SME

Nicholson: Núkali mi milióny, ak na Gorilu zabudnem

Gorila znamená koniec ilúzií, hovorí novinár Tom Nicholson o spise, ktorý poukazuje na korupciu.

Tom Nicholson, pôvodom z Kanady, sa venuje investigatíve. Pracoval v The Slovak Spectator, SME a Trende.Tom Nicholson, pôvodom z Kanady, sa venuje investigatíve. Pracoval v The Slovak Spectator, SME a Trende. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Novinár TOM NICHOLSON sa spisom Gorila, ktorý hovorí o údajnej korupcii za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, zaoberá dva roky. Neverí, že sa prípad vyšetrí, lebo sú doň zapletené vládne strany aj Smer.

Spis Gorila ste mali dva roky. Prečo ste o prípade doteraz nič nenapísali?

„Ponúkal som materiál SME, týždenníku Trend aj Týždňu. Nikto to nechcel zverejniť. Báli sa, že bez audionahrávky alebo potvrdenia autenticity hlavnými aktérmi by mali problém so žalobami.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo? Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že tvrdenia v Gorile sa dajú ľahko overiť.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je to tak. Prvá vec je, že väčšina z toho, čo Gorila zaznamenáva, sú plány, ktoré chystajú napríklad finančná skupina Penta a exminister hospodárstva Jirko Malchárek vtedy z ANO. Mnoho z nich nevyšlo preto, že vláda vo februári 2006 zmrazila privatizáciu. Ďalšia vec je, že sa vyjadrovali často nejasne. Keď napríklad Malchárek hovorí, koho nominoval do dozorných rád Slovenských elektrární, nezodpovedá to stopercentne realite.“

Nespochybňuje to dôveryhodnosť celého materiálu?

„Závisí to od toho, na čo má slúžiť. Či na trestné stíhanie alebo ako obraz toho, ako sa robí politika na Slovensku a ako systém funguje. Materiál je hodnoverný a veľmi dôležitý pre poznanie našej krajiny.“

Gorila

spis pod názvom Gorila niekto zavesil na internet pred Vianocami ide o údajný záznam SIS z odposluchov bytu, v ktorom sa mal Jaroslav Haščák z Penty stretávať s politikmi

SkryťVypnúť reklamu

v dokumente sa píše o províziách za privatizáciu pre SDKÚ, KDH, ale aj o financovaní SMK a Smeru

prípad v minulosti neúspešne vyšetrovala polícia

teraz sa kauzou znovu zaoberajú

Čo z Gorily sa vám podarilo potvrdiť?

„Nepodarilo sa overiť najvážnejšie veci, ako sú korupčné platby za privatizáciu a kupovanie poslancov. Museli by sme mať prístup k bankovým účtom a to má len polícia. Žiadne policajné vedenie nemalo záujem to vyšetrovať. Ani vlani nebolo vedené trestné stíhanie pre korupciu alebo organizovaný zločin, ale pre prečin zneužitia právomocí verejného činiteľa. Chceli obviniť bývalé vedenie SIS, že nekonalo v rokoch 2006 až 2010. Svedčí to o tom, že súčasná vláda mala slabý záujem na odhalení pravdy.“

Ak nebolo možné najzávažnejšie informácie overiť, urobili redakcie chybu, keď články o Gorile nepublikovali?

SkryťVypnúť reklamu

„Pre mňa bola chyba, že redakcie nehľadali spôsob, ako o tom napísať, ale prečo sa to nedá zverejniť. Presne ako polícia, ktorá nezaložila špeciálny vyšetrovací tím. Odovzdal som ten materiál a nič sa nevyšetrovalo.“

Viete, prečo začali odpočúvať byt, v ktorom sa mali stretávať Jaroslav Haščák z Penty a Jirko Malchárek?

„Bezpečnostné služby zistili, že sa tam stretáva minister a ľudia z biznisu. Niekto si všimol vládnu limuzínu a predstaviteľa Penty. Hľadali spôsob, ako monitorovať ich schôdzky, sudca vyjadril súhlas. Znovu to potvrdil v marci 2006, že môžu pokračovať.“

Odkiaľ beriete istotu, že Gorila je pravá?

„Som si stopercentne istý. Nielen preto, že poznám zdroj. Bol som v dome, kde sa vykonávalo odpočúvanie, mal som rôzne stretnutia. Tiež sa mi vyhrážali a núkali peniaze. Ak by Gorila nebola pravdivá, prečo by to robili?“

SkryťVypnúť reklamu

Vyhrážali sa vám?

„Boli aj vyhrážky, ale aj peňažné ponuky.“

Ako to prebiehalo?

„Jeden človek z tajnej služby ma kontaktoval, že by mi vedel dohodnúť päť až desať miliónov korún, ak mu symbolicky vrátim spis a zaviažem sa, že o kauze nebudem písať. Druhú ponuku mi dal bývalý siskár z čias Ivana Lexu, že ak neberiem peniaze ako normálny chlap, nech založím nadáciu a tam mi ich pošlú. Smial sa mi, že ich môžem použiť na detské domovy. Pre týchto ľudí je nepochopiteľné, že niečo nevedia kúpiť za peniaze.“

Čo sa dialo, keď ste spis odovzdali na polícii?

„Ukázal som spis policajtom Úradu boja proti korupcii, oni sa tým začali zaoberať ako s vážnou vecou. Išli s tým k nadriadeným. Potom mi oznámili, že ich to veľmi mrzí, ale že toto vyšetrovať nebudú. Bol som bezbranný, nevedel som, čo s tým. Uvedomil som si, že sa na to dá ísť zboku. Ak majú otvorené iné vyšetrovanie, nemôžu ignorovať dôkaz, ktorý im prinesiem. Vtedy bol otvorený prípad kupovania poslancov, ktoré opisuje Gorila. Mal som veľmi priateľský rozhovor s vyšetrovateľom kauzy, ktorý sa volal František Sajler. Neskôr tam už sedel aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a otázky smerovali nie k obsahu, ale k tomu, že odkiaľ dokument mám a odkedy. Podľa môjho názoru ich skôr zaujímalo, ako došlo k úniku a kto je za to zodpovedný.“

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovalo sa to za minulej vlády. Súčasná kauzu opäť otvorila, ale tiež neúspešne.

„Po voľbách v roku 2010 ma kontaktoval Úrad boja proti korupcii znovu, že by boli radi, keby som im spis odovzdal. Prvá kópia, ktorú som im dal, sa na úrade už nenachádzala. Počul som, že sa to odpratalo do Nitry, odkiaľ pochádzal šéf úradu Tibor Gašpar.“

Prípad uzavreli aj preto, že SIS nechcela spolupracovať. Existuje podľa vás v SIS originál odpočúvania pod názvom Gorila?

„Keby audiozáznamy v SIS existovali, bolo by to protizákonné. Musia ich zničiť, ak nie sú využívané v trestnom stíhaní. Som si istý, že existujú v privátnom sektore, ale nikto sa k nim neprizná.“

To znamená, že sa s nimi obchoduje?

„Nikdy som sa s tým nestretol. Koluje toľko kópií, že už to je nezaujímavé.“

SkryťVypnúť reklamu

Informácie z Gorily opäť preverujú. Podarí sa podľa vás obviniť niekoho z politickej špičky alebo biznisu?

„Nemyslím si to. Nikto na Slovensku nemá záujem zničiť sám seba. Tento spis poukazuje aj na vládne strany, aj na opozíciu. Kým nedôjde k obratu vo fungovaní tejto krajiny, nie je možné, aby sa to dôkladne vyšetrovalo.“

Kto a prečo dal podľa vás Gorilu na web?

„Neviem. Myslím si, že to môže slúžiť záujmom politických strán, ktoré neexistovali v roku 2006 a celá vec sa ich netýka. To môže byť nielen SaS, ale aj nové strany a vlastne všetci, čo majú záujem pošpiniť vedenie SIS za éry Jozefa Magalu.“

V SaS je aj vaša manželka Lucia Nicholsonová. Smer tvrdí, že práve SaS mohla dať Gorilu na internet. Neposunuli ste im spis práve vy?

„Smer asi má v tom svoje záujmy, keď aj Fico bol v tom byte, a je zrejmé, že Penta financovala aj jeho stranu. Viem, že Richard Sulík má Gorilu, dostal ju pred voľbami v roku 2010 od bývalého zástupcu riaditeľa kontrarozviedky. Ja som spis neposkytol žiadnemu politikovi, lebo práve o nich ide. S manželkou nežijem vyše roka.“

SkryťVypnúť reklamu

O Gorile píšete knihu, kedy vyjde?

„Kniha sa momentálne prekladá. Mala vyjsť pred voľbami, ale vydavateľovi sa teraz nepáči politizácia spisu ani to, že by jeho obsah mohol ovplyvniť voľby. Takže možno budem musieť znovu hľadať vydavateľa. V knihe bude história spisu, ako vznikol, ako sa vyšetrovalo, či sa to zamietlo pod koberec a ako sa k tomu postavili hlavní aktéri, politici.“

O čom podľa vás tento spis vypovedá?

„Gorila hovorí o dvoch veciach. O tom, že systém politických strán na Slovensku je podfinancovaný. To znamená, že strany nemajú dosť peňazí z legálnych zdrojov, od štátu na réžiu a zaplatenie svojich ľudí. Potrebujú vytvoriť fiktívne a čierne príjmy, aby mohli existovať. Gorila poukazuje aj na druhú, vážnejšiu vec, že základy demokracie na Slovensku sú plytké, ak sa dajú v parlamente kúpiť hlasy a nejaká finančná skupina rozhoduje, že treba ďalej privatizovať, aby sa zachovali príjmy.“

SkryťVypnúť reklamu

To je asi najzávažnejšie zistenie, nie?

„Tobôž ak finančná skupina spomínaná v spise osem rokov sponzoruje všetky politické strany a obchoduje s pokladníkmi vládnych strán. Znamená to, že najvážnejšie rozhodnutia vlády ako privatizácia sú ovplyvnené, dokonca diktované finančnými skupinami. To mnohým ľuďom na Slovensku otvára oči, do akej miery je politický systém skompromitovaný. Dokument Gorila nazývam koniec ilúzie.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 968
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 746
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 940
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 896
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 097
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 431
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 601
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu