BRATISLAVA. Pozvanie premiéra na rokovanie rozhádalo strany Ľudovej platformy.
Ich predstavitelia sa nevedeli v utorok sedem hodín dohodnúť, či na stretnutie pôjdu a aký by malo mať program.
Fico pozval KDH, Most a SDKÚ na rokovanie o situácii na Ústavnom súde a voľbe predsedu NKÚ.
Najprv sľúbili, že na rokovanie prídu
Podľa informácií agentúry SITA KDH a Most chceli ísť na rokovanie s tým, že by sa jeho program rozšíril o ďalšie dva body, ktoré sa týkajú postupu boja proti korupcii.
Zároveň navrhovali, aby Fico pred rokovaním prisľúbil, že voľba šéfa NKÚ bude verejná a za kandidáta opozície budú hlasovať všetci poslanci Smeru.
SDKÚ to najprv na rokovaniach odmietla. Pavlovi Frešovi vyčítali jeho opoziční kolegovia jeho odmietavý postoj s tým, či chce s Ficom rokovať len medzi štyrmi očami, ako to povedal Fico pred desiatimi dňami v televízii.
Následne po rokovaní poslaneckého klubu SDKÚ modrí s rokovaním s Ficom súhlasili, ale bez doplnenia programu. To zas prekážalo kresťanským demokratom a zástupcom strany Most-Híd.
Preto Ficovi zaslali odpoveď s tým, že na rokovanie neprídu, a to aj napriek tomu, že KDH písomne deň predtým avizovalo, že na rokovanie s Ficom príde.
Meno kandidáta na šéfa NKÚ oznámia čoskoro
Ľudová platforma sa Ficovi listom poďakovala za pozvanie na rokovanie s tým, že nepríde. Avizuje, že mu chce v krátkom čase oznámiť meno kandidáta na post predsedu NKÚ.
Predsedovia strán platformy zároveň očakávajú platnosť dohody, podľa ktorej kreslo predsedu NKÚ patrí opozícii.
V liste zároveň odmietli Ficov návrh legislatívne intervenovať do prebiehajúceho konania o vymenovaní generálneho prokurátora na ústavnom súde.
Premiér nedávno po dohode s opozíciou pripustil zmenu zákona, aby Ústavný súd mohol procesne rozhodnúť o podaniach vo veci voľby kandidáta na post generálneho prokurátora.
Dosť bolo žartov o generálnej prokuratúre, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Vláda: Opozícia preberá zodpovednosť
Podľa vlády preberá opozícia zodpovednosť za neriešenie stavu na Generálnej prokuratúre a Národnom kontrolnom úrade.
"To, čo predviedli SDKÚ, KDH a Most-Híd pri diskusii o tom, či majú alebo nemajú ísť na schôdzku s predsedom vlády, je verným obrazom stavu dnešnej opozície - teda obrazom vzájomnej nedôvery a hašterenia sa," uviedol riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády Erik Tomáš.
Podľa jeho slov berie vláda na vedomie, že opozícia takýmto prístupom preberá zodpovednosť za neriešenie súčasného stavu na Generálnej prokuratúre a NKÚ.
"Strana Smer však považuje takúto situáciu za dlhodobo neudržateľnú," dodal Tomáš.