti Podbrezovej.

Bol to dodatočný darček k narodeninám.


Marek Hrivík

Nedokážem odhadnúť, či potrebujem na doliečenie týždeň, dva alebo tri,“ priznal v rozhovore pre denník Šport.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu