SME

Fruniho pustili na slobodu

Šéfa nebankoviek Vladimíra Fruniho, ktorý ľudí obral o takmer pol miliardy eur, prepustili z väzenia.

Najvyšší súd v máji 2007 odsúdil Fruniho na 11,5 roka.Najvyšší súd v máji 2007 odsúdil Fruniho na 11,5 roka. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Šéf nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimír Fruni v stredu opustil trenčiansku väznicu na päťročnú podmienku.

Televízia TA3 informovala, že Okresný súd v Trenčíne mu odpustil viac ako dva roky trestu.

Najvyšší súd v máji 2007 odsúdil Fruniho na 11,5 roka. Časť trestu si odsedel vo väzbe.

Ako dnes informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus, súd odsúdenému určil skúšobnú lehotu päť rokov.

Ak má niekto pocit, že Vladimír Fruni opustil väzenie priskoro, mal by vziať do úvahy dve veci. Tvrdí Marián Leško

Splnil zákonné podmienky

Počas nej bude príslušný súd pravidelne zisťovať, ako sa podmienečne prepustený správa na slobode. Na verejnom zasadnutí potom rozhodne, či sa podmienečne prepustený osvedčil, alebo či bude nariadený výkon zvyšku trestu.

"Krajský súd dospel k záveru, že odsúdený Vladimír Fruni splnil všetky tri zákonné podmienky, aby mohol byť podmienečne prepustený na slobodu. Z uloženého trestu už vykonal dve tretiny, vo výkone trestu plnením svojich povinností a správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Súd musí použiť 'rovnaký meter' na všetkých odsúdených a pokiaľ spĺňajú zákonom stanovené podmienky, tak nie je dôvod nevyhovieť návrhu o podmienečné prepustenie," povedal Tarabus.

Ľudia prišli o pol miliardy eur

Podľa rozsudku bol spoluzodpovedný za nevyplatenie vkladov tisícov klientov nebankoviek. Zhruba 120-tisíc ľudí prišlo o pol miliardy eur.

Súd rozhodol, že Horizont Slovakia a BMG Invest fungovali ako pyramídové hry. Kllientov nevyplácali zo zisku, ale z budúcich vkladov.

Okrem Fruniho súdy uznali vinnými aj Františka Matika a Mariána Šebeščáka.

Fruni aj jeho príbuzní v minulosti viackrát neúspešne žiadali o odpustenie zvyšku trestu.

Žiadosti odôvodňovali jeho zlým zdravotným stavom. Fruni prekonal srdcový infarkt.

Chronológia

1997 - Vladimír Fruni kúpil spoločnosť Horizont Slovakia a na jeseň začal s prijímaním vkladov od obyvateľstva prostredníctvom spoločnosti BMG Invest. Sľuboval neuveriteľne vysoké zhodnotenie vkladov.

1998 - Spoločnosť Horizont Slovakia, o.c.p., vykázala stratu 246 miliónov korún a celkové aktíva Horizontu predstavovali zhruba 2,5 miliardy korún.

2000 - "Činnosť nebankových inštitúcií nepodlieha žiadnej regulácii, dozoru ani obmedzeniam. Ukladanie úspor je preto mimoriadne riskantné," varovala občanov vtedajšia ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Kumulovaná strata skupiny Horizont dosiahla vyše 6 miliárd korún. Celkové záväzky pritom predstavovali takmer 10 miliárd. Keďže ľudia nepožadovali predčasné vyplatenie vkladov, firma pokračovala v masívnej kampani a vyberala ďalšie.

2001 - Firma zvýšila základné imanie na viac ako 4,6 miliardy slovenských korún. SIS upozorňovala na blížiaci sa bankrot nebankových inštitúcií a analyzovala ich pochybné investície. Spoločnosť sa bránila poskytovať údaje o hospodárení svojim klientom.

4. februára 2002 - Pobočky BMG Invest ostali zatvorené. Horizont Slovakia a BMG Invest stihli od obyvateľov vyzbierať 62,78 miliardy korún a uzavreli 856 tisíc zmlúv. Vyše 53 miliárd použili na spätné vyplatenie vkladov a úrokov. Poškodených ostalo 170 tisíc ľudí.

1. marca 2002 - Na základe medzinárodného zatykača z 28. februára toho roku zadržala chorvátska polícia dvoch obvinených konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

17. mája 2002 - Župný súd v chorvátskom Splite uzavrel vyšetrovanie Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka, spis postúpil Najvyššiemu súdu Chorvátskej republiky. Spolu s ním odoslali do Záhrebu aj odvolanie sa obhajcov oboch Slovákov voči rozhodnutiu trojčlennej rady sudcov Župného súdu zahrnutom v spise, že sa naplnili podmienky pre vydanie zadržaných na Slovensko.

28. mája 2002 - Krajský súd (KS) v Košiciach vyhlásil konkurz na nebankovú finančnú spoločnosť Horizont Slovakia, a. s.

26. júna 2002 - Útvar osobitného určenia Prezídia Policajného zboru a pracovníci Národnej ústredne Interpolu na Slovensku bezprostredne po tom, čo obidvoch obvinených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka oficiálne vydali chorvátske orgány slovenskej strane, ich letecky prepravili do Košíc.

3. mája 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku na neverejnom zasadnutí rozhodol o zaistení majetku obžalovaných Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka. Špeciálny prokurátor obžaloval bývalého šéfa Horizontu Vladimíra Fruniho a jeho spoločníkov Annu M., Františka Matíka, a Mariána Šebeščáka z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií. Do dátumu, kedy spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv a celková výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Obžaloba vyčíslila škodu na viac ako 12 miliárd S. Išlo o nevyplatené vklady.

22. novembra 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku ukončil dokazovanie v kauzách týkajúcich sa tunelovania nebankových BMG Invest a Horizont Slovakia s obžalovanými Vladimírom Frunim a Mariánom Šebeščákom.

10. januára 2007 - Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na 11,5 roka väzenia bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho.

30. mája 2007 - Najvyšší súd (NS) SR potvrdil 11,5-ročný trest v 3. nápravnovýchovnej skupine pre bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho, ako aj jeho blízkeho spoločníka Františka Matíka a zamietol tak odvolanie, ktoré podali voči rozsudku Špeciálneho súdu (ŠS) SR v Pezinku. Zároveň NS SR potvrdil ich vinu z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií ako aj prepadnutie ich majetku. Matík však na výkon trestu nenastúpil, keďže miesto jeho pobytu nebolo známe. Spolu s nimi odsúdil ŠS SR na sedem rokov väzenia Mariána Šebeščáka a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Štvrtú obžalovanú, Annu M. senát ŠS SR oslobodil.

13. januára 2010 - Okresný súd v Trenčíne vyhovel Fruniho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu po tom, ako si Fruni odpykal dve tretiny trestu. Okresný súd zobral do úvahy jeho kladné hodnotenie, zlý zdravotný stav (infarkt myokardu) a fakt, že má nezaopatrenú manželku. Voči rozhodnutiu OS sa prokurátor odvolal.

4. marca 2010 - Krajský súd v Trenčíne rozhodol, že šéf nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni zostane vo väzení. Senát Krajského súdu v Trenčíne tak na neverejnom zasadnutí vyhovel sťažnosti prokurátora, ktorú podal voči výroku Okresného súdu (OS) v Trenčíne.

1. júla 2010 - Okresný súd Trenčín zamietol návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného Vladimíra Fruniho, ktorý podala príbuzná odsúdeného aj samotný odsúdený. Proti tomuto rozhodnutiu podali sťažnosť odsúdený a jeho príbuzná.

16. septembra 2010 - Šéf nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni zostáva naďalej vo väzení. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí senát Krajského súdu v Trenčíne, ktorý potvrdil rozhodnutie prvostupňového okresného súdu.

6. februára 2011 - Daňové riaditeľstvo (DR) v Banskej Bystrici potvrdilo, že dostalo zoznam ľudí z takzvaného Mečiarovho cédečka, teda tých, ktorí zarobili v skrachovaných nebankových subjektoch BMG Invest a Horizont Slovakia. Zoznam dostal aj špeciálny prokurátor. DR konštatovalo, že nie všetky osoby z "cédečka" si splnili daňové povinnosti, ktoré im vyplynuli na základe zisku v nebankových subjektoch, nemohlo však zasiahnuť, pretože tieto prehrešky už boli premlčané. Porušenie zákona zistili aj na špeciálnej prokuratúre, nemohli ale konať z rovnakého dôvodu.

21. júna 2011 - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že práva bývalého majiteľa nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimíra Fruniho neboli porušené.

(tasr)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí.


Súkromné lety majú iné pravidlá ako bežné aerolinky.

Simona si zamilovala letectvo.


Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Ilustračná fotografia.

Aký je život s RBD.


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Tradičná živá krížová cesta v uliciach Prešova.

Na živú krížovú cestu v Prešove prišli tisíce ľudí.


TASR

Košičania sa takto stretávajú 30 rokov.


Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu