KEŽMARSKÉ ŽĽABY, BRATISLAVA. Učitelia pritvrdili. V septembri školy zatvorili na jeden deň, od pondelka 26. novembra sa nebude učiť dlhšie. Ako dlho? Odpoveď nemá ani šéf školských odborov Pavel Ondek.
„Štrajk môže trvať deň, mesiac aj viac, ale nemusí byť vôbec.“ Závisí to od ďalších rokovaní.
Vyhlásenie štrajku je odpoveďou učiteľov na ponuku ministra financií Petra Kažimíra, ktorý im prisľúbil zvýšenie platov len o päť, a nie požadovaných desať percent.
Dostali by tak zhruba o 36 eur mesačne viac, u nepedagogických zamestnancov by to bolo 18 eur.
Chcú desať percent
Štrajk
Koho sa to týka
150-tisíc pedagógov a nepedagogických
zamestnancov;
materských škôl je 2743, chodí tam 138 398 detí,
základných škôl je 2048, majú 408 288 žiakov;
gymnázií je 151, študuje tam 67 431 študentov;
šesť konzervatórií navštevuje 1849 študentov;
v 362 stredných odborných školách je 149 379 študentov;
špeciálnych škôl je 371, vzdelávajú 34 461 žiakov;
20 vysokých škôl navštevuje 126 935 študentov;
Zdroj: Ústav informácií a prognóz školstva
Pozn: Údaje sa týkajú štátneho školstva.
Odborári trvajú na desiatich percentách, pričom v roku 2015 by radi videli na výplatných páskach o 100 až 160 eur viac ako teraz.
Žiadajú aj zvýšenie podielu HDP pre školstvo z rozpočtu každoročne minimálne o desať miliónov eur.
Odkaz vlády zatiaľ učiteľov optimizmom nenapĺňa.
„Snaha vlády vyhovieť oprávneným požiadavkám učiteľov je limitovaná medzinárodnými záväzkami Slovenska konsolidovať a šetriť,“ hovorí premiér Robert Fico.
Podobne reagoval minister školstva Dušan Čaplovič a opäť pripomenul, že práve pracovníci školstva mali byť kategóriou, kde sa mali platy zvyšovať.
Ostatných zamestnancov verejnej správy čaká zmrazovanie miezd.
Aj mnohí riaditelia škôl sú preto skeptickí, či štrajk niečo vyrieši, hoci ho podporujú.
„Neviem, či to pomôže. V minulosti sa skúšalo všeličo a neboli sme úspešní,“ priznáva Katarína Volanková, riaditeľka Základnej školy na Kupeckého ulici v Pezinku.
Nepáči sa jej, že učiteľov dosiaľ všetci brali len ako „pokusných králikov“ a skúšali, koľko ešte vydržia.
Riaditeľka verí, že postavenie učiteľov, ktorých priemerný plat je v regionálnom školstve 759 eur, sa zlepší. Nástupný plat učiteľa je okolo 500 eur.
Tak lekári, ako aj učitelia si na svoj štrajk vybrali mimoriadne nevhodné obdobie, píše Peter Schutz.
Nie všetci na štrajk majúRiaditeľ školy na Gorkého ulici v Trebišove Jozef Vasilčák by na štrajk volil iný termín.
„Ak by to prišlo v čase maturít, bolo by to iné.“ Počas maturitného týždňa by učitelia podľa neho získali na svoju stranu rodičov, ktorí by si uvedomili hrozbu, že ich deti nezmaturujú, nebudú môcť ísť na vysoké školy, a tak by ich čakala ročná prestávka.
Ondek odhaduje, že do štrajku sa môže zapojiť 150-tisíc zamestnancov školstva.
Počet je otázny, pretože už pri septembrovej výstrahe si niektorí štrajkovať nemohli dovoliť. Počas štrajku totiž prichádzajú o dennú mzdu.
„Musíme sa pozerať aj na túto stránku veci,“ priznal Ondek v septembri pri otázke, ako by to vyzeralo s niekoľkodňovým štrajkom.
Štrajk si už vyskúšaliMinister školstva Dušan Čaplovič nepovedal učiteľom nič nové. Hovorí, že učitelia majú na štrajk právo, ale predpokladá, že nič nedosiahnu. Dodal, že ani ostatní verejní zamestnanci nedostanú viac.
Čaplovič navrhoval odborárom memorandum o financovaní školstva, ktoré bez čísel nedáva žiadne garancie.
Približne stotisíc učiteľov predviedlo vláde pred mesiacom, ako to bude vyzerať v školách, keď im nezvýšia platy. Školy zatvorili na jeden deň.
Okrem zvýšenia platov žiadali navýšenie podielu HDP pre školstvo z rozpočtu každoročne minimálne o 10 miliónov eur.
Školy mohli prebudiť lekáriPochopenie pre požiadavky učiteľov exminister Milan Ftáčnik má. Ako primátor však dodáva, že pridať viac ako päť percent si teraz dovoliť nemôžeme.
BRATISLAVA. Aj inšpiráciu lekármi vidí za vyhlásením štrajku bývalý minister školstva (1998 - 2002) a súčasný primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý šiel do voľby s podporou Smeru.
Faktom je, že požiadavky učiteľov na zvyšovanie platov tu boli vždy, ale ešte nikdy nezazneli tak výrazne.
Teraz si mohli podľa Ftáčnika povedať, že už prišiel čas na radikálnu zmenu. Ako učiteľ a vyskoškolský docent učiteľov chápe. „Keď sa však na to pozriem z pohľadu štátu aj samosprávy, lebo sa to týka aj nás, tak viem, že na viac ako päť percent nemáme.“
Exminister školstva Ján Mikolaj SNS nechce odhadovať, či vláda má na desaťpercentné zvýšenie platov. Myslí si však, že ak sa má pridávať, tak nie plošne, ale podľa kvality jednotlivých učiteľov. Týmto smerom by sa mali rokovania s odbormi uberať. Času na dohodu je podľa neho dosť.
Za rokovacím stolom so školskými odborármi sedávala aj expremiérka Iveta Radičová. Vláde sa vtedy podarilo dosiahnuť dohodu na postupných krokoch. Prečo teraz dohoda neplatí?
„Boli tu prísľuby istôt, ústretovosť a myslím si, že to súvisí s očakávaniami, ktoré sa viažu na Smer,“ dodala expremiérka.
Daniel Vražda, Veronika Prušová

Beata
Balogová
